FPS Nedir-FPS Arttırma Telefon-FPS Nasıl Arttırılır

Oyunlarda FPS arttırma yöntemleri, FPS nedir, FPS nasıl arttırılır, FPS arttırma telefon, kare hızı nasıl arttırılır, fps arttırma gibi teknoloji makaleleri için aliskanlik.com

FPS Nedir

Birçoğumuz bilgisayarımızda bulunan eski bir ekran kartı veya eski başka bir donanım yüzünden yeni çıkan oyunları bilgisayarımızda çalıştıramayabiliriz. Ekran kartımız iyi olmasına rağmen canavar diye hitap ettiğimiz son teknoloji oyunlarda da kasma elde edebiliriz. İşte bu tür durumlarla karşılaşıyorsanız sizlere bu yazımızda oyunlarda FPS arttırma yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Bu yöntemlerin birçoğunu biliyor olabilirsiniz. Fakat başlangıçta şöyle ufak bir belirtme yapalım. Aşağıdaki ayarları birçok kez duymanız çalışmayacağı anlamına gelmez. Lütfen her bir adımı uygulayın ve ardından oyunlardaki performansınıza tekrar bakın.

FPS Nedir

Oyunların yeterli performansta çalışmamasının sebebi sadece sizin bilgisayarınız olmayabilir. Örneğin yeni çıkmış bir oyun yeterli optimizasyona sahip olmayabilir. Cyberpunk 2077 çıktığı günden bu yana çeşitli optimizasyon sıkıntılarıyla uğraşıyor. Bu sebeple yazımızda paylaşacağımız detaylar Cyberpunk 2077 veya diğer optimizasyon sıkıntısı yaşayan oyunlara tam olarak etki etmeyecektir. Ama denemenizde fayda var. Öncelikle FPS nedir onu konuşalım. FPS’in açılımı “Frames Per Second” şeklindedir. Buda Türkçe olarak “Saniye Başına Ekrana Verilen Kare Sayısı” anlamına gelmektedir. Şimdi sorularla FPS değerinizin oyunlara etkisini konuşalım.

 • Oyunlardaki FPS neye göre değişir?

Ekran kartı, işlemci ve RAM bileşenlerine göre değişir. 30 FPS altında donma, takılma, kasma gibi sorunlar ortaya çıkar.

 • FPS değerimi nasıl öğrenebilirim?

Steam gibi platformların ayarlarında FPS göster seçenekleri mevcuttur. Bazı oyunlarda ise bunun için kodlar bulunmakta. (CS:GO: net_graph 1 vb.)

 • FPS bir değerden sonra yukarıya çıkmıyor sebebi nedir?

Monitörünüzün yenileme hızına bağlı olabilir. Bu sebeple oyuncular yeni monitör alırken yenileme hızına dikkat etmelidir.

Bu sorular genelde oyuncuların FPS ile ilgili araştırma yaparken sorduğu genel sorular. Bunların cevabını verdiğimize göre yazımıza devam edebiliriz. Şimdi yöntemlerden bahsedelim. FPS arttırmak için her oyuna özel bir kod, yama bulunabilir. Her oyuna ayrı bir makale yazamayacağımızdan dolayı genel olarak yapabileceklerinizden bahsedeceğiz. İlerleyen zamanlarda en çok oynanan birkaç oyuna özel FPS arttırma ile ilgili detaylı rehberler hazırlayabiliriz.

Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri

FPS değerimi nasıl öğrenebilirim

 •  Oyununuzu güncel tutun.

Eğer oyununuz güncel değilse bu sizin oyun performansınızı olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle oynadığınız oyunları sürekli olarak güncel tutmaya özen gösterin. Sizin oynadığınız sürümde yer alan çeşitli hatalar ve optimizasyon sorunları gelmiş olan güncelleme ile çözülmüş olabilir.

 • Sisteminizi virüslerden temizleyin.

Eğer bilgisayarınızda virüs varsa bu hem bilgisayarınızı ciddi bir şekilde yavaşlatacaktır hem de oyunlarınızın performansına olumsuz yönde etki sağlayacaktır. Yeterince bilgi sahibi olmadığınız internet sitelerinden herhangi bir indirme yapmayın. Windows Güvenlik Duvarı ve diğer virüs yazılımları ile sisteminizi koruyun.

 • Ekran kartı sürücülerinizi güncel tutun.

Oyun denilince akla ilk olarak ekran kartı gelir. O yüzden ekran kartı sürücülerini güncel tutmak her zaman için hayati öneme sahiptir. Bu sayede ekran kartınızın aldığı güncelleştirmelerin oyuna etkisini görebilirsiniz. Ayrıca yeni çıkan oyunlar için ekran kartı üreten firmalar çeşitli güncellemeler yayınlayarak bu oyunlar ile ilgili performans artışı sağlayabiliyor. NVIDIA ve AMD ekran kartları için bu adresleri kullanabilirsiniz.

 • Oyun içi ayarları düşürün.

Oyun içerisinde yer alan grafik ayarlarını düşürerek kayda değer bir FPS artışı görebilirsiniz. Bu madde ne kadar klasik değil mi? Fakat bu madde de uygulanmadan olmuyor maalesef. Eğer donanımınız o oyunu güzel grafikler ile oynamanızı sağlayamıyorsa fazla zorlamamanız gerekir.

 • Fazlalık programları silin.

Eğer bilgisayarınızda kullanmadığınız, fazlalık programlar varsa silin. Bu hem bilgisayarınızda hem de oyunlarda performans artışına sebep olacaktır. Ne kadar fazla program o kadar daha az alan demektir.

 • Windows’u en iyi performans için ayarlayın.

Windows kullanıcıları bilgisayarlarını Performans Seçenekleri menüsünden en iyi performans için ayarlayabilir. Bu sayede işletim sisteminizi de oyunlarınız için bir tık daha optimize etmiş olursunuz.

 • Kayıt defterini temizleyin.

Yüklediğiniz programların bazıları gereksiz olarak kayıt defterinize veri oluştururlar. Bunları temizlemeyi unutmayın. Bu durum için iyice araştırma yapıp doğru kayıtları silmeniz gerektiğini unutmayın. Yanlış yapacağınız bir silme işlemi sizin için yarardan çok zarara dönüşebilir.

 • Oyun performansı yükselten programlar kullanın.

Bu programlar oyunu başlattığınızda arka plandaki gereksiz programları kapatarak sizin oyun performansınıza katkı sağlarlar. Bu sayede sisteminiz arka planda yer alan işlemler için daha az yorularak oyun için yüksek miktarda kaynak ayırır.

Kare Hızı Nasıl Arttırılır

FPS Nasıl Arttırılır

 • SSD gibi yeni teknolojilere yönelin.

Eğer tüm düzeltmelere rağmen yeterince performans alamıyorsanız donanımınız ömrünü tamamlamış olabilir. Yeni alacağınız donanımlarda HDD yerine SSD gibi yeni teknolojiler tercih edin. Bu sayede çok daha uzun ömürlü ve performanslı bir sisteme sahip olabilirsiniz.

Eğer yukarıda belirttiğimiz yöntemleri doğru bir şekilde uygularsanız oynadığınız oyunlarda ciddi bir şekilde FPS artışı olduğunu sizde fark edeceksiniz. Oyunlarda fps arttırma rehber yazımızın sonuna geldik. Merak ettiğiniz herhangi bir soru varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

FPS Arttırma Telefon

FPS arttırma telefon için bu yöntemlerinin başında telefonun hafızasını yeterince arttırmanız ve gereksiz uygulamaları silmeniz gerekmektedir. FPS işlemi için telefonu fabrika ayarlarına getirmenizde fayda sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu