Akran Zorbalığı Nedir-Akran Zorbalığında Ne Yapılmalı

Akran zorbalığı nedir, akran zorbalığına uğrayan çocuklar, akran zorbalığında ne yapılmalı, akran zorbalığı nasıl önlenir vb.. soruların cevapları için aliskanlik.com

Akran Zorbalığı Nedir

Akran zorbalığı nedir sorusu için önce akran kelimesinden bahsetmek gerekmektedir. Akran, aynı yaş grupları arasındaki kişiler için söylenmektedir. Çocuklarda genellikle meydana gelen akran zorbalığı aynı yaştaki çocukların daha zayıf veya daha girişken olmayan akranına yaptıkları baskıdır.

Akran zorbalığında çocuk desteği son derece önemlidir. Çünkü önlem alınmazsa ilerleyen dönemlerde önü alınamayacak sonuçlara neden olabilir.

Akran Zorbalığında Ne Yapılmalı

Okulda akranları tarafından baskı gören çocuklar için akran zorbalığında ne yapılmalısorusu çok merak edilir. Akran zorbalığında anne baba yönlendirmesi hayati öneme sahiptir. Düşünce ve davranışları yeni şekillenen çocuklarda doğru bir şekilde hakkını savunması ve yanlış olan tarafın saldırı yapan kişi olduğu vurgulanmalıdır. Çocuk kendisini savunmayı saldırı olarak öğrenirse şiddet eğilimini meşrulaştırmış ve haklı göstermiştir. Çocuğun özgüveninin zedelenmemesi için yanlışın karşı tarafta olduğu anlatılmalı ve diğer anne babaların yanlış düşünceleri de anlatılmalıdır.

Akran Zorbalığına Uğrayan Çocuklar

Durduk yerde veya bir nedenle saldırıya uğrayan çocuk, kendi düşünce ve duygularını ifade edebilmelidir. Bazı çocuklarda erken çocukluk dönemi, aile içi ortamı veya farklı nedenlerle saldırılara karşı kendini savunacak gücü olmaması muhtemeldir. Özellikle yaşam alanında saygısızlık gören çocuklarda kendini ifade etmede gerilik fazladır. Kendini ifade etme becerisi kazandırmak için sevdiği uğraşılara odaklanması sağlanabilir. Güvenli ortamlarda olduğunda iletişim becerileri de gelişecektir.  Duyguları ifade etme alışkanlığı kazandırıldığında uzun vadeli bir katkı sağlanmış olacaktır.

  • Çocuk Sinyalleri Verdiğinde Takibe Alınmalı

Şiddete veya aşağılanmaya maruz kalan çocuğun sinyalleri alındığında alarma geçilmelidir. Bu alarm hem aile hem de öğretmen ve psikologlarla da alakalıdır. Yani çocuk bu saldırıyı yapanın haklı olduğunu düşünmemeli, saldırı nedenini kendisine bağlamamalıdır. İçe kapanma halleri olan çocuklarda mutsuzluk ve aile ortamında çatışmalar görülebilir.  Normalde sevdiği uğraşlardan uzaklaşmışsa bir çocuk psikoloğundan yardım alabilirsiniz.

  • Lakaplar Takıldığında Sıkışmışlık Hissi Oluyor

Okulda kendisini aşağılayıcı lakaplar takan öğrencilere karşı çocuklarda köşeye sıkışma hissi oluyor.  Yaşadıkları bu durumu aileye söylediklerinde bir de aileden aşağılanacaklarını düşündükleri için akran zorbalığına uğrayan çocuk bir kısır döngüye girmiş oluyor. Ayrıca başkalarına söylediklerinde lakap takan öğrenciler tarafından tehdit edilme olasılıkları da bulunuyor. Bu gibi hallerde aile içerisinde çocuk davranışlarında tedirgin ve kendini geri çekme eğilimi vs. sıkça görülüyor.

  • Kendilik Algısı Olumluya Dönmeli

Çocuktaki kendilik algısının kötü etkilenmesi derin psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle okuldaki öğretmenler, okul yönetimi ve aile iş birliği içerisinde öğrencilerde bu gibi halleri tespit ettiğinde mutlaka çözüme odaklanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu