Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır? Fren balatalarınızın ne zaman gittiğini anlamanın birkaç kolay yolu vardır. Bu yöntemleri kullanmak size aracınızın fren durumunu basit bir gözlemle anlama fırsatı verir. Bunlar kısaca;

Frenlerden ses gelmez.
Frenleme eskisi kadar iyi değildir.
Fren pedalını aşağıdan kavrama olması.
Jantlar arasında bakıldığında parmak aralığından daha küçük olması durumu.

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Bu tür faktörler bu konuda çok önemlidir. Bu gibi durumlarda cevap, güvenli bir sürüş sağlamak için derhal kontrol edilmesi ve gerekirse değiştirilmesi gerektiğidir. Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?  Frenler, bir aracın insan sağlığını tehlikeye atmadan güvenli ve kullanıma hazır olmasını sağlayan en önemli sistemlerden biridir. Fren balataları, güvenli bir sürüş deneyimi sağlayan desteğin bir parçasıdır. Aksi belirtilmedikçe, gerekli bakımların yapılması ve işin zamanında ve kesintisiz yapılması, fren problemlerinin oluşma ihtimalini en aza indirecektir.

Yeterli fren balatanız yoksa, mesafenizi korumakta veya tümseklerde durmakta kaçınılmaz olarak sorun yaşarsınız. Uzun mesafeleri bakım gerektirmeden taşımak çok önemli bir karardır çünkü bu, riskleri ciddiye almanız gerektiği anlamına gelir.

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?
Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren Balatalarını Değiştirme Zamanı Ne Sıklıkla Olmalıdır?

İşlemler sırasında servis verilen araçların fren ve balatalarının da düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bazı durumlarda, atlamak bile ciddi eksikliğe yol açabilir. Herhangi bir bakım veya inceleme prosedüründe olduğu gibi, fren mesafesini sınırlamak ve uygun önlemi almak akıllıca değildir.

Çok fazla dur-kalk kullanan insanlar, frenlerini tam tersini kullananlar kadar çabuk kullanmazlar. Olası aşınma ve kişisel kullanımı düşünen sürücüler, değiştirme sürelerini de tahmin edebilir ve ortalama olarak kontrol edebilir. Bu alanda değişiklik yapan herhangi bir uzmana veya herhangi birine sorun ve ortalama cevap 40.000 km’dir.

Fren Balatalarının Aşınma ve Yıpranma Oranı Nedir?

Fren sızıntısının bir başka anlamı da aşınmadır. Aşındıkça, frenlerin artık yeterince güçlü olmadığı veya değiştirilmesi gerektiği varsayılır. Lütfen, hafif aşınma için fren balatalarının kalınlığının ortalama 12-8 mm olduğunu unutmayın.

Ustama göre 6 ila 4 mm kalınlık normal aşınma ve yıpranmadır. Değiştirme süresi için bir kılavuz olan aşınma miktarı yaklaşık 3 ila 2 mm’dir. Bunu anlamak, sürücünün değerlendirmesini ve gerekli kontrolleri ve gözlemleri gerektirir.

 Fren Balatalarını Değiştirme İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Önerilen değiştirme süresi ortalama 2-3 saattir, ancak yalnızca değiştirmelerle sınırlı değilsiniz. Çünkü değişim sürecinin iyi olduğunu anlamak için gerekli kontrolleri uygulamak ve bazı eylemlerde bulunmak da önemlidir. Hizmetinizin yoğunluğuna göre yarım gün veya tam gün olarak planlamak daha doğru olur. Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?  Aksi takdirde planlarınız kesintiye uğrayabilir. Özellikle fren balatası gibi oto yedek parça taleplerinizi alabileceğiniz bir firmadan bahsedeceğiz otoyedekmarket.com web sitenin Ford yedek parça  departmanı ile kategorisinden gerekli yedek parçaları sipariş edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu