Bankalar Kredi Başvurularını Neden Reddeder?

Kredi Neden Red Yer?

Bankalar Kredi Başvurularını Neden Reddeder? Yapılan kredi başvurusunun neden reddedildiğini düşünenler için olumsuz sonuçlanan kredinin sebeplerini sıraladık.  Kredi çekmenizi engelleyen durumları ortadan kaldırarak yeniden deneyebilirsiniz.

Bankalar Kredi Başvurularını Neden Reddeder?

Kredi çekmek istemenizin birçok sebebi olabilir. İhtiyaçlarınızı karşılamak, ev ya da araba almak ve işinizi büyütmek istiyor olabilirsiniz. İşte bu gibi durumlar için konut kredisi, ihtiyaç kredisi, kobi kredisi ya da taşıt kredisi sizlere finansal destek sağlıyor.

Ancak, bu demek değildir ki yapılan her başvuru olumlu sonuçlanacak. Bankalar Kredi Başvurularını Neden Reddeder?  Yapılan başvurunun maalesef bazen olumsuz sonuçlandığı zamanlarda olabiliyor.  Bu nedenle krediye sahip olabilmek için bazı kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda kriterlere uygun olunmaz ise başvuru olumsuz sonuçlana biliyor. Peki Kredi Taleplerinin Reddedilmesinin Başlıca Sebepleri Nelerdir…

GELİR YETERSİZLİĞİ

Yapmanız gereken ilk şey başvuru şartlarına uymak ve sizden istenen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde sunmaktır. İşte tam da bu noktada geliriniz oldukça önem taşıyor. Aylık ve yıllık olarak elinize geçen gelirinizi yalnızca sözlü olarak beyan etmekle kalmamalı ve bunu belgeliyor da olabilmelisiniz.

Ancak bu nokta da talep ettiğiniz miktara dikkat edilecektir. Çünkü bazen gelirinizi belgeliyor olmanız da yeterli olmayabiliyor. İşlem yaptığınız ya da yapacağın bankaların, kredi geri ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapacağınıza inanması gerekiyor. Bundan dolayı başvuru yaptığınız kredi miktarının gelirinize uygun olması gerekiyor.

Eğer gelirinizi aşan bir miktar için başvuru yaptıysanız, başvurunuz büyük bir olasılıkla reddedilebilir. Bu durumda, başvuru yaptığınız kredi miktarı ile karşılaştırma yaparak gelirinize en uygun krediyi seçmelisiniz.

Ayrıca bir mülk sahibiyseniz bu mülkü de ipotek ettirerek kredi alma şansınızı artırabileceğinizi de unutmamalısınız.

KREDİ NOTU

Kredi notunuzun yüksek olması, kredi çekmenizi kolaylaştıran en önemli etkenlerden bir tanesidir. Önceden çekmiş olduğunuz kredileriniz ve kredi borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemiş olmanız, talep ettiğiniz kredi için size avantaj sağlıyor. Eğer kredi notunuz düşük ise öncelikle onu yükseltmeniz gerekiyor.

Peki kredi notunuz düşükten daha da kötü bir durumda ise yani kredi sicilinde kara listedeyseniz, kredi başvurunuz nasıl sonuçlanacaktır? Bu durumda olumlu sonuçlanacağını söylememiz pek mümkün değildir. Çünkü onaylanması imkansızdır.

Kara listede olmak ne demek? Eğer kullandığınız kredi kartı, kredili mevduat hesabından çektiğiniz kredi ya da kefil olduğunuz bir kredi ödemesini 90 gün geciktirdiyseniz ve yasal takibe düşürdüyseniz, kara listeye girmiş oluyorsunuz.

Peki şimdiye kadar hiç kredi kartı kullanmadıysanız, kredi çekmediyseniz ya da hiç kefil olmadıysanız olumlu bir etki olacak mıdır? İlk etap da olumlu sonuçlanacağını düşünebilirsiniz.  Fakat ne yazık ki, bu durum tam tersi bir sonuç yaratıyor. Bu şekilde ki durumlar da bankalar kredi notunuzu belirsiz olarak değerlendiriliyor. Kendinize bir kredi notu oluşturmak için ilk olarak en kolay yöntem, ödeyebileceğiniz, düşük limitli kredi kartı edinebilirsiniz.

Kredi başvurusu reddedildiğinde ne yapmalı?

Yasal takibiniz yoksa ve belgeleyebileceğiniz gelirinize uygun bir kredi talebinde bulunabilir ve başka bir bankadan işleminizi yapmayı deneyebilirsiniz. Çünkü her bankanın kendisine özgü kredi politikası vardır ve bir banka size kredi vermezken diğeri verebilir. Vermiş olduğumuz bilgilere daha fazla özen göstererek ve dikkat ederek yapacağınız başvuruların olumlu sonuçlanacağına inanıyoruz. Sizlerde bunları unutmamalı ve dikkat etmelisiniz. Umuyoruz ki b şekilde işleriniz daha kolaylaşacaktır.

Not: Bu arada şunu da nacizane bir uyarı olarak belirtmek isteriz.  Birçok birey aynı anda birden fazla bankaya başvuru yapma hatasına düşebiliyor. Bankalar Kredi Başvurularını Neden Reddeder? Bir bankadan yanıt almadan başka bir bankaya başvuruda bulunmamaya lütfen özen gösteriniz. Kredi Notunu Neler Etkiler? yazımızda sizlere fikir verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu