İngiltere Para Birimi-İngiltere’nin Para Birimi Nedir

İngiltere Para Birimi

İngiltere para birimi, kısaltılmış hali GBP olan İngiliz Sterlini‘dir. Birleşik Krallık’ta kullanılan bu para biriminin basım yeri, İngiltere ve Galler ülkelerinde bulunan Bank of England bankasıdır. Ayrıyaten Bank of Scotland, Royal Bank of Scotland ve Clydesdale Bank gibi bankalar da sterlin basma iznine sahiptirler. Sembolü £ olarak kabul edilmiştir. Alt birimi penny olarak kabul edilir ve 100 penny 1 İngiliz Sterlini’ne eşittir.

Son 5 senenin verilerine bakıldığında İngiliz Sterlini, Türk Lirasını zor duruma sokmuş ve değerini iki katına çıkarmıştır. Buna karşın Dolar ve Euro karşısında gün yüzü görmemiş ve değer kaybetmiştir.

İngiliz Sterlini ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 İngiliz Sterlini’nin kaç Türk Lirası olduğudur. Siz de 1 İngiliz Sterlini’nin kaç Türk Lirasına eşit olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu