Evde enerji tasarrufu nasıl yapılır, Türkiye’nin enerji tüketimi, neden enerji tasarrufu yapmalıyız, enerjinin verimli kullanılması vb.. enerji verimi ile ilgili bilgiler…

Neden Enerji Tasarrufu Yapmalıyız

Küresel ısınma sebebi ile Dünya’mızda ortaya çıkan problemler düşünüldüğü zaman, enerjiyi verimli kullanmanın insanlık için olan önemi anlaşılmaktadır. Ülkemizin enerji anlamında dışarıya bağımlı olmasından kaynaklı olarak enerjiyi verimli kullanmanın ekonomik bir ayağı da mevcuttur. Türkiye’de enerji kaynaklarının büyük bir kısmı ithal edildiği için, enerjinin verimli kullanılması Türkiye’de yaşayan insanlar için ekonomik bir gerekliliktir.

Türkiye’nin Enerji Tüketimi

2011 yılında açıklanan verilere bakıldığında dünyada yaşayan kişilerin ortalama enerji tüketiminin kişi başı 74,86 milyon BTU olduğu görülür iken bizim ülkemizde ise bu rakam 61,82 milyon BTU seviyesinde kalmıştır. Her ne kadar dünyada yaşayan diğer insanlara göre daha az enerji kullanıyor gibi gözüksek de son 30 senedeki trende bakıldığı zaman ülkemizde enerji kullanımının artışı dünya ortalamasının oldukça üzerinde. Bu sebeple kısa bir süre içinde ülkemizin enerji tüketiminde dünya ortalamasını yakalaması hatta geçmesi oldukça mümkündür. Bu koşullar altında ülkemizde yaşayan her vatandaşın evlerde kullanılan enerjinin verimli hale getirilmesi için küçük ama etkili önlemler alması gereklidir.

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

Evde enerji tasarrufu yapmak için aşağıda belirtilen altın kurallara uyulması gerekmektedir.

1.Isıtıcı ve Soğutucu Cihazların Ayarlarını Düzeltmek

İnsanlık tarihi boyunca insanlar klima, kombi ve ya kalorifer gibi cihazlar hayatlarında olmadan yaşamışken günümüzde ise bu cihazlar insan hayatının vazgeçilmezi konumunda yer alıyor. Klima, kombi gibi ısıtıcı ve soğutucu cihazları insan doğasının dışında sıcaklıklara ayarlamanın sonucunda ise ortaya büyük bir enerji israfı çıkmaktadır. Peki enerji israfının önüne geçmek enerji tasarrufu sağlamak için ne yapılabilir? Örneğin; yazın klima sıcaklığını 20 dereceye düşürmek yerine 25-26 derece ayarlamak yüksek miktarlarda enerji tasarrufu sağlar. Aynı şekilde kışın kombinin sıcaklığını 30’a yakın derecelere ayarlamak yerine biraz daha düşük derecelere ayarlamak da büyük miktarlarda evde enerji tasarrufu sağlar.

2.Su Isıtma Cihazının Ayarlarını Düzeltmek

Evlerde duş almak için kullanılan şofben ve ya termosifon gibi su ısıtma cihazlarının ayarlarını gereğinde fazla kullanmak yüksek miktarda enerjinin boş yere harcanmasına sebep oluyor. Su ısıtma cihazları için 40-50 derece civarında bir sıcaklığa sabitlemek yeterli olur ve evde enerji tasarrufu sağlar. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırmada ise bu tarz cihazlarda 40-50 derecenin çok üstündeki değerlerin ayarlandığı tespit edilmiştir.

 

3.Mikrodalga Fırın Kullanımı

Yapılan araştırmalar sonucunda mikrodalga fırınların diğer fırın türlerine oranla çok daha az miktarda enerji kullandığı görülmüştür. Bu nedenle mikrodalga fırın kullanımı evde enerji tasarrufu için oldukça önemlidir. Ayrıca mikrodalga fırınların bulundukları ortamı ısıtmaması sebebi ile yaz aylarında mikrodalga fırın kullanımı klima kullanma oranınızı da arttırmamaktadır.

 

4.Evlere Yalıtım Uygulanması

Türkiye’de çıkarılan yasalar ile binaların yatılımı zorunlu hale getirildi. Binalara yalıtım uygulanması evde enerji tasarrufu sağlayabilmek için en önemli maddelerden birisidir. Oturduğumuz binaya yalıtım yaptırırken dikkat etmemiz gerek şey ise yasada zorunlu tutulan yalıtım malzemesinden daha kalın bir yalıtım malzemesini seçerek evde enerji tasarrufunu en üst seviyelere çıkarabilirsiniz. Çünkü yalıtım malzemelerinin kullanımı sonucu kış aylarında evlerin ihtiyacı olan ısı ihtiyacı ciddi miktarlarda düşmektedir.

5.Kalorifer Peteklerinin Önünü Açık Bir Şekilde Tutmak

Ülkemizde çok nadiren uygulanan bu maddemiz sebebi ile evlerimiz kış aylarında ısınmak için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Evlerimizde bulunan kalorifer peteklerinin önüne engelleyici maddeler koymayarak evde enerji tasarrufunu ciddi boyutlara taşıyabiliriz.

 

 

 

6.Çamaşırları Toplu Bir Şekilde Yıkamak

Ülkemizde ve dünyada sıkça uygulanan hatalardan birisi de çamaşırların çamaşır makinesinin kapasitesi tam olarak dolmadan yıkanması. Evde enerji tasarrufu sağlamak için çamaşır makinesinin kapasitesinin tamamını kullanarak çalıştırmak büyük önem taşıyor.

 

7.Bulaşık Makinelerinin Kurutma Özelliğini Kullanmamak

Evlerimizin mutfağında bulunan ve dünyada küresel ısınmanın ve su israfının önüne geçmek için büyük önem taşıyan bulaşık makinelerinin kurutma özelliğini kullanmak büyük bir enerji israfına sebep oluyor. Yıkama bittikten sonra bulaşıkların kendiliğinden kurumasını bekleyerek ciddi manada enerji tasarrufu sağlanabilir.

 

8.Yılda En Az Bir Ağaç Dikmek

Dünya üzerinde yaşayan insanlar her sene en az bir ağaç ekse, çevreye verilen zararlar minimum seviyelere düşürülebilir. Ayrıca bahçeli evde oturan insanlar bahçelerine ektikleri ağaçlar ile birlikte evlerinin yazın soğuk kışın daha sıcak olmasını sağlayabilirler. Çevreye verilen bu katkı ile birlikte enerji israfı ile doğaya verdiğimiz zararın büyük bir kısmını engelleyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap