Kredi Notunu Neler Etkiler?

Kredi Notunu Neler Etkiler? Bankalardan kredi kullanmanın ilk kriteri olan kredi notu, günümüzde tüm banka müşterilerini ilgilendiren bir değerlendirmedir. Kredi notu belirlenirken kişilerin bankalardan çektikleri tüm krediler ve sahibi oldukları kredi kartlarının verileri kullanılır. Çekilen kredilerin ve kredi kartlarının düzenli ödenmesi kredi notunun yüksek olmasını sağlamaktadır.

Kredi Notunu Neler Etkiler?

Bankalar, kendilerine kredi başvurusu yapan bireyleri değerlendirirken kendilerini güvenceye almak durumundadır. Bankacılık sisteminde kullanılan en etkili yöntem olan kredi notu, bankaların bireyleri değerlendirmesi için oldukça önemlidir. Kredi notu bir kişinin tüm bankalarla yapmış olduğu çalışmaların bir özeti niteliğindedir.

Bir kişi çektiği kredileri düzenli ödemişse, kredi kartlarının borçlarını gerektiği gibi zamanında kapatmışsa bu kimsenin kredi notu yüksek olacaktır. Kredi Notunu Neler Etkiler? Düzensiz yapılan banka ödemeleri, kişinin bankalarla yaşadığı yasal süreç gibi sorunlar kredi puanının düşmesine sebep olur. Bu durumda olan kimseler, hiçbir bankadan kredi kullanmazlar.

Kredi Notunu Neler Etkiler?
Kredi Notunu Neler Etkiler?

Kredi puanının yükselmesinde kişinin çektiği kredilerin borçlarını zamanından erken kapatması da önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, bir kişi bankadan 36 ay vade ile bir kredi çekmişse bu krediyi ilk 12 ay içerisinde kapatması, bu kimsenin bankalar gözünde güvenilir bir müşteri olmasını sağlar. Veya kredilerin aylık ödemelerinin yanı sıra, ara ödemeler yapılarak kredinin zamanından daha erken kapatılması da kredi notunun ihtiyaç duyulan seviyede olması için bir sebeptir.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bir kimsenin bankalardan sorunsuz şekilde kredi kullanabilmesi için gereken kredi notu en az 1500 puan olmalıdır. 1500 puanın altında kalan banka müşterileri az riskli, orta riskli ve riskli banka müşterisi olarak sınıflandırılır. 1100-1499 puan arasında olanlar az riskli gruptadır.

Bu gruptaki kimseler, bankaya üzerinde bulunan malları ipotek ederek ve kefil göstererek zor da olsa kredi çekebilirler. 700-1099 arasındaki grup orta risklidir. 1-699 puan arası ise çok riskli gruptur. Bu gruplarda olanların kredi çekebilmesi mümkün değildir. Kredi Notunu Neler Etkiler? Buna karşılık 1500-1699 puan arasında olan banka müşterileri iyi olarak değerlendirilen bir kredi puanına sahiptir. 1700-1900 puanlar arası ise, çok iyi bir kredi notu olarak kabul edilmektedir. Bu gruplardaki kimseler, diledikleri bankalardan kolaylıkla kredi kullanabilir, kredi kartı alabilirler.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bir kimsenin kredi notum ne kadar? sorusunun cevabını öğrenmesinin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunun için internet üzerinde hizmet sunan bazı siteler bulunmaktadır. Kredi Notunu Neler Etkiler? Ancak bu yöntemin dışında bu konuda banka şubelerine gidilerek, bireysel müşteri temsilcilerinden yardım istenebilir. Kredi notu bankaların sistemleri tarafından görüntülenebilir.

ilgili yazı: Gelir Belgesi İstemeden Kredi Veren Bankalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu