Rusya Para Birimi-Rusya’nın Para Birimi Nedir

Rusya Para Birimi

Rusya para birimi kısaltması RUB olan Rus Rublesi‘dir. Rusya Çarlığı, Rus İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği (SSCB) dönemlerinden beri kullanılmakta olan Rus Rublesi, günümüzde Rusya Merkez Bankası tarafından basılmaktadır.

Şubat 2015 tarihli veriler itibariyle 16% enflasyona sahiptir. Ruble’nin alt birimi Kapik’tir ve 1 Ruble 100 Kapik’e eşittir. Rusya Federasyonu dışında Abhazya ve Kuzey Osetya ülkelerinde de kullanılmaktadır.

Rus Rublesi piyasada banknot ve madeni para şeklinde bulunmaktadır. Piyasada sıklıkla görülen banknotlar 50, 100, 500, 1,000, 5,000 ruble şeklindedir. Piyasada sıklıkla kullanılan madeni paralar ise 10, 50 kapik, 1, 2, 5, 10, 25 ruble şeklinde görülebilir.

Son 5 yıllık verilere bakıldığında Dolar ve Euro’ya karşı değerini sabit tutmasına karşın Ruble, Türk Lirası karşısında değerini neredeyse üç katından fazlasına çıkarmayı başarmıştır.

Rus Rublesi ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Rus Rublesi kaç TL’dir. Eğer bu sorunun cevabını arıyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu