Baş Ağrıları Neden Olur?

Baş Ağrıları Neden Olur? Çoğumuzun en temel hastalığı baş ağrısı. Verilere göre  kadınlarda daha sık rastlanıyormuş. Tabi araştırma verilerine göre de baş ağrısının yaşı ve cinsiyeti yok. Her yaştan, her cinsiyetten insanda tesir edebiliyor.  Yapılan araştırmalarda aile hekimine gelen kişilerin genellikle baş ağrısı şikayetiyle geldiği belirtilmiştir.

Baş Ağrıları Neden Olur?

Baş ağrısının farklı türden çeşitleri vardır. Bu farklılık kişinin genetiğine, yapısına göre değişiklik gösterir.  En sık rastlanan baş ağrıları ise gerilim tipi, migren ve küme baş ağrıları. Baş Ağrıları Neden Olur? Sekonder adı verilen baş ağrıları ise daha çok beyin tümörüne dayanan ya da göz hastalıkları, sinüzit nedenli olabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü WHO her insanın baş ağrısı yaşadığını belirtiyor. Baş ağrısı beynin bir bölümünde meydana gelen ağrı olarak nitelendirilse de sebepleri kişiye ve genetik faktörlere göre değişiyor. Yani aynı tip baş ağrısının nedeni kişiler arası farklılık gösterebiliyor. Bazı baş ağrıları ne yazık ki ölümcül olabiliyor. Bu tip durumlarda doğru müdahale ise hayat kurtarıyor. Ciddi problemli baş ağrılarında kusma, bayılma, vücut titremesi gibi olağanüstü belirtiler gözlenebiliyor. Fakat gerilim tipi baş ağrısı gibi sıklıkla rastlanılan baş ağrılarında bu belirtilerin çoğu olmuyor. Gerilim tipi baş ağrıları daha çok başta oluşan baskıyla ilgilidir. Hasta bu durumlarda başında bir cisim olduğunu ya da bir şeyin baskı yaptığını, başında bir ağırlık olduğunu hissedebilir.

 Baş Ağrıları Neden Olur?
Baş Ağrıları Neden Olur?

Gerilim tipi gibi günlük baş ağrıların tetikleyici sebepleri alkol, stres, sigara, uykusuzluk, dağınık yaşam tarzı vs. şeyler gösteriliyor. Yani sağlıklı iyi bir yaşamın bu etkileri ortadan kaldıracağını savunuyor uzmanlar. Baş Ağrıları Neden Olur?  Bunun içinde haftanın 3 günü spor ve dengeli – sağlıklı beslenmeyi unutmamak gerektiğini, insanların sevdikleri işte çalışmaları gerektiğini belirtiyorlar. İnsanlar ne kadar huzurlu, mutlu ve sağlıklıysa baş ağrısı da o mutluluğa oranla azalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu