1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam
  3. Cilt Kanseri Kaşıntı Yapar mı-Cilt Kanseri Belirtisi

Cilt Kanseri Kaşıntı Yapar mı-Cilt Kanseri Belirtisi

Cilt kanseri kaşıntı yapar mı, cilt kanseri belirtisi, cilt kanseri bulaşıcı mıdır, cilt kanseri ölümcül müdür, cilt kanseri neden olur vb.. cilt kanseri hakkında bilgiler için aliskanlik.com

Türkiye genelinde yapılan araştırmalar sonucu cilt kanserinin en çok görülen kanser türlerinden biri olduğu ortaya çıkmıştır. Cilt kanseri görülme oranı her geçen yıl artmaktadır. Peki cilt kanseri ölümcül müdür sorusu akıllara gelmektedir. Bir kanser türü olan cilt kanseri her ne kadar diğer kanser türlerine göre önemsiz gözükse de erken teşhis ile tedavi edilmesi gereken bir kanser türüdür. Aksi taktirde ölümle sonuçlanabilecek yaptırımları olabilir.

Cilt Kanseri Neden Olur

Cilt kanseri neden olur, ciltteki hücrelerin normal olmayan bir şekilde farklı olarak büyümesi ile oluşan kanser türüdür. Cilt kanseri çoğunlukla zararlı güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalan ve cildi buna dayanıksız olan bireylerde görülmektedir. Bu kanser türü sadece cildin zararlı güneş ışınlarına maruz kalan yerlerinde değil farklı yerlerinde de görülmektedir. Cilt kanseri, bireyler de üç farklı hücreden dış katmanda oluşmaktadır. Bireyin cildi zararlı güneş ışınlarına çok fazla maruz kaldığı durumlar da vücudunda lekelerde oluşabilir. Bu lekeler bazen zararsız olabiliyor fakat bazen de cilt kanseri gibi tehlikeli bir hastalık olabiliyor.

Cilt Kanserinin Belirtisi

Cilt kanseri, genellikle kafa derisi, kulaklar, boyun, yüz derisi, göğüs, kollar ve ellerde yani güneşe daha çok maruz kalan yerlerde daha fazla görülmektedir fakat güneşe maruz kalmayan yerlerde de görülmektedir. Kadınlardan çoğunlukla bacak bölgesinde leke oluşmaktadır ve bu cilt kanserinin belirtilerinden biridir. Cilt kanseri ten rengi farketmeden açık veya koyu ten rengine sahip her bireyde ortaya çıkabilir. Cilt kanserinin türlerine göre belirtileri de değişkenlik göstermektedir. Cilt kanseri belirtisi şöyledir;

  • Sürekli tekrarlayan yaralar,
  • Benlerin şeklinin ve boyutunun sürekli olarak değişmesi
  • Benlerin kaşınması temel cilt kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

Rakımın çok yüksek olduğu yerleşim yerlerinde ve güneş ışığı süresinin daha uzun olduğu iklimlerde cilt kanserine yakalanma oranları çok yüksektir. Aile de daha önce cilt kanseri olmuş biri var ise genetik olarak bireyin veya ailedeki bir başka kişinin cilt kanserine yakalanma oranları diğer kişilere göre daha yüksektir.

Cilt kanseri kaşıntı yapar mı sorusunun cevabı ise evettir. Cilt kanserinin belirgin belirtilerinden biri de aşırı kaşıntıdır.

Cilt Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır

Ciltte yukarıda belirtilen belirtilerden herhangi birisi varsa doktora gidilerek muayene olunması gerekmektedir. Cilt kanseri teşhisi konulurken dermoskopi denen tıbbi teknikten yararlanılır. Bu kullanılan tıbbi tekniğin amacı vücudun deri haritasının çıkartılması ve belirli zaman aralıklarında incelemeler gerçekleştirmektir. Cilt kanseri türlerinde tanı koyma yöntemi de belirtiler gibi değişmektedir. Bazı cilt kanseri türlerinde cilt biyopsisi yapılarak deriden örnek alınır. Alınan deri örneği hastanenin laboratuvarında incelenerek deride kanser hücresini tespit etmeye çalışırlar.

Cilt Kanseri Ölüm Oranı 

Diğer kanser türlerine göre en az ölümcül olan kanser türü olan cilt kanserinin ölüm oranı binden birden daha azdır fakat vücutta  cilt kanserinin belirtilerinden herhangi biri varsa veya medyana çıktıysa en kısa zamanda uzman bir doktora giderek muayene olunması birey için faydalı olacaktır.

Akıllara takılan diğer bir soru olan cilt kanseri bulaşıcı mıdır .. Diğer kanser türleri gibi cilt kanseri de bulaşıcı bir hastalık değildir.

Yorum Yap

Yorum Yap