Unesco açılımı, Unesco nedir, Unesco amacı, Unesco Türkiye geçici liste, Unesco Dünya miras listesi vb… Unesco hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Unesco Açılımı

UNESCO yani Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kül- tür Örgütü, Birleşmiş Milletler’in özel bir kurumu olarak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1946 yılında kurulmuştur. Bu kurumun yasası, 1945 yılı Kasım ayında Londra’da 44 ülkenin temsilcilerinin katıldıkları bir toplantıda kabul edilmiştir. Merkezi Paris’te bulunan ve Genel Konferans, Yürütme Konseyi, Sekreterlik olmak üzere üç organı olan UNESCO eğitim, bilim ve kültür alanlarındaki amaçlarını, kendisine üye olan her devlette kurulan Milli Komisyonlar aracılığıyla gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Unesco Amacı Nedir

Dünya Miras Listesi ise UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen ve 5 dünyada öncelikli olarak korunması için çalışmalar yapılan kültürel ve doğal varlıkların yer aldığı bir listedir. UNESCO bu faaliyetlerine ilişkin olarak 190 ülkeyla antlaşma imzalamıştır. 2020 yılı itibarıyla Dünya genelinde UNESCO Dünya Mirası Listesine kayıtlı 1162 kültürel ve doğal varlık bulunmaktadır.  Hazırlanan geçici liste, Miras Listesi için bir ön adımdır ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesi uygun olan varlıklara ilişkin bir envanter işlevi görür. Geçici Listeler hazırlanırken varlıkların Dünya Miras Komitesi’nce belirlenen kriterleri karşılama durumlarıyla mimari, tarihi, estetik ve kültürel, ekonomik, sosyal, sembolik ve felsefi özellikleri de dikkate alınır. Bu listede yer alan varlıklara ilişkin hazırlanan adaylık dosyaları Dünya Miras Komitesi’ne sunulur. Dünya Mirasları Komitesi tarafından belirlenmiş ve bulundukları ülkenin devleti tarafından korunacağı garanti edilmiş doğal ve kültürel varlıkların listesinde Türkiye’deki bazı yerler de bulunmaktadır.

Unesco Türkiye Listesi

UNESCO’nun Dünya Mirası olarak kabul ettiği kültür varlıklarımız ve listeye alınma tarihleri şöyledir:

• İstanbul’daki tarihi yerler (1985)

• Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (1985)

• Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (1985)

• Hattuşaş: Hitit Başkenti (1986)

• Nemrut Dağı (1987) Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale (1988) Live yakınlarındaki Ksantos ve Letoon Antik Kentleri (1988)

• Safranbolu ilçesi (1994)

• Troya Arkeolojik Sitesi (1998)

• Selimiye Camii ve Külliyesi (2011)

• Çatalhöyük (2012)

İstanbul’da koruma altına alınan tarihi yerler ise Hipodrom, Ayasofya, Aya Irini ve Küçük Ayasofya Camii’ni de içine alan Arkeolojik Park, Süleymaniye koruma alanı, Zeyrek Camii ve çevresini içine alan Zeyrek koruma alanı ve tarihi surlardır.

Unesco Türkiye Geçici Miras Listesi

Geçici listede de Türkiye’nin pek çok tarihi eseri ve kültürel, doğal varlıkları kayıtlıdır.

Efes Antik Kenti, Karain Mağarası, İshakpaşa Sarayı, Sümela Manastırı, Harran ve Şanlıurfa yerleşimleri, Bergama, Perge Antik Kenti, Diyarbakır Kalesi ve Surları ve Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Alanı bunlardan birkaçıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap