İspanya Para Birimi-İspanya’nın Para Birimi Nedir

İspanya para birimi, İspanya’nın para birimi nedir, 1 İspanyol Pezetası kaç Türk Lirası’dır gibi ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

İspanya Para Birimi

İspanya para birimi, Euro ile yer değişene kadar İspanyol Pezetası idi. Peseta, 1862-2002 tarihleri arasında resmi para birimi olarak kullanıldı ve 3 farklı yüzyıl görmüş oldu. İspanya, İspanyol Gine, İspanyol Sahra ve Andorra ülkelerinde kullanılmıştı. İspanyol Pesetası’nı basma izni sadece İspanyol Merkez Bankası’na aitti. Peseta, değiştirilmeden önce %1,4 enflasyona sahipti. 2002 yılına gelindiğinde 1 Euro, 166 Peseta’ya eşit olacak şekilde değişimi yapıldı.

Pezeta, ilk olarak yüksek oranda altın içeriyordu. Fakat 1936 yılında patlak veren iç savaş sonrası bakır ve nitel madeni paralar tanıtıldı. 1959 yılında ise ABD Doları’na sabitlendi. İç savaşın getirdiği yüksek enflasyon sonrası madeni paralar piyasadan çekildi 5.000’lik ve 10.000’lik banknotlar piyasaya sürüldü. 2000 senesinde, 200 Peseta 1 Dolara denk gelince, Peseta’nın dibi gördüğü anlaşıldı.

Peseta madeni paralarında ve banknotlarında sıklıkla ünlü portreler kullanılmıştır. Bu portreler genelde ünlü şairler, büyük komutanlar ve önemli devlet adamlarından oluşmaktaydı.

İspanyol Pezetası ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 İspanyol Pezetası’nın kaç Türk Lirası olduğudur. Eğer siz de ” 1 İspanyol Pezetası kaç TL’dir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu