Dünyanın En Yaşlı 7 Annesi

Dünyanın en yaşlı 7 annesi, en yaşlı anneler, dünyanın en yaşlı annesi, en yaşlı anne kaç yaşında, dünyanın en yaşlı anneleri vb… ilginç bilgileri aliskanlikcom’da

Dünyanın En Yaşlı Anneleri

Son yıllarda, ilk kez annelerin ortalama yaşı istikrarlı bir şekilde artmıştır ve birçok raporda kadınların artık ilk çocuklarını 30’lu yaşlarının başında doğurmaları daha muhtemeldir. Ortalamalar hala 28 yaş civarındadır. Bu listedeki gecikmiş gelen anneliklerin hepsi 65 yaşın üzerinde gerçekleşmiş ve bir çoğu ilk defa anne olmuşlardır. En yaşlı anneler modern doğurganlık tedavileri nedeniyle böylesine ileri bir yaşta doğum yapabilmişlerdir. Dünyanın en yaşlı 10 babası kim derseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu kadınlar yaşamlarının ilerleyen evrelerinde çocuk sahibi olma kararlarından memnun olsalar da, pek çok insanın ve doktorun da eleştirilerinden kurtulamadılar.

Dünyanın En Yaşlı 7 Annesi

Annelik herkese nasip olmayacak bir erdemliktir. Kimi insanlar çok genç yaşta anne olurken kimi insanlar bu duyguyu ilerleyen yaşlarında yaşayabiliyorlar. Sizler için en yaşlı anneler yazımızı oluşturduk.

7.Annegret Raunigk

Annegret Raunigk

Annegret Raunigk, 65 yaşında, dördüz doğum yapan en yaşlı kadındır. Raunigk zaten 13 çocuğa (beş farklı babadan) ve bu dördüz çocuklara sahip bekar bir annedir ve bu da toplam çocuk sayısını 17’ye çıkarır.

Almanya’daki doktorlar Raunigk’i tedavi etmeyi reddetti, çünkü vücudunun daha fazla çocuk doğurma stresinden kurtulmaya yetecek kadar güçlü olamayacağından endişe ediyorlardı. Bununla birlikte, Ukrayna’daki bir doktor Raunigk’i yapay olarak döllemeyi kabul etti. Raunigk, bencil ve çılgınca olduğu yönündeki eleştiriler ve suçlamalar ile karşı karşıya kaldığında, kararlarının önünde duruyor ve herkesin “istediği gibi yaşaması gerektiğini” söylüyor.

6.Bhateri Devi Singh

Bhateri Devi Singh

Bhateri Devi Singh, 2010 yılında, 66 yaşında, üçüz doğurdu. Singh, Hindistan Haryana’daki Ulusal Verimlilik Merkezinden IVF tedavileri aldıktan sonra, tedavileri sağladığı için tartışmalı bir tedavi tesisi olarak görülen bu yerde bebekleri doğurdu.

Singh’in tedavisine nezaret eden Dr. Anurag Bishnoi, doğurganlık merkezinin elde ettiği bu unvanla gurur duyuyor. Singh ve kocası Deva, 40 yıl önce ilk evlendiklerinden beri çocuk sahibi olmaya çalışıyorlardı ve Deva, ilk kez baba olmak için kendinden geçmiş olduğunu söyledi.

 

5.Adriana Iliescu

Adriana Iliescu

2005 yılında, 66 yaşında bir kız doğurduktan sonra, Adriana Iliescu o zamanlar kaydedilen en yaşlı anneydi. Dokuz yıl boyunca doğurganlık tedavisi gördükten sonra kızına Sezaryen ile başarıyla doğum yaptı. Iliescu gazetecilere her zaman anne olmak istediğini ancak doğal olarak gebe kalamadığını söyledi. Realitatea TV ile röportaj yaptığı zaman, Iliescu, ailesinin uzun ömürlü bir geçmişi olduğu için kızı Eliza Maria’nın büyüdüğünü görebileceği konusunda iyimser olduğunu söyledi.

2017 itibariyle, Iliescu’nun ölümüne dair herhangi bir rapor veya söylenti olmamıştır, bu yüzden hala hayatta ve Eliza Maria şu anda 12 yaşında olacaktı. Iliescu’nun en verdiği röportajlardan biri 2010’da Daily Mail’e oldu.vEliza Maria beş yaşındayken Iliescu başka bir hamileliğe de açık olduğunu söyledi.

4.Maria del Carmen Bousada de Lara

Maria del Carmen Bousada de Lara

Maria del Carmen Bousada de Lara, belki de bu listedeki en tartışmalı yaşlı anne. Doğurganlık tedavisini California Los Angeles’taki özel bir klinikte almak için yaşı hakkında doktorlara yalan söylemişti. 2006 yılının sonunda ikiz oğullarını doğurduktan sonra Bousada de Lara, “Tüm hayatım boyunca bir anne olmak istemiştim, ama hiç fırsatım olmadı ya da doğru insanla tanışmadım” diyerek kararını savundu.

Kendi ailesi kararını “bencil ve sorumsuz” olarak nitelendirdi ve çocuklarının büyük olasılıkla yetim kalacağını söyledi. Doğumdan yaklaşık bir yıl sonra Bousada de Lara’ya mide kanseri teşhisi kondu ve 11 Temmuz 2009’da öldü.

3.Omkari Panwar

Omkari Panwar

Omkari Panwar, Hindistan’dan bir başka yaşlı anne. 2008 yılında 70 yaşında ikiz doğurdu. Panwar, kendisinin ve kocası Charan Singh Panwar’ın iki yetişkin kızı ve bir oğlu olduğunu belirlendi.

Panwar, ilerlemiş yaşından dolayı kocasının büyük baş hayvanlarını satarak, arazisini ipotek ederek, tasarruf yaparak ve banka kredisi alarak ödediği IVF tedavisi gördü. Panwars, yaşadıkları tüm sıkıntıların, artık kendi tarlalarının bir varisi olduğu için ortadan kalktığını söyledi.

2.Rajo Devi Lohan

Rajo Devi Lohan

2008 yılında Rajo Devi Lohan, Hindistan’da 70 yaşındayken bir kız doğurdu. O zamanlar, Lohan bilinen en yaşlı anneydi ve uluslararası bir ilgi gördü. 69 yaşında IVF tedavisi gördükten sonra bebeğini doğurabildi, 2013 yılında Daily Mail’e, kızının onu güçlendirdiğini ve hasta olmasına rağmen ölmemesinin “tek nedeninin” bu olduğunu söyledi. 2015 itibariyle Lohan, kızı Naveen’i doğurduktan sonra neredeyse on yıldan beri hayatta.

 

1.Daljinder Kaur

Daljinder Kaur

Daljinder Kaur, 2016 yılının başında 72 yaşındayken bir oğlan doğurarak dünyanın en yaşlı annesi sıfatını kazandı. Arman (Hintçe dilinde “dilek” anlamına gelir) adındaki bebek, Kaur ve 79 yaşındaki kocası Mohinder için ilk bebekti. Yaklaşık beş yıl süren evlilikten sonra, Kaur iki yıl IVF tedavisi gördükten sonra nihayet bir bebek sahibi oldu. Kaur onun 70 yaşında olduğunu söylese de, tedavi gördüğü hastane onun 72 yaşında olduğunu açıkladı. Çünkü Hindistan’daki birçok kişi tam olarak yaşını bilmiyor. Bunun sebebi ise bir doğum belgesine sahip olmamaları.

Kaur’a fertilite tedavileri sağlayan Dr. Anurag Bishnoi, IVF tedavilerini Kaur kadar yaşlı birine verdikleri için diğer doktorlar ve fertilite uzmanları tarafından eleştirildi. Bu eleştirmenler, Kaur’ın başarısının çocuk sahibi olmak isteyen diğer yaşlı kadınlara gerçekçi olmayan beklentiler vereceğinden endişe ediyorlar.

Alışkanlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu