Çarkıfelek Meyvesinin Yararları-Çarkıfelek Meyvesi Nedir

Çarkıfelek meyvesi nedir, Çarkıfelek meyvesinin yararları, çarkıfelek meyvesi nasıl yenir, Çarkıfelek meyvesi Türkiye’de nerede yetişir, Çarkıfelek meyvesi fiyatı vb.. merak edilen soruların cevapları için aliskanlik.com

Çarkıfelek Meyvesi Nedir

Tropikal bir meyve olan çarkıfelek meyvesi en büyük özelliği depresyon, uykusuzluk ve stres sorunları yaşayanlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. İçerisinde harmol, harmin, harman ve passiflora olarak da bilinen alkaloitleri; glisosit, flavon ve sterol ismi diğer maddeleri içermektedir.

Çarkıfelek Meyvesinin Yararları Nelerdir

Tropikal meyve kategorisinde olan çarkıfelek meyvesi bir diğer adı ile passion fruit olarak da bilinmektedir. Çok sayıda hastalığa iyi geldiği tahmin edilen çarkıfelek meyvesi gerçek anlamda tam bir şifa meyvesi. Peki, çarkıfelek meyvesinin yararları nelerdir? İşte çarkıfelek meyvesi ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Özellikle depresyon, uykusuzluk ve stres gibi sorunlarla baş etmeye çalışan insanlarda büyük oranda fayda sağlayan çarkıfelek meyvesi çok sayıda hastalığa karşı tedavi edici özelliği vardır.

  • Antioksidan görevi görür
  • Kilo verme bakımından yardımcı olur
  • Depresyon problemine iyi gelir
  • Strese sorununa iyi gelir
  • Uykusuzluğa iyi gelir
  • Seratonin (mutluluk hormonu) yükselmesine destek olur
  • Göz sağlığının korunmasına yardımcı olur
  • Bağışıklığı sistemini güçlendirir
  • Kolesterolü ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olur

100 gramda 10,4 gram lif bulunması ile günlük lif ihtiyacınızın %28’ini karşılar. Güney Amerika’da yetiştirilen bu meyve, A ve C vitaminleri bakımından zengin olmasıyla antioksidan görevi görmektedir. Bu özelliğiyle kilo vermek isteyenlere büyük fayda sağlar. Stres, depresyon ve uykusuzluğa iyi gelir. Şeker ve kalori seviyesinin düşük olması sebebiyle diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir.

Çarkıfelek Meyvesi Nasıl Yenir

Çarkıfelek meyvesini farklı yemek şekilleri vardır. En bilindik yöntemi anlatmaya başlayalım. Öncelikle Çarkıfelek meyvesini seçerken kabuğu buruşuk ve mor olanları tercih edilir. Ortadan kestikten sonra çarkıfelek meyvesinin içini kaşık vasıtasıyla çıkarıp ister sade şekilde isterseniz de yoğurtla ya da dondurmaya karıştırıp afiyetle tüketebilirsiniz..

Çarkıfelek Meyvesi Türkiye’de Nerede Yetişir

 

Çarkıfelek Meyvesi Güney Amerika meyvesi olarak bilinir 400’e yakın cinsi vardır. Yetişmesi için tropikal iklimin olması gerekmektedir. Özellikle Arjantin’de çok fazla tüketilir. Çarkıfelek Meyvesi Türkiye’de Akdeniz ikliminin yaygın olduğu Mersin, Antalya civarında yetiştirilmektedir.

Çarkıfelek Meyvesi Fiyatı

Çarkıfelek meyvesi fiyatı ürün azlığından dolayı değişkenlik göstermektedir. Genellikle Migros tarzı 5M Marketlerde satılan Çarkıfelek Meyvesi’nin Türkiye’deki tekli fiyatı 15-25 TL arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu