Çocuklarda Davranış Bozukluğu

Çocuklarda davranış bozukluğu, davranış bozukluğu görülme sıklığı,  davranış bozukluğu nedenleri,davranış bozukluğu tedavisi vb… sorulara cevap bulacağınız makalemizi sizler için hazırladık.

Çocuklarda Davranış Bozukluğu

Çocuklarda birçok davranış bozukluğu görülür. Bu gibi durumlarda ceza ve ödül yöntemlerini kullanarak davranış bozukluklarını çözmeye çalışırız. Davranış bozukluğunu gidermek için ilk önce soruna neden olan etmenleri tespit etmek gerekir. Sorun neden olan etmenler üzerine yoğunlaşıp çözüme ulaşmalıyız. Çocuklarda davranış bozukluğu ruhsal ve bedensel çatışmaların sonucu ortaya çıkabilir. İç çatışmalar çocukların davranışlarına yansıyabilir. Hırçınlık, saldırganlık, inatçılık, yalan ve hırsızlık çocuklarda en sık görülen davranış bozukluklarıdır. Davranış bozukluklarının kökeninde genelde geçmiş yaşantılar yer alır. Birçok olumsuz davranış ise dikkat çekmek için yapılır.

Davranış Bozukluğu Görülme Sıklığı

Yapılan araştırmalar neticesinde erkek çocuklarda daha fazla davranış bozukluğu görüldüğü ve davranış bozukluğu görülme sıklığının %20 civarında olduğu gözlemlenmiştir.

Davranış Bozukluğu Nedenleri

çocuklarda davranış bozukluğu nedenleri

Okullarda çocuklar olumsuz davranışlar sergileyerek öğretmenlerine ben buradayım beni fark et mesajı verirler. Bazı çocuklar ise anne ve babasından intikam almak için olumsuz davranışlar sergiler. Çocukları azarlamak, dövmek, fiziksel ceza vermek sorunu çözmez aksine derinleştirir. Bu yaklaşımlar sorunu anlık olarak bastırır.. Otoritenin olmadığı durumlarda çocuklar aynı davranışları sergilemeye devam eder. Çocuklar mutlaka davranışın yanlış olduğunun fark etmesi gerekir.

Davranış Bozukluğu Tedavisi

Çocuklarda davranış bozukluğunu önlemek için çocuklarla empati kurmak gerekir.  Çocuğu anlamak ve davranışın altında yatan nedenleri bilmek gerekir. Çocuğu değerli bir birey olarak görmek, karşımıza alıp konuşmak gerekir. Çocuğun davranışı sergileme nedenini bilmeden sorunu çözemezsiniz. Çocuklar bazen yanlış davranışın farkına varmaz. Yani çocuklar neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilemezler. Çocuklara yanlış ve doğruların çizgisini net olarak çizmek gerekir. Çocuk yaptığı yanlış davranışın nelere mal olduğunu mutlaka bilmelidir.  Çocuklar duygu ve düşüncelerini kimi zaman saldırgan davranışlarla gösterir. Güçleri yetmediği zaman karşı tarafa zarar vermek için küfür ederler. Çocuğu birçok şeyden mahrum bırakırsanız, isteklerine ulaşmak için hırsızlık yaparlar. Çocuğun olumlu çabaları mutlaka övülmelidir.  Olumsuz davranışlarını anlaması için imkânlar sunulmalıdır.  Çocuk sevildiğini ve değer verildiğini bilmesi gerekir. Çocukla özel olarak ilgilenmek sorunlarını önemsemek çocuktaki bazı olumsuz davranışları ortadan kaldırır.  Çocuğun seçimlerine saygı duymalısınız. Çocuk yanlış yaptığında cezalandırıcı role bürünmek yerine hatasını anlamasına yardımcı olmak gerekir.

Davranış bozukluğu olan çocuğa nasıl davranılmalı makalemizi okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

1 yorum
  1. […] Davranış bozukluğu olan çocuklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için makalemizi okuyabilirsiniz. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.