Borçtan Kurtulma Yolları-Borçtan Kurtulma Duası

Borçtan kurtulma yolları, borçtan kurtulmak, borçtan kurtulmak için yapılması gerekenler, borçtan kurtulmak için ne yapmalı, borç batağından nasıl çıkılır, burç duası vb.. ekonomik gelişmeler için alışkanlıkcom

Borçtan Kurtulma Yolları

Hayatın akışı içerisinde beklenmedik etkenler borçlanmayı da beraberinde getirebilmektedir. Bu borçlanmanın bazen temel ihtiyaçları karşılamak için bazen de zorunlu ödemeler için yapılması söz konusu olsa da bir şekilde borçlar artmaktadır. Gelir ve gider dengesini kurabilme noktasında birçok farklı alternatifler denense de her zaman bekleneni elde etmeniz mümkün olmayabilir. Tabi ki birçok farklı haller söz konusu olsa da borçtan kurtulma yolları mutlaka planlı şekilde yapılmalıdır.

Borçların birbiri üzerine gelmesi sizi çıkmaza doğru sürüklese de her zaman bir yolu vardır. Gelirinizi ve giderinizi ortaya koyduğunuz sürece çıkış yolunu sizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere borçlarınızdan kurtularak hayatınızın kontrolünüzü daha kolay şekilde sürdürebilmeniz için fikirler sunacağınız. Doğru planlama ve doğru program üzerinden hareket edildiği sürece sonuç sizin istediğiniz gibi olacaktır. Gelirlerinizle alakalı dengeyi kurabilmeniz için doğru tekniği uygulamanız önemlidir.

Borçtan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

  • Öncelikle gelirinize göre borçları eritme programı yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Harcamaya dair planlamanızı yaptığınızda borçları ödemek için elinizde her ay belirli oranda tutar olacaktır. Bir anda borçlardan kurtulmanın bir mucizesi olmadığına inanmalısınız. Elbette büyük bir ikramiye size denk gelmişse o zaman borç derdiniz de olmayacaktır.
  • Borçtan kurtulmak aslında tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Hayatınızı kontrol altında tutmaya başlamanız borçları eritebilmeniz noktasında kilit görevi sunmaktadır. Gereksiz harcamalardan uzak durmak birinci adım olurken kredi kartı ödemelerinde mutlaka asgari tutarın üzerinde ödeme yapmaya çalışın. Her ay asgari kredi tutarının üzerinde ödeme yaptığınızda borçta azalmalar olacaktır.
  • Borçtan kurtulmak için yapılması gerekenler ile alakalı bir liste yapmanız önemlidir. Bu liste sizin hayatınızda ki bazı alışkanlıkları değiştirse de bu hususta kararlı olmanız gerekir. Mesela haftada 3 gün dışarıda yemek yiyorsanız bu sayıyı haftada 1’e düşürebilirsiniz. Bu bir nevi tutumluluk gibi görünse de bir şeylerden kısmadan elinizde borçları ödeyecek para olmayacaktır. Alışkanlıkları tamamen bırakmanız mümkün değilse azaltmak oldukça etkili sonuç verecektir. Doğru sonuç elde etmenin de yöntemi en iyi şekilde plana uygun hareket etmektir.
  • Biriken kredi kartı borçları, bankalara ödenmesi gereken krediler ve şahıslara olan borçlar birikmişse hayatınızda çok şeye müdahale etme zamanı gelmiş demektir. Borçtan kurtulmak için ne yapmalı konusunda sürekli araştırmacı olmaya özen gösterin. Daha fazla kazanç elde etme ihtimaliniz yok ise mevcut gelirinizi gideriniz ile dengeli kurmanız gerekir. Gelir her zaman giderden fazla olmalı ve bu düzen borçlar bitene kadar da devam etmelidir.

Borç Batağından Nasıl Çıkılır?

Borçlardan kurtulabilmenin öncelikleri arasında hayatınızdan fedakarlık edeceğiniz bazı şeylerin olduğunu söylemek doğru olur. Borçtan kurtulma yolları fedakarlığın kilit noktası olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Temel gıdalardan vazgeçmenizin mümkün olmadığını düşünsek de kaliteli marketleri terk edebilirsiniz. Ayrıca kıyafetler konusunda da biraz daha dikkatli seçim yapma zamanı gelmiş demektir.

Borç batağından nasıl çıkılır? Neler yapılır konularında kendinize güvenmeniz öncelikli olmalıdır. Her zaman giderleri not almalı ve gelirlerle karşılaştırmalısınız. Gelirinizin giderinizden fazla olmadığı sürece borçlardan kurtulmanızın pek mümkün olmayacaktır. Tüm borçları topladıktan sonra sizi tek bir kredi de kurtarabilir. Toplam ödemeleriniz gelirinizi geçtiğinde genellikle tek bir kredi çözüm olmaktadır. Fakat bu işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka giderleriniz ile alakalı hesabı doğru yapmalısınız. Gelir 5 bin TL gider 7 bin TL ise işler karmaşık hale gelmiş demektir. Ödeme kalemleriyle alakalı tutarı düşürmek için de uzun vadeli kredi doğru seçim olacaktır. Kredi ile çözüm bulamıyorsanız ya ek gelir bulmalı ya da uzun vadeli borç verebilecek dostlar bulmalısınız. Elbette bu sizin için bir çözüm olsa da herkesin böyle dostlara ve arkadaşlara sahip olması mümkün olmayabilir.

Borçtan Kurtulma Duası

Borçlarınızdan kurtulmak için maddi unsurlar tabi ki çok önemlidir ama unutulmamalıdır ki Yüce Yaradanın izni olmadan hiç bir şey yapılamaz. Borçlarınızdan kurtulmak ve sizi bulunduğunuz sıkıntılardan kurtulmak için dua etmelisiniz. Dua, borçlarınızı ödemeyecektir ancak sizi rahatlatacak ve girdiğiniz borç batağında az da olsa gönlünüzü ferahlatacaktır. Borçtan kurtulma duası çoğu insanı rahatlatmış ve kısa süre içerisinde borçlarını toparlayarak bitirmesine neden olmuştur.

İşte borç duası;

‘Allahümme falikal ısbahi ve ca ilelleyli sekenen ve şemse vel-kamere hüsbanen ıkdi annideyne ve ağnini mile fakri ve emtiğni bi sem i ve besari ve kuvveti fi sebilik’

Borçlardan kurtulmak için bu dua sabah ve akşam üçer defa inanarak okunmalı ve gerisini Allah’a bırakmalısınız.

 

Alışkanlık

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu