Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yumuşak, canlı ve prüzsüz bir dudak görünüm açısından çok önemlidir. Dudak Bakımı Nasıl Yapılır? Dudaklarınızı sağlıklı ve nemli tutmak çok önemlidir. Dudaklar en hassas noktalardan biridir. Bunun için sağlıklı ve canlı dudak için bakım yapılması gerekir.

Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Dudakların nemli kalmasını sağlayan dudak nemlendiriciler, soğuk havalarda yeterli olurken, Dudak Bakımı Nasıl Yapılır? ve dudak bakımı her zaman gerekli olmaktadır. Dudak bakımı yapılarak dudakların nemli, sağlıklı ve parlak görünümleri sağlanır. Bu nedenle Dudak bakımı nasıl yapılmalıdır Bu sorunun cevabı bu yazımızda.

Düzenli Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğuk havalarda özellikle kış aylarında dudaklarda çok sık olarak çatlamaları oluşur. Dudak çatlamalarının tedavisi oldukça zor olmaktadır. Havaların çok soğuk olduğu zamanlarda, dudak bakım kremleri ve dudak nemlendiricileri kullanmış olsanız da yeterli olmaz. Bazı ilaç kullanımında da dudaklarda kurumalar oluşur ve dudaklarda çatlamalar meydana gelir. Düzenli dudak bakımı bu sorunları tamamen ortadan kaldırır. Dudak bakımı için şunlar yapılmalıdır.

Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?
Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Dudaklara Peeling Yapın

Geceleri yatmadan önce, dudağınıza dudak balzamı uygulayın. Sabah uyandıktan sonra, ölmüş olan deriyi nazik bir şekilde nemli bir bez ile veya diş fırçası ile silin. Dudak Bakımı Nasıl Yapılır? Düzenli yapılan dudak peelingi dudaklardaki kan dolaşımını artırır ve dudakların dolgun, canlı ve renkli görünmesini sağlar. Dudakların renginin solması ile kan dolaşımının yavaşlamasından olmaktadır. Dudaklara uygulanan dudak peelingi dudaklarda oluşan ölü derilerin atılmasına yardımcı olur. Dudak peelingi yapılırken çok dikkatli olunması gerekir.

Bol Miktarda Su İçin

Kuru cildin oluşmasında suyun az tüketilmesidir. Günlük 8 bardak kadar su içmek vücuda birçok yararlar sağlar. Dudakların daha dolgun görünmesine neden olur. Dudak Bakımı Nasıl Yapılır? Dudakların dış etkenlerden kuruyor olması ne kadar doğru ise vücuda alınan suyun miktarı da az olduğu için dudaklar kurur. Dudakların kurumasını önlemek için kullanılan nemlendiriciler, kremler ne kadar önemliyse suyun bolca tüketilmesi gerekir.

Düzenli Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?
Düzenli Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Dudak Ürünlerinin Seçimi

Dudaklar için üretilen her ürün aynı olmaz. Kakao yağı, shea yağı ve Hindistan cevizi yağı içeren dudak koruyucular ile dudak kremleri, dudaklarınıza kirlenmeye ve ısıya karşı doğal koruyuculuk sağlar. Kış aylarında doğal olarak üretilen ürünler kullanmak uygun olur.

E Vitamini Kullanın

Evinizde E vitamini kapsülü bulunuyorsa, bir adet kesip dudaklara uygulama yapabilirsiniz. E vitamini kanın hızlı dolaşımını sağlar ve yeni cilt hücrelerini üretir. Dudak bakımı nasıl yapılmalıdır Bu nedenle de dudaklarınız yumuşak bir hal alır. Birçok kozmetik ve güzellik ürünlerinin içerisinde E vitamini bulunur. E vitamini, cildin elastik olmasını sağlar ve aynı zamanda yeni hücre oluşumuna katkı sağlar. Kışın soğuklardan yazın aşırı güneş ışınlarından korur. E vitamini kurumuş olan cildin onarılmasına katkı sağlar. Her mevsimde rahatça kullanabilirsiniz.

Dudakları Aloe Vera İle Nemli Bırakın

Saf aloe vera jeli satın alıp kullanabilirsiniz. Dudak Bakımı Nasıl Yapılır? Diğer yandan evinizde aloe vera bitkisi bulunuyorsa bu bitkinin bir yaprağını kırın. Yatıştırıcı ve iyileştirici özelliği bulunan aloe vera dudakların canlı ve nemli kalmasını sağlar. Cildin düzenli olarak temizlenip nemlendirilmesi gerekir. Bu nedenle yaşınız kaç olursa olsun dudaklar devamlı canlı, parlak ve yumuşak kalır. Kendinden renkli olan dudak nemlendiriciler de kullanabilirsiniz.

Dudakları Doğal Asit İle Canlandırın

Birkaç damla limon suyu ile, dudakların daha parlak görünmelerini ve ölü cildin ortadan kalkmasını sağlamış olursunuz. Limon suyunu cilde sürerek cildin parlak halini görürsünüz. Düzenli Dudak Bakımı Nasıl Yapılır? Bunun için dudakların çatlak ve kuru olmadığından emin olmalısınız.

Dudakları Güneşten Koruyunuz

Güneş ışınlarının bütün cilde zarar verdiğini herkes bilir. Yüzünüzü güneşten korurken dudaklarınızı da güneş ışınlarından koruyunuz. Dudak bakımı nasıl yapılmalıdır Dudaklar için özel olarak üretilen dudak kremlerini kullanabilirsiniz. Soğuk günlerde SPF 15 veya üstü güneş kremi kullanmak, yaşlanmayı yavaşlatır. Dudak kremi alırken SPF bileşenli dudak kremi almaya özen gösterin.

Dudak Maskesi Yaparak Dudakların Nemli Kalmasını Sağlarsınız.

Yatmadan önce yüzünüzde bulunan makyajınızı temizleyiniz. Dudağınızda ruj veya dudak parlatıcı olmasa bile mutlaka yatırken bunları temizleyin. Daha sonra makyaj temizleme ürünleriyle dudaklarınızı temizleyin. Diğer yandan dudak maskeleri için en uygun zaman uyku saatleridir. Gece yatmadan önce dudak maskesini yapabilirsiniz.

Ruj Kullanmadan Önce Dudaklarınızı Hazırlayın

Ciltteki hasarı aza indirmek için, dudak renklendirici ürünleri kullansanız bile, dudaklarınıza rujunuzu sürmeden önce, kurumayı önlemek için bir astar ile kaplamak uygun olur. Dudak Bakımı Nasıl Yapılır? Dudak kalemi kullanıyorsanız, kalıcı özelliği olan dudak kremler ile dudak koruyucularını tercih etmelisiniz. Badem yağı ve Hindistan cevizi yağı dudakların nemli kalmasını sağlar. Makyaj sonrası temizlenmeyen dudaklarda ileride sağlıksız bir hale gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu