FED’in Faiz Kararı Piyasaları Nasıl Etkiler

FED’in faiz kararı piyasaları nasıl etkiler, FED’in faiz arttırması ne anlama gelir, FED faiz azaltma kararı doları düşürür mü, FED’in faiz kararı doları nasıl etkiler vb.. ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

FED’in Faiz Kararı Piyasaları Nasıl Etkiler

Ülke ekonomileri ve piyasaları temelde birbirleriyle bağlantılıdır. Bir ülkede yaşanan gelişmeler okyanus ötesindeki diğer devletin para biriminin değerini bile belirleyebilmektedir. Böylece borsayla, dövizle ilgilenen herkes başat sayılabilecek tüm ülkeleri ve o para birimlerini yakından takip edip gelişmeleri okuyabildiği ölçüde hareket eder. Aksi taktirde tek başına yerel gelişmeler belirleyici olmadığından kayıp yaşanması söz konusu olur. Özellikle döviz ve dolar bazında konuştuğu zaman kararları ve hareketleri en fazla etkili olan kurum ise Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Federal Reserve yani FED‘dir. Henüz gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları verdiği kararlarla piyasalarda ufak hareketlenmeler gerçekleştirirken FED tarafından yayınlanan kararlar neticesinde yüksek değişiklikler yaşanır. Peki FED’in faiz kararı piyasaları nasıl etkiler sorusu akıllara geliyor. Hal böyle olunca ekonomi haberlerinde bolca geçer ve bireysel, kurumsal tüm yatırımcılar faiz gibi çeşitli kararlarını hemen gözden geçirir. Örneğin FED’in faiz arttırması ne anlama gelir ya da FED faiz azaltma kararı doları düşürür mü, Türk Lirasını nasıl etkiler tarzında çevrenizden sıkça sorular duymuşsunuzdur. Elbette bahsedilen kararların para birimindeki değişimde etkisi mevcut.

FED Faiz Arttırınca Dolar Yükselir Mi

Faiz kavramının konuşulduğu ortamlarda genellikle diğer yatırım araçlarına nazaran az miktarda kazanç sağladığı söylenir. Söylenen doğrudur ancak minimum ve belki de hiç risk alınmadığından kazanç az olduğu kadar garantidir. Bir banka, sunduğu mevduat faizi karşılığında paranızı bir başkasına kredi olarak kullandırır ve aradaki farktan da kar eder. Bu yüzden nakit kaynak ihtiyacının yüksek olduğu dönemlerde faiz arttırılıp sermayenin bankalara yönelmesi sağlanır. İnsanlar da iş kurmak, değerli madenlere yönelmek yerine garanti kazanç elde edebilecekleri faize parasını yatırır. Aynı şekilde FED faiz düşürmesi veya arttırması halinde yatırımcılar pozisyon değiştirir. Haliyle faiz arttığında bahsedilen birime talep artar ve fiyatı da yükselir.

Düşük oranlarda faiz imkanı sunulduğunda yerinde duran sermaye çoğu zaman enflasyona yenik düşer ve zamanla değerini kaybeder. Böylelikle kişiler parasını bankadan çekip farklı araçlardan medet umar. Konu aldığımız şekilde FED faizi arttırırsa dolar yükselir. Nihayetinde yüksek faizden risksiz para kazanmak isteyen herkes USD bulmaya çalışıp bankaya yatırmayı amaçlar ve bütün para birimleri, dolar karşısında aşağıya doğru ilerler.

Fed Faiz Kararı Doları Nasıl Etkiler

İfade ettiğimiz biçimde FED’in faiz kararı doları nasıl etkiler neticesinde Türk Lirası da değer kaybına uğrar ve dolar artar. Halihazırda ülkemizin makro ekonomi problemlerine dolar faizi de eklenince bu kaybın önüne geçmek kolay olmayacaktır. ABD Merkez Bankası kararlarının Türk Lirasına etkisi kur üzerine direkt yansırken pandemi nedeniyle tüm Merkez Bankaları para bolluğu oluşturmaya çalıştığından belli bir süre böyle bir problemle karşı karşıya kalınmayacağı söylenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu