Dünyanın En Yaşlı 10 Babası

Dünyanın en yaşlı 10 babası, dünyanın en yaşlı anne babası, dünyada en yaşlı baba, dünyanın en yaşlı babası kaç yaşında vb… ilginç bilgileri aliskanlikcom’da

Dünyada En Yaşlı Baba

Bugünlerde insanlar bir aile kurmak için daha uzun bekliyorlar. Aslında, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez babaların ortalama yaşı şu anda 30.9’a ulaştı. Ek olarak, 1970’lere kıyasla iki kat daha fazla sayıda baba 40+ yaş grubunda. Daha fazla insan ilk çocuklarına sahip olmayı geciktirdikçe, çocukların büyük babalarını görmeleri büyük olasılıkla norm haline gelecektir. Ancak bu dünyada en yaşlı babalar, ikinci baharlarında çocuk sahibi olmaları bakımından kayda değer. Bu listedeki tüm erkekler, son bebekleri doğduğunda yaşlı insanlardı.Ayrıca hepsinin, baba olmakta neden geç kaldıklarını açıklayan genç eşleri var. Dünyanın en yaşlı 7 annesi kim derseniz bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Dünyanın En Yaşlı 10 Babası

Baba olmak hem çok kolay hem de çok zor bir olaydır. Bazı insanlar çok genç yaşta baba olurken bazı insanlar babalığın tadını ilerleyen yaşlarda alıyor. Dünyanın en yaşlı babalarını sizler için araştırdık.

10.Raymond Calvert (1931 – Bilinmiyor)

Raymond Calvert, 78 yaşında, 2010 yılında yedinci kez baba oldu. Birkaç İngiliz haber gazetesi hikayesini yayınladığında 79. doğum gününü kutladı. En yeni çocuğunun annesi olan Charlotte, bebek doğduğunda sadece 25 yaşındaydı. Calvert, oğlunun “Tanrı’nın armağanı” olduğunu ve eşine bir çocuk verebildiği için kendisini şanslı hissettiğini söyledi.

Calvert’in 38 ile 51 yaşları arasında olan diğer tüm çocukları genç eşinden daha büyük. Büyük çocukları, 28 yıldan fazla bir süre önce ölen ilk eşinden. Calvert, üç yıl boyunca Charlotte’un annesiyle çıktı. Daha sonra Charlotte ile tanıştı.

9.Michael Young (9 Ağustos 1915 – 14 Ocak 2002)

Michael Young, İngiltere’de sosyolog, sosyal aktivist ve politikacı olarak biliniyordu. Young aynı zamanda bir eğitimciydi ve insanların daha iyi yaşamalarına yardımcı olacak politika ve programların uygulanmasına inanıyordu. En iyi fikirlerinden bazıları Ulusal Tüketici Konseyi, Açık Üniversite, Ulusal Yaygınlık Koleji, Açık Sanat Koleji ve Dil Çizgisi’dir.

Young üç kez evlendi ve altı çocuk babasıydı. 1961’de boşandığı ilk karısı Joan Lawton’dan iki oğlu ve bir kızı vardı. İlk evliliğinin sona ermesinden sonra, Young, romancı, heykeltıraş ve ressam Sasha Moorsom ile evlendi. İki çocukları oldu ve oğlu Toby Young tanınmış bir yazar ve gazeteci oldu. Moorsom 1993 yılında öldü ve iki yıl sonra Young, üçüncü karısı Dorit Uhlemann ile evlendi. Kızları 1996 yılında doğduğunda Young 80, Uhlemann ise 37 yaşındaydı.

8.Saeed bin Maktoum bin Hasher Al Maktoum (1878 – 9 Eylül 1958)

Şeyh Saeed bin Maktoum bin Hasher Al Maktoum, 1912’den 1958’de ölümüne kadar Dubai’nin hükümdarıydı. İki kez evlendi ve ilk karısı Sheikha Hessa bint Al Murr, küçük oğlu Ahmed dışındaki tüm çocuklarının annesidir. Şeyh Saeed’in ikinci karısı Sheikha Fatima bint Ahmed bin Suliman, Şeyh Saeed 80 yaşında öldükten üç ay sonra Aralık 1958’de Ahmed’i doğurdu. Şeyh Ahmed şu anda Dubai Sivil Havacılık İdaresi Başkanı, Emirates Grubu Başkanı ve Noor Takaful sigorta şirketinin patronudur.

Al Maktoum ailesi dünyanın en zenginlerinden biridir, üyelerinin bir kısmı milyarderdir. Şeyh Saeed’in çocukları, ölümünden sonra Dubai’nin ünlü insanları olmaya başladı. 1990’da ölene dek en büyük oğlu Şeyh Rashid bin Saeed Bin Maktoum Al Maktoum Dubai’yi başarılı bir şekilde yönettiı. Al Maktoum ailesi bugün hala Dubai’yi yönetiyor.

7.Anthony Quinn (21 Nisan 1915 – 3 Haziran 2001)

Bu listedeki diğer babalardan birkaçı gibi, Anthony Quinn de çoğu insandan daha fazla çocuğa sahipti. Quinn üç kez evlendi ve uzun ömrü boyunca 12 çocuk babası oldu. En küçük iki çocuğu sekreteri Katherine Benvin ile olan ilişkinin sonucuydu, ancak ikinci eşinden boşandıktan bir yıl sonra Benvin’le evlendi. Quinn, Benvin’den ilk çocuğu doğduğunda 78, oğlu 1996’da doğduğunda 81 yaşındaydı.

Yaşlı bir baba olmasının yanı sıra, Quinn tanınmış bir Meksikalı-Amerikalı aktördü. En iyi bilinen eserlerinden bazıları Arabistanlı Lawrence, Mesaj, Çöl Aslanı, Bulutlarda Bir Yürüyüş’tür. Viva Zapata ve Lust For Life ile 1952 ve 1956’da iki defa En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandı!

6.Saul Bellow (10 Haziran 1915 – 5 Nisan 2005)

Saul Bellow, yazdığı edebi eserler ile çeşitli ödüller kazanan ünlü bir Kanadalı yazardı. Pulitzer Ödülü, Nobel Edebiyat Ödülü ve Ulusal Sanat Madalyası’nı aldı. Bellow, aynı zamanda Üç kez Ulusal Kurgu Ödülü’nü kazanan tek yazar. En göze çarpan eserleri arasında Augie March’ın Maceraları, Yağmur Kralı Henderson, Herzog, Bay Sammler’in Gezegeni, Günü Ele Geçir, Humboldt’un Hediyesi ve Ravelstein sayılabilir.

Tabii ki, aynı zamanda dünyanın en yaşlı babalarından biri olmasaydı, Bellow bu listede olmazdı. Bellow, Janis Freedman’dan önce dört kez evlendi ve boşandı. Bellow’un dördüncü çocuğu bir kız oldu ve Aralık 1999’da Bellow 84 yaşındayken dünyaya geldi. Bellow, kızı sadece beş yaşındayken öldü.

5.Armais Nazarov (1921 – Bilinmiyor)

Armais Nazarov, 2010 yılında 89 yaşında dördüncü kez bir baba oldu. 61, 50 ve 12 yaşlarında üç oğlu ve çok sayıda torunu var. Nazaraov, Stalin’in Kızıl Ordusunda görev yapan, İkinci Dünya Savaşı’nda gazi olmuştur.

Nazarov’un karısı Yevgenia, ondan 54 yaş daha genç ama aralarındaki yaş farkını hissetmediğini söyledi. Nazarov, bir kız çocuğu babası olmak için o dönemlerde kendini güçlü hissettiğini söyledi. Bu gücünün sırrının genç bir eşe sahip olmak ve onun taleplerini karşılamak olduğunu söylüyor.

4.Julio Iglesias Sr. (25 Temmuz 1915 – 19 Aralık 2005)

Julio Iglesias Sr., bu listede sadece baba olmasının dışında da bilinen birkaç kişiden biri. Adı aşina görünüyorsa, bunun nedeni oğlu Julio Iglesias ve iki torunu Enrique Iglesias ve Julio Iglesias Jr.’ı içeren ünlü Iglesias ailesinin bir büyüğü olmasıdır. Julio Sr.,İspanya’da Madrid Doğum Kliniği’nin kurulmasına yardım eden ve sterilite, kısırlık ve aile planlaması ünitesinin başı olarak görev yapan bir jinekologdu.

Iglesias Sr., iki büyük oğluna María del Rosario de la Cueva y Perignat ile evlendikten sonra sahip oldu. 1983’te ve 1990’lı yıllarda boşanmış olan Iglesias, yarı yaşındaki Ronna Keith adlı Amerikalı bir kadınla yeniden evlendi. Keith ve Iglesias, ilk çocuklarını 2004’te Iglesias 88 yaşındayken ve Keith 40 yaşındayken yaptı. Bir yıldan kısa bir süre sonra Kieth tekrar hamile kaldı, ancak Iglesias Aralık 2005’te 90 yaşında aniden öldü. Kızları, Iglesias öldükten yedi ay sonra doğdu. .

3.Nanu Ram Jogi (1917 – Bilinmiyor)

2007 yılında, Nanu Ram Jogi, 21. çocuğuna inanılmaz bir şekilde 90 yaşında sahip oldu ve uluslararası manşetlere çıktı. Jogi, Hindistanlı bir çiftçi ve dördüncü karısı Saburi ile evlendi. Saburi aslen 1997’de ölen Jogi’nin en büyük oğlu Shiv Lal’in karısıydı. Jogi o kadar çok çocuğu babasıydı ki, kaç çocuğu olduğundan emin olmadığını itiraf etti.

Jogi, sağlıklı olmasını günlük yürüyüşlere ve bol miktarda ete bağlar. O zamanlar, Jogi çocuk yapmaya devam edeceğini söyledi. Birkaç on yıl daha hayatta kalabileceğine ve 100 yaşına kadar çocuk sahibi olmaya devam edebileceğine inanıyor. Eğer hala yaşıyorsa, 2017’de 100 yaşına girecekti.

2.Les Colley (1898 – 1998)

Les Colley hakkında pek bir şey bilinmemesine rağmen, en eski yasal baba olarak Guinness Dünya Rekorları Kitabı’nda listelenmiştir. Dokuzuncu çocuğu Oswald, Temmuz 1992’de doğduğunda 92 yaşındaydı. Colley, Oswald’ın doğumundan bir yıl önce, üçüncü karısı olan Oswald’ın annesiyle evlendi. Patty, Colley’nin 90 yaşında bir çöpçatan ajansı aracılığıyla tanıştığı bir Fijili kadındı.

Colley aktif ve sağlıklı bir yaşam sürdü, sigara ve alkol içmeyen biriydi. 1998 yılında zatürree nedeniyle öldü ve 100. doğum gününü kutlamasına sadece 4 ay vardı.

1.Ramjit Raghav (1916 – Günümüz

Ramjit Raghav’ın dünyanın en yaşlı babası olduğu söyleniyor. 2012 yılında Raghav, ikinci oğluna 96 yaşındayken sahip oldu. İlk oğlunun doğduğu 2010 yılında uluslararası medyanın dikkatini çekti ve Raghav, o zamanlar yaklaşık 94 yaşında olduğunu iddia etti.

Raghav, bu yaşta çocuk sahibi olacak kadar sağlıklı olduğunu, çünkü yaşamı boyunca vejeteryan olduğunu söyledi. Hikayesi, Uluslararası Hayvan Hakları Örgütü (PETA) ve Hindistan’ın dikkatini çekecek kadar ün kazandı. PETA, Raghav’ın ve en küçük oğlunun fotoğrafını “Vejetaryenler Hala 96 Yaşına Kadar Yaşıyor” başlığı ile yayınladı.

Alışkanlık

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu