Dünyanın En Büyük 10 Dönme Dolabı

Dünyanın en büyük 10 dönme dolabı, dünyadaki en iyi lunaparklar, en iyi eğlence mekanları, dünyanın en güzel dönme dolapları vb.. eğlence mekanlarını sizler için hazırladık.

Seyir Çemberi olarak da bilinen Dönme Dolaplar, simgesel yapılar ve eğlence sembolleri olarak hizmet vermektedir. Her yaştan insan, bacaklarını dinlendirmek ve aşağıdaki manzarayı görmek için büyük bir dönme dolap ile bir yolculuk yapmanın tadını çıkarabilir. Dönme dolap ne kadar yüksek olursa, görünüm o kadar iyi olur. Peki bu dev tekerlekler ne kadar yüksek olabilir?

Dünyanın En Büyük 10 Dönme Dolabı

Bugün dünyadaki en büyük 10 Dönme Dolaba bakacağız ve her birini diğerlerinden ayıran özelliklerden bahsedeceğiz. Çin’den Amerika Birleşik Devletleri ve Dubai’ye kadar, bu devasa Seyir Çemberleri, seyahat listesine eklemeniz için size yeni fikirler verecektir.

10. Changsha Dönme Dolabı

Changsha Dönme Dolabı

Çarpıcı Changsha Dönme Dolabı, Suzhou Dönme Dolabı, Tianjin Gözü ve Zhengzhou Dönme Dolabı ile birlikte Çin’deki dört 394 metrelik dönme dolaptan bir tanesidir. Changsha dönme dolabıi, her 20 dakikada bir tam dönüşünü tamamlayacak hızda döner. Bu dönme dolaba binen pek çok kiş en iyi manzarının hava karardıktan sonra görülebileceğini söylemiştir. Changsha Dönme Dolabı, He Long Spor Merkezi Stadyumu’na bitişiktir.

9. Tianjin Gözü

Tianjin Gözü

Bir köprü üzerine inşa edilen dünyadaki tek Dönme Dolap olduğu söyleniyor, Tianjin Gözü veya Tientsin Gözü, Hai Nehri üzerindeki Yongle Köprüsü üzerine inşa edildi. Üzerindeki 48 adet kabin, insanlara Tianjin’in en iyi manzarasını sunmak için yavaşça hareket ediyor. Tianjin Gözü, adını yerel halkın dönme dolabı uzak mesafeden bir göze benzetmesinden alıyor. Dönme dolap yakından olduğu kadar uzak mesafeden de fotoğraf çekenlere güzel bir manzara yaratıyor.

 

8. Melbourne Yıldızı

Melbourne Yıldızı

Daha önce Güney Yıldızı olarak bilinen Melbourne Yıldızı dönme dolabı, dünyadaki en büyük sert çelik konstrüksiyon olarak kabul edilir. Ziyaretçiler, dönme dolabın kabinlerinde bulunan hoparlörlerden seyahat sırasında Melbourne hakkında sesli olarak bilgi edinme seçeneğine sahiptir. Melbourne Yıldızı, 15 milyondan fazla farklı ışık kombinasyonunu gösterebilen güzel bir renk dizisine sahip kapsamlı bir LED ışık sistemi ile donatılmıştır.

 

7. Suzhou Dönme Dolabı

Suzhou Dönme Dolabı

Suzhou Dönme Dolabı Çin’deki en büyük göl olan Jinji Gölü’nün doğu kıyısında yer alır. Tam bir dönüşünün tamamlanması sadece 20 dakika süren bazı dönme dolaplardan daha hızlı döner. Bununla birlikte, bu dev çember, manzaranın tadını çıkarmak için geniş bir fırsat sunuyor ve etrafında da pek çok eğlence merkezi bulunuyor. Suzhou Dönme Dolabı çok popüler olmasına rağmen, yakında yıkılacak ve daha da devasa bir yapı olarak yeniden inşa edilecektir.

 

6. ICON Orlando Dönme Dolabı

ICON Orlando Dönme Dolabı

Birden fazla isme sahip olsa da, ICON Orlando dönme dolabı, Orlando’da bulunan I-Drive açıldığından beri önemli bir merkez haline geldi. Dönme dolap zaman içinde oldukça geliştirildi. Şimdi ise üzerinde Wi-fi ve yetişkinler için özel bir parti kabini sunuyor. ICON Orlando dönme dolabı, kabinleri dönerken dengelemek için en son teknolojiden yararlanır. Kabinlerin sallanmaması yolcular için çok daha net ve daha iyi bir görünüm sunar.

5. Londra Gözü Dönme Dolabı

Aynı zamandaMillennium Tekerleği ve Coca-Cola Londra Gözü olarak da bilinen bu dönme dolap 2000 yılında milenyumu kutlamak için yapıldı. Yılda yaklaşık 3,75 milyon ziyaretçi çekmektedir ve İngiltere’deki en popüler ücretli turistik eğlence merkezidir. Londra Gözü’nüinşa etmek için yaklaşık 70 milyon İngiliz Sterlini harcandı.

 

4. Nachang Yıldızı Dönme Dolabı

Nachang Yıldızı Dönme Dolabı

Tamamlanmasından hemen sonra, Nanchang Yıldızı, o zamanlar dünyanın en büyük Dönme Dolabı olan Londra Gözü’nü geçti. Jiangxi Eyaletinin başkentinde bulunur ve Nanchang’da önemli bir simge yapıdır. Nanchang Yıldızı, her biri 8 yolcu alan60 kabinden oluşuyor. Nanchang Yıldızı, dönüşünü durdurmadan yolcuların binip inmesi için yeterince yavaş olan bir hızda döner.

 

3. Singapore Flyer Dönme Dolabı

Singapore Flyer Dönme Dolabı

Asya’nın en büyük dönme dolabı olan Singapore Flyer, açık günlerde Malezya ve Endonezya’nın bazı kısımlarını içerebilecek kadar geniş bir manzara sunuyor. Marina Körfezi ve ötesindeki nefes kesici manzaralar, konukların keyif alması için kaliteli yemekler ve yetişkinler için içecekleri mevcuttur. “Dönme Dolap” ve “Seyir Çemberi” terimleri genellikle birbirinin yerine geçebilir ve bu durum misafirlerin takdirine bırakılmıştır. Bununla birlikte, Singapore Flyer’daki yönetim sadece Seyir Çemberi olarak adlandırılmasında ısrar ediyor.

2. Ain Dubai (Dubai Gözü) Dönme Dolabı

Ain Dubai (Dubai Gözü) Dönme Dolabı

Ain Dubai tamamlanmadığı veya halka açık olmadığı için, dünyadaki en büyük Dönme Dolap olarak henüz birinciliği eline alamıyor. Bununla birlikte, inşaatın halihazırda şaşırtıcı yüksekliğini ölçmek için yeterince uzaktayız. Dubai Gözünün açıldıktan sonra tüm rakiplerini gölgede bırakacağı düşünülüyor. Yavaş bir dönme dolap keyfin yerine daha fazla hareket isteyenler için ek bir eğlence daha var: Ain Dubai’nin hemen yanında bulunan dünyanın en büyük halat tırmanma platformu.

 

 

1.The High Roller Dönme Dolabı

The High Roller Dönme Dolabı

Las Vegas’taki High Roller, dünyadaki en büyük dönme dolaptır. Her 30 dakikalık devirdaim sırasında, bu ünlü seyir çemberi ziyaretçilere Las Vegas Vadisi ve The Strip’in çarpıcı manzarasını görme fırsatı sunar. Konuklar ayrıca Happy Hour denilen saatler arasında biletlerini içki içmek veya etkinlikler için özelleştirilebilirler veVIP biletleri satın alabilirler. The High Roller, Singapore Flyer’ı yapan aynı firma olan Arup Engineering tarafından yaptırılmıştır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu