Olumsuz İnsan Tipleri İle Baş Etme Yolları

Olumsuz İnsan Tipleri, Negatif İnsanlar, Olumsuz İnsan Tipleri ile Baş Etme Yolları vb… insanlara nasıl davranılmalı makalemizi sizler için hazırladık.

Olumsuz İnsan Tipleri İle Baş Etme Yolları

Hepimizin hayatında olumsuz insan tipleri mutlaka vardır. Bu olumsuz insanlar, hayatımızı bir elma kurdu gibi kemirmeye çok meraklıdırlar. İngilizce de “toxic people” olarak adlandırılan bu insanlar, zehirlerini her yana saçmaya bayılırlar. Genel özellikleri ise, manipülatif olmaları, kendi zihinlerinde uydurdukları düşünceleri size de dayatmaları, baskıcı ve nobran olmaları, acımasızlıkları, ikiyüzlü tavırları, insanların duyguları ile oynamalarıdır.

Bu negatif insanlara artık yeter demezseniz, sizin hayatınızı da altüst edecek ve kendi negatif enerjilerini size de bulaştıracaklardır. İşte bu yazımızda sizlere olumsuz insanlar ile nasıl mücadele edebileceğinizi anlatacağız.

1-) Narsistler

Başkalarına asla önem vermezler. Sadece kendileri hakkında konuşulsun isterler. Siz konuştuğunuzda sizi dinlemez, içlerinden söyleyeceklerini düşünürler. Size sadece kendilerini anlatmak için ihtiyaç duyarlar.

2-) Duygu Emiciler

Bunlar da tıpkı vampirlerin kan emdiği gibi, sizin güzel duygularınızı emerler. Herkesle ilgili, her zaman olumsuz konuşurlar ve hayata sürekli olarak kötümser bakarlar. Sizin de böyle düşünmenizi ister ve size bu yönde psikolojik baskı yaparlar. Kimsenin mutlu olmasını istemezler. Onlara göre gökyüzünde güneş ışıldıyor olsa bile, az sonra dağların ardından çıkıp gelecek kara bulutlar her yeri karanlığa boyayacaktır.

3-) Kıskançlar

Bunlar da övülmekten hoşlanırlar. Sizin zekanızı, yeteneklerinizi, sahip olduklarınızı kıskanırlar. Siz üzgün olduğunuzda onlar mutlu olurlar. İnsanların üzüntüsü ile mutlu olan negatif insanlardır bunlar.

4-) Otoriter Baskıcı Tipler

Bunlar sürekli etrafında olan bitenleri, çevrelerindeki insanları kontrol etmek isterler. Kendilerine karşı gelenlerden asla hoşlanmazlar. Hep onların istediği olsun ister ve siz en güzelini de yapsanız eğer onların istediğini yapmadıysanız beğenmezler.

Olumsuz İnsan Tipleri ile Baş Etme Yolları

Duygusal ve zihinsel açıdan psikolojik baskı oluşturan bu tiplerden kurtulmanız, sizi özgür kılacaktır. Olumsuz insan tipleri, insanın tüm enerjisini tüketen, hayatınızı yaşamanıza izin vermeyen tiplerdir.
İşte size bu olumsuz insan tiplerinden kurtulmanızı sağlayacak birkaç ipucu;

Yavaş Yavaş Uzaklaşın

Kimi zaman bu olumsuz insanlar hemen yanı başımızda olurlar ve bizi içten içe yeyip bitirirler. Bu tip insanlarla olan diyaloğumuzu ve iletişimimizi mümkün mertebe asgariye indirmemiz gerekir. Gerekmedikçe bu tür negatif insanların bulunduğu ortamlardan uzak durmaya çalışın. İş gereği veya başka sebeplerden bir arada bulunmak mecburiyetindeyseniz de, diyaloğunuzu minimuma çekin.

Sınırlar Çizin

Bu olumsuz insanlar, kimi zaman size depresyona girmenize neden olacak derecede zarar verebilirler. Onların sıklıkla affetmeniz, görmezden gelmeniz, bir noktadan sonra sizin büyük zararlar görmenize neden olacaktır. Aşırı merhametli yaklaşmak, bu insanları daha da şımartır ve sınır kavramlarının yok olmasına neden olur. Bu nedenle, sınırlarını çizin ve sınırlarınızın ihlal edilmesine izin vermeyin.

Kendinizi Suçlu Hissetmenize Neden Olmalarına İzin Vermeyin

Bu tip insanların sıklıkla yaptığı bir şey daha vardır ki, kelime oyunları ve psikolojik baskı ile sizin kendinizi suçlu hissetmenize neden olurlar. Bunu yapmalarına izin vermeyin. Bu tuzaklarına düşmeyin ve hakkınızı kaybetme korkusu olmadan savunun. Siz onları değil, onlar sizi kaybetmekten korksun.

Gülümseyin

Evet! Özellikle de sizleri de kendi karanlık dünyalarına çekmek isteyen, her şeyin olumsuz yönlerine bakmayı alışkanlık haline getiren kötümser insanlara gülümseyin ve söylediklerini umursamayın. Bırakın kendi karanlıklarında boğulsunlar.

Olumsuz İnsanlar Karşısında Kendinizi Baskılamayın

Kaba ve baskıcı davranışları karşısında sinmeyin ve sizi ezmelerine izin vermeyin. Gerektiği yerlerde sessiz kalıp umursamayarak, gerektiğinde de hakkınızı savunarak sizin üstünüzde baskı kurmalarına izin vermeyin.

Olumsuz insan tipleri, siz onları tolere ettikçe daha da üstünüze basacak, her seferinde biraz daha ileriye gideceklerdir. Artık onları tolere etmekten, görmezden gelmekten, konuşmanız gereken yerde sessiz kalmaktan vazgeçin. Kendinizden verdiğini tavizler, yaşadığınız baş ağrıları, uykusuz geçirdiğiniz geceler, sizce de yetmedi mi artık?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu