Anne ve Baba Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Anne ve baba çocuğa nasıl davranmalı?, İnatçı çocuğa nasıl davranılmalı, hırçın ve öfkeli çocuğa nasıl davranmak gerekli?, Anne ve babanın çocuk davranışı üzerindeki etkisi vb.. sorulara cevap bulacağınız makalemizi sizler için derledik.

Anne ve Baba Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Çocukların davranışlarına yön vermek isteyen anne ve babalar, yazı dizimizi dikkatlice okuyun. Yazı dizimizi okuduktan sonra çocuklarınıza bakış açınız değişecek. Doğru bildiğiniz yanlışları tekrar etmeyeceksiniz. Çocukların davranışlarını aslında siz belirliyorsunuz. Davranışların belirlenmesinde çevresel ve dış faktörlülerin etkisi büyüktür.

Aşırı Mükemmeliyetçi Aileler:

Çocuklarının her şeyi mükemmel yapmasını isterler bu yüzden çocuklar hata yapmaya korkarlar. Çocuklar ceza almamak için çok sık yalan söylerler. Çocuklar kendilerini yoğun baskı altında hisseder. Ailesini mutlu etmek için çok çalışırlar. Çoğu zaman çocuklar; ben ne yaparsam yapayım ailem mutlu olmuyor deyip kendini bırakıp, hedeften uzaklaşırlar. Çocuklar takdir edilmek için çalışır. Bu tip ailelerin çocukları kimliklerini bulmakta zorlanırlar.

Boşvermişci Aileler:

Boşvermişci ailelerin çocuklarıhedeften uzak, kendi halinde yaşarlar. Okula zaman geçirmek, eğlenmek için giderler. Geleceğe yönelik herhangi bir beklentisi yoktur. Hedefe odaklanma sorunu yaşarlar. Günü kurtarmanın peşindedirler. Ailenin çocuk üzerinde herhangi bir beklentisi yoktur. Çocuklar bir şeyi yapmış olmak için yapar. Çocuklar kendini ifade etmekte zorlanırlar. Ders ve başarı konusunda tutuk bir
performans sergilerler. Başarılı olmuş ya da olmamış bu durum ailenin umurunda değildir. Bu tip ailede yetişen bireyler başına buyruk hareket ederler.

Baskıcı Aileler:

Baskıcı ailede yetişen çocuklar nazik ve hassas görünmeye çalışırlar. İçten isyan etse de dıştan buna cesaret edemezler. Çocuklar kendilerini sürekli baskı altında hissederler. Ödevlerini ceza almamak ve anne babalarını mutlu etmek için yaparlar. Çalışmanın ve başarmanın mantığına inanmazlar. Mücadele ruhları oldukça zayıftır. Başarısız olduklarına, ceza alma korkusu yüzünden üzülürler. Çocukların evde söz hakkı yoktur. Evde anne ve baba egemendir. Bu yüzden çocuk evde kendini değersiz ve önemsiz hissederler. Baskıcı aileler çocuklarının fikirlerini önemsemezler. Evde konulan kurallara çocuklar harfiyen uymak zorundadır. Çocuklar boşluk bulduğunda kuralları rahat biçimde çiğneyebilirler.

Boyun Eğen Aileler:

Çocuklarına boyun eğen anne ve babalar çocukları üzerinde söz sahibi değildir. Bu tip aileler kontrolsüz bireyler yetiştirir. Çocuk istediğini yaparken anne bu durumda sadece söylenir. Anne ve baba çocuk üzerinde otorite kuramaz. Evde egemen olan anne ve baba değil çocuktur.

İnatçı-Hırçın ve Öfkeli Çocuğa Nasıl Davranılmalı

İnatçı, hırçın veya öfkeli çocuğa dikkatli davranılmalıdır. Böyle çocuklar ya aşırı duygusal oldukları için böyle davranırlar yada her söylendiği yapılmış ve şımarık yetiştirildiği için böyle hareket ederler. Eğer çocuğunuz aşırı duygusal ise kesinlikle onla zıtlaşmamalı ve tatlı dille isteklerinizi yerine getirmelisiniz. Yaptığı her doğru davranış sonrası onu takdir etmeli ve ödüllendirme yöntemini uygulamalısınız.

Eğer çocuğunuz şımarık büyütülmüş ise işiniz biraz daha zor, böyle bir durumda yavaş yavaş şımartılmayı bırakmalı, isteklerini almaktan vazgeçmeli ve kurallara uymaya teşvik ettirmelisiniz.

Davranış bozukluğu olan çocuklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

6 Yorumlar
 1. Betül diyor

  Çok güzel bir makale gerçekten teşekkür…sayenizde çocuğuma nasıl davranmam gerektiğini öğrendim

  1. Serpil diyor

   Anne ve baba olmak zor bu zamanda herkes çocuk yapar ama önemli olan anne ve baba olmak

 2. […] Davranış bozukluğu olan çocuğa nasıl davranılmalı makalemizi okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. […]

 3. […] Anne ve baba çocuğa nasıl davranmalı adlı makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. […]

 4. […] anne ve baba çocuğa nasıl davranmalı adlı makalemizi okuyarak detaylı bilgi sahibi […]

 5. figen diyor

  Anne ve baba çocuğun üzerine çok düşmemeli. Derslerinde yardım etmeli ancak abartmamalı, bence üzerine çok titrenen çocuk sıkıntılı oluyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.