Kedilerin Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalı

Kedilerin kızgınlık döneminde ne yapılmalı, dişi kedilerde kızgınlık dönemi, erkek kedilerde kızgınlık dönemi,kızgın kedi nasıl sakinleştirilir vb.. kediler hakkında daha fazla bilgi için aliskanlik.com

Kedilerin Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalı

Kediler kızgınlık dönemine girdiklerinde, yapılması gereken işleme kısa sürede karar verilmesi gerekir. Bu karar kedinin çiftleştirilmesi ya da bundan vazgeçilmesi şeklinde olacaktır. Kedilerin çiftleştirilebilmesi için 1,5 yaşını geçmiş olmaları gerekmektedir. Bu yaştan küçük olan kedilerin çiftleştirilmesi bir takım deformasyonlara yol açacağı için önerilmez.1,5 yaşını geçmemiş olan kediler kızıştığında çiftleştirmek doğru olmayacağı için, yeterli dozlarda sakinleştiriciler verilmelidir.

Buna alternatif olarak hormonlara karşıt olarak uygulanan tedaviler vardır. Fakat bu farklı sorunlara yol açabileceği için ilk kızgınlık döneminde önerilmez.  Çünkü bu uygulama ortaya çıkabilecek başka sorunları da tetikleyebilmektedir.

Şayet kedinin hiçbir şekilde çiftleştirilmesi istenmiyorsa, kızgınlık döneminde olmadığı bir zaman aralığında kısırlaştırılmasıdır. Bu uygulama en kesin çözümdür.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Dişi kediler 6. ayından itibaren kızgınlık dönemlerine girmeye başlarlar ve kızgınlık dönemi yaklaşık 10 gün sürer. Dişi kedilerin kızgınlık dönemi sendromları çok farklılık gösterir. kızgınlık dönemine giren dişi kediler bu dönemde daha fazla ilgi ve şefkate ihtiyaç duyarlar. Evin değişik köşelerinde değişik tonlarda miyavlamalar ve değişik hareketler yapmaya başlarlar.

Bu dönemdeki kedilerden bazıları kucak isterken bazıları da kucaktan kaçarlar. Kuyruk bölümleri daha hassas olur ve agresif davranabilirler. Dişi kediler ortalama yılda 3 defa kızgınlık dönemi yaşayacaktır.

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Erkek kediler 8. ayından itibaren kızgınlık dönemlerine girmeye başlarlar. Erkek kedilerde kızgınlık dönemleri uzun süre devam eder. Kızgınlık dönemleri değişkenlik göstermek ile beraber 5 ile 15 gün sürebilir. Kızgınlık devresine giren erkek kediler evin değişik noktalarında çiş yapmaya başlar ve agresif hareketler sergiler.

Kızgınlık dönemlerinde saldırgan davranışlarda gösteren erkek kediler ve kızgınlık dönemi başlayınca evden kaçmaya ve sert tonlarda miyavlama yapacaktır ve sahibinden kaçacaktır.

Kızgın Kedi Nasıl Sakinleştirilir

Kızgınlık dönemine giren kediler genel olarak agresif davranışlar gösterecek ve bu durum karşısında ilgi isteyecektir. Peki kızgın kedi nasıl sakinleştirilir?

Kızgın dönemine giren kedilere öncelikle daha yumuşak davranılmalı ve daha fazla zaman geçirilmelidir. Çokca oyun oynanmalı ve enerjilerini bu yönde bitirmelerine teşvik edilmelidir. Kızgın kediler bu dönemlerinde ya çiftleştirilmeli ya da bu dönem gelmeden kısırlaştırılmalıdır. Ayrıca kedileri rahatlatan müzikler dinleterek de kedinizi az da olsa rahatlatabilirsiniz.

Kediler için rahatlatıcı müzik;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu