Azerbaycan Para Birimi-Azerbaycan’ın Para Birimi Nedir

Azerbaycan Para Birimi

Azerbaycan para birimi kısaltması AZN olan Manat‘tır. İlk olarak 1992 senesinde Ruble ile birlikte kullanılan Manat, 1994 senesinde Azerbaycan’ın tek resmi parası olarak kabul edilmiştir. Azerbaycan Merkez Bankası tarafından basılmaktadır.

Alt birimine verilen isim Qəpik’tir. 100 qəpik ise 1 Manat’a eşittir. Piyasada 1, 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 manat değerinde banknotlar olarak veya ilk olarak Ocak 2006’da tedavüle giren; 1, 3, 5, 10, 20 ve 50 qəpik değerinde madeni paralar olarak bulunabilir.

Manat’ın tasarımı, aynı zamanda Euro ve Suriye Sterlini’nin tasarımcısı,  Avusturyalı Robert Kalina tarafından tasarlanmıştır. Bu yüzden sıklıkla Euro’ya benzetilmektedir.

Son 5 yıllık verilere bakıldığında Dolar ve Euro’ya karşı yaklaşık 10% değer kaybetmesine karşın Manat, Türk Lirası karşısında değerini neredeyse iki katından fazlasına çıkarmayı başarmıştır.

Manat ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Manat kaç TL‘dir. Eğer bu sorunun cevabını arıyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu