Küba Para Birimi-Küba’nın Para Birimi Nedir

Küba para birimi, Küba’nın para birimi nedir, 1 Küba Pezosu kaç Türk Lirası’dır gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

Küba Para Birimi

Küba para birimi, kısaltması CUP olan Küba Pezosu‘dur. 1 Küba Pezosu 100 centavos’a eşittir. Basım yeri Küba Merkez Bankası’dır.

1857 yılına kadar İspanya Sömürgesi olan Küba’nın özgürlüğü ile aynı anda tedavüle girmiştir. 1960 yılına kadar istikrarlı bir büyüme gerçekleştiren Küba, 1960 senesinde ABD’den ambargo yedi. O zamana kadar ABD Doları’na sabitlenmiş Pezo, Sovyet Şekeli ( 1 USD = 4 Şekel ) ile sabitlendi.

Küba’nın tek para birimi Pezo değildir. İkinci para birimi Dönüştürülebilir Küba Pezosu’dur. Dönüştürülebilir Pezo ABD Doları’na sabitlenmiştir. 25 CUP = 1 CUC = 1 USD eşitliği sağlanmıştır. Dönüştürülebilir Pezo’ların ülkeden çıkışları, uluslararası işlem görmesi veya izinsiz ülkeye sokulması kesinlikle yasaktır.

Küba Pezosu’nun kağıt banknotlarında; halkın savaşı, tarımın gelişmesi, üniversiteler, bilim merkezleri ve devlet tarihine adını yazdırmış liderlerin portreleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Küba Pezosu ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Küba Pezosu’nun kaç Türk Lirası olduğudur. Eğer siz de ” 1 Küba Pezosu kaç TL’dir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu