Beyindeki Serotonin Nasıl Artırılır-Serotonin Eksikliği

Serotonin hormonu düşüklüğü belirtileri, serotonin hormonu nedir, serotonin hormonu nelerde var,kanda serotonin düzeyi nedir, beyindeki serotonin nasıl artırılır vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Serotonin Hormonu Nedir

Serotonin hormonu duygu durumu ve davranış şekillerimiz üzerinde etkili olan kimyasal bir habercidir. Serotonin yeterli derecede salgılanırsa insanın davranış biçimini ve ruh halini daha olumlu şekilde etkiler.

Serotonin halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinir. Serotonin hormonu beyin tarafından yeterli miktarda üretilmediği zaman insan depresyona girer. Serotonin hormonu eksikliği olması durumunda bu hormonun üretilmesini sağlamak için anti-depresan ilaçlar kullanılır. Serotonin miktarını doğal yollardan arttırmak için ise düzenli beslenme, spor, yoga ve meditasyon etkili olabilir.

Serotonin sinir hücrelerinin arasında birbirlerine sinyal gönderen bir nörotransmittir. Seratonin beyinde ve bağırsaklarda bir sinir hücresi olarak üretilir. Beyin ve bağırsağın dışında az miktarda kan trombositlerinde ve merkezi sinir sisteminde de vardır. Serotonin hormonu birden fazla fiziksel ve psikolojik işlevin üzerinde etkili bir hormondur. Serotonin kan – beyin bariyerini aşamaz. Bu sebeple beyinde kullanılan serotoninin yine beyinde üretilmesi gerekmektedir.

Serotonin Hormonu Nelerde Var

Serotonin hormonu vücudumuzun genel olarak sağlığına etki eden bir hormondur. Serotonin hormonu ruh sağlığımızın yanısıra sosyal davranışlarımızı da etkiler. Yine iştah durumumuz, uyku durumumuz, hafızamız, cinsel isteğimiz de serotonin hormonundan direk olarak etkilenir. Beynimizde salgılanan serotonin miktarının engeli olması dış dünya ile daha iyi ilişkiler kurmamızı sağlar. Peki serotonin hormonu nelerde bulunur sorusu akıllara geliyor. Serotonin hormonunun üretilmesine fındık, peynir, kırmızı et gibi gıdalar faydalıdır.

Serotonin hormonu gereğinden az salgılandığı zaman dış dünyada yaşananları bize karşı bir tehdit olarak görürüz. Daha saldırgan, gergin olan, insanları pek sevmeyen, daha çok yalnız kalmayı tercih eden bir insan oluruz. Serotonin hormonu iştahlı olup olmamızda da etkendir. Serotonin hormonu vücudumuzda az salgılandığı zaman tatlı ve hamur işi isteğimiz artar.

Serotonin Hormonu Düşüklüğü Belirtileri

Akıl sağlığımız ve fiziksel sağlığımız için serotonin hormonu miktarı ne az olmalı, ne de fazla salgılanmalıdır. Serotonin hormonunun az salgılandığı durumlarda kişi kendini halsiz, yorgun, gücü ve enerjisi bitmiş gibi hisseder.Serotonin hormonu bağırsak hareketlerini doğrudan etkiler. Bağırsaklarda bulunan serotonin bağırsakların işlevini etkiler. Serotonin eksikliği olan kişiler kabızlık, midede şişkinlik yaşar.

Yine serotonin hormonunun beynimiz tarafından az salgılanması durumunda ruhsal olarak depresyon, karamsarlık, gerginlik ve sürekli kendini mutsuz hissetme durumları yaşanır. Serotonin hormonu beynimizdeki uykuya daalma ve uyanma sürecini kontrol eden bölümleri uyarır. Kanımızda bulunan trombositler vasıtası ile vücudumuzda bulunan yaraların iyileşmesi ve çabuk kapanması için serotonin salgılanır. Aynı zamanda serotonin kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanama varsa durdurulmasını sağlar.

Serotonin kemik sağlığı üstünde de belirleyicidir. Serotoninin fazla salgılanması durumunda kemiklerimizin zayıfladığı görülür. Beyinde ve vücudumuzda az miktarda serotonin bulunması durumunda cinsel isteğiarttırırken, serotoninin fazla salgılanması halinde cinsel isteksizlik görülür. Yani bundan da anlaşılacağı üzere kişinin cinsel sağlığının yerinde olması için serotonin düzeyinin normal seviyelerde olması gerekir. Serotonin hormonu düşüklüğü belirtileri şunlardır;

 • Hafızada zayıflama ve unutkanlık başlaması
 • Kendine olan özgüven kaybı
 • Uykusuzluk ve uykuya dalamama
 • Saldırgan ve sinirli kişilik hali
 • İnsanın canının tatlı ve nişastalı gıdalar istemesi
 • Baş ağrısı ve iştahınızdaki değişiklikler
 • Özetle Serotonin eksikliğindeki yaşanan belirtiler, depresyona girdiğinizdeki belirtiler ile benzeşir.

Vücudunuzdaki serotoninin eksikliğinin veya fazlalığının saptanması için kan tahlili yaptırmanız gerekir. Peki  kanda serotonin düzeyi nedir. Kanınızdaki serotonin miktarının 101 ile 283 arasında olması normal sınırlar içinde sayılır.

Beyindeki Serotonin Nasıl Artırılır

Serotonin hormonunun salgılanmasını arttırarak için güneş ışığı etkilidir. Ayrıca bu şekilde vücuda D vitamini almamız depresyon riskini de azaltacaktır. Öyleyse beyindeki serotonin nasıl artırılır sorusu akıllara geliyor. Serotonin içeren bazı gıda maddelerini sıralamak istersek :

 1. Yumurta, peynir,süt
 2. Muz, Ananas
 3. Ceviz, soya içeren ürünler
 4. Somon balığı
 5. Protein içeren gıda maddeleri

Serotonin içeren anti depresanlar ve türevi ilaçlar, insanı sakinleştirse de bazı etkileri de vardır. Bu yan etkiler sersemlik, mide bulantısı, kabızlık veya ishal, cinsel isteksizlik olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu