Hizmet Sektörü Nasıl Gelişti

Hizmet Sektörü Nasıl Gelişti İnsan ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan her tür iş kolu hizmet sektörü içerisinde yer almaktadır. İnsan ihtiyaçlarının değişmesi ile hizmet sektöründe bulunan mesleklerin de değişmesi mümkündür.

Hizmet Sektörü Nasıl Gelişti

Hizmet sektörü meslek grupları içinde doktorlar, hemşireler, öğretmenler, polisler, savcı, memurlar ve hakimler gibi birçok meslek bulunmaktadır.

 Hizmet Nedir?

İhtiyaçları karşılayan maddi herhangi bir varlığı olmayan şeylere hizmet denir. Okullarda verilen eğitim, hastanelerde verilen sağlık, otellerde verilen konaklama hizmetler arasında bulunmaktadır. Hizmet Sektörü Nasıl Gelişti İnsanların ihtiyaçlarını karşılayan her türlü somut şeylere hizmet denir. Hizmetler tamamen insan ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan somut nesneler olarak bilinmektedir. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirilen her türlü işe hizmet denir.

 Hizmet Sektörü Ne Anlama Gelir?

İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda verilen her şey hizmet sektörüne girmektedir. Hizmet sektörünün içine birçok meslek grubu dahil olmaktadır. Hizmet Sektörü Nedir? İnsana hizmet veren ve insan için bulunan tüm meslekler hizmet sektörü içine girer. Müdürler, memurlar, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, askerler, hakim, savı, polis ve daha birçok meslek grubu hizmet sektörü içerisinde yer alır. İnsanlar için var olan tüm meslek grupları hizmet sektörünün içinde bulunmaktadır. Hizmet sektöründe bulunan meslek grupları insan ihtiyaçları doğrultusunda çıktığı için insanların ihtiyaçları kalmadığı noktada yok olabilecek olan mesleklerdir. İnsanların ihtiyaçlarına göre hizmet sektörü gelişmekte ve yayılmaktadır. Hizmet sektörüne günümüzde üçüncül endüstriyel sektör adı verilmektedir. Son 25 senesinde dünya üzerinde ne hızlı büyüyen ve gelişen sektör hizmet sektörü olmuştur.

 Hizmet Sektörü Nasıl Gelişti?

Sektör genel anlamda üç alt başlık altında incelenmektedir. Bunlardan ilki tarım sektörü, ikincisi sanayi sektörü üçüncüsü ise hizmet sektörüdür. Hizmet sektörü de kendi içinde alt meslek gruplarına ayrılmaktadır. Bunların içinde kamu hizmetleri, özel hizmetler, hükümet hizmetleri ve teşebbüs hizmetleri bulunmaktadır. Ülkemizde hizmet sektörü son yıllarda oldukça büyük bir artış göstermiştir. Gelişmekte olan ülkelere göre hizmet sektörü her geçen sene hızla büyümekte ve gelişmektedir. Hizmet Sektörü Nasıl Gelişti Nüfus arttıkça hizmet sektörüne olan ihtiyaç da bu oranda artmaktadır. Türkiye’de nüfusun yaklaşık %60’ı hizmet sektöründe çalışmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler arasında bulunan Türkiye’de ekonomi için en önemli sektörü hizmet sektörü haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu