Kur’an-ı Kerim Mealleri Neden Farklı

Kur’an-ı Kerim Mealleri Neden Farklı  Kur’an ayetlerinde ve Kur’an tefsirinde farklı yorumlar var. Aslında Kur’an ayetlerinin farklı yorumlanması normal. Her an yeni bir buluş her an yeni bir yaşam çıkıyor karşımıza. Bu yazıyı eksik dini bilgim ile yazıyorum. Bu yüzden daha doğru bilgiyi bilenden öğrenmeniz sağlıklı bir karar olur.

Kur’an ve Yorumu

Yazmamdaki amaç kafa karışıklığını kendi düşüncelerimle bir nebzede olsa azaltmaktır. Kur’an-ı Kerim Mealleri Neden Farklı  Söylemek isterim ki ne sadece tarihselci ne sadece evrenselci ne sadece hadisçiyim. Zaten bu karışıklığın aslında karışıklık olmadığını anlatmak için yazıyorum.

Kur’an-ı Kerim Mealleri Neden Farklı 

Kur’an-ı Kerim mealleri neden farklı oluyor ki sonuçta yazılanlar hiç değişmeden geldi günümüze kadar. İşte bunu birkaç örnekle açıklamak istiyorum.

 

“Hurma ağaçlarının ve üzüm asmalarının meyvelerinden hem sarhoşluk veren bir içki hem de güzel bir rızık elde edersiniz. Şüphesiz ki bunda aklını kullanan bir toplum için kesin bir delil vardır.” Nahl/67

Yukarıda Nahl suresinin 67.ayetinin meali yazıyor. Bunu incelediğimizde üzümün faydası ve zararından bahsedildiğini anlıyoruz. Ama aslında günümüzde anladığımız anlam bu. Diyelim ki sarhoşluğun ne olduğu bilinmeyen bir toplumda yaşıyorsunuz. Bu toplumda ayetin yorumu üzümün tamamen iyi bir şey olduğuna işaret edecektir. Çünkü sarhoşluk nedir bilinmiyor. Tıpkı dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ayetin dünyanın yuvarlak  olduğunu keşfetmeden önce pek bir anlam ifade etmemesi gibi. (Tüm ayetler bir şeyler ifade eder, önemli olan aklımızı kullanmak ve keşfetmek) Bu toplum çok zaman sonra üzümden sarhoş edici içki elde etmeye başlayınca söz konusu ayetin yorumu değişecektir. Aslında burada tefsirin önemi anlaşılıyor. Çünkü tefsir ile meallerin detaylı incelemesi yapılır ve yaşadığın hayatın derinliklerine inen bir Kur’an-ı Kerim görürsün.

Kur'an-ı Kerim Mealleri
Kur’an-ı Kerim Mealleri

Şimdi de çok daha farklı bir örnekle açıklamaya çalışmak istiyorum. Bundan 100 sene önce telefon nedir diye sorulduğunda herkes konuşmak için kullanırız derdi. Bundan 20 sene önce bir kısmı konuşmak için kullanırız bir kısmı da konuşmak ve mesajlaşmak için kullanırız derdi. Kur’an-ı Kerim Mealleri Neden Farklı  Şimdi sorsanız telefon nedir diye o kadar çok farklı cevaplar alırsınız ki kafanız karışır değil mi. Evet hiçte kafanız karışmadı telefonun ne olduğunu gayet iyi biliyorsunuz ama herkes farklı amaç için kullanıyor öyle değil mi. Şimdide telefonun sözlük tanımına bakalım. “Birbirinden uzak yerlerdeki kimselerin konuşmalarını sağlayan elektrik düzeneğinin tümü.” ne kadar sade bir tanım çıktı karşımıza ve eğer telefonla ilgili makale yazın desek herkese milyonlarca farklı yazı çıkardı karşımıza. İşte onlarca farklı tefsirinde olmasının sebebi bu. Belki de elektronik devreleri olmayan bir telefon icat edildiğinde telefon tanımındaki “elektronik” kalkıp yerine başka bir şey gelecek. Ama sonuçta o telefon gerçek ve herkesin kabul ettiği bir gerçek.

Yazımın başında “yazılanlar hiç değişmeden geldi günümüze” demiştim. Evet Kur’an-ı Kerim’de yazılanlar hiç değişmedi. Toplum değiştikçe yazılanların anlamları genişledi. Zaman geçtikçe nasıl ki insanlığa yeni değerler ekleniyorsa aynı öyle Kur’an-ı Kerim’in daha bilmediğimiz anlamları ortaya çıkıyor. Zaten Allah boşuna demiyor birçok ayette düşünmeyi etrafımıza bakmayı incelemeyi.

MEAL VE TEFSİRE FARKLI YAKLAŞIMLAR

Kur’an-ı Kerim mealcilerinin yada tefsircilerinin farklı yaklaşımlarının olmasının doğal bir durum olduğunu umarım anlatabilmişimdir. İnşallah yanlış bir sözüm yanlış bir yönlendirmem olmamıştır. Meallerde ve tefsirlerde açık bir çarpıklık olmadıkça farklı yorumların olmasına fazla takılmamak gerektiğini düşünüyorum. Umarım faydam olmuştur diyerek son küçük bir örnekle yazımı bitiriyorum.

Bir kişiye doktorun biri yazdığı ilaçtan günde 1 defa kullan derken başka bir doktor bu kişiye günde 2 defa kullan diyor. Her iki doktorda ilacın iyi geleceğini biliyor ama yorumları birbirinden farklı. Elbette kafanız karışır ve ikisinden birininki size daha iyi gelecektir öteki ise öldürmeyecektir. Kur’an-ı Kerim Mealleri Neden Farklı  Tabi ki hepsini yut deyip hayat almaya aracı olan doktorlarda olacaktır. Tıpkı dininizi almaya aracı olan bazı hocalar gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu