İnsanda Beyin Olmasaydı Nasıl Davranırdı

İnsanda Beyin Olmasaydı Nasıl Davranırdı İnsanda beyin olmasaydı insan nasıl bir canlı olurdu bir düşünün. Düşündükçe aklınıza çok fazla şey gelir, sonuçta düşünebiliyorsunuz. Ama ya bu beceriniz olmasaydı. Beyniniz diğer canlıların ki gibi gelişmemiş olsaydı. Yani aslında hem insan gibi hem de hayvanlar gibi davranışlar sergiliyor olsaydık.

İnsanda Beyin Olmasaydı Nasıl Davranırdı

Bu yazıda anlatılmak istenen kurgudur. İnsanda Beyin Olmasaydı Nasıl Davranırdı Bilimsel değil sadece hayatınızda bazı kişileri gördüğünüzde aklınıza gelen bir karakter vardır. İşte o karakteri bütün insanlığa yaydığınızı düşünün. Günümüzde insan için kullandığımız koyun gibi, az mantıklı ol, aklın yokmu, ne safsın gibi terimleri bütün insanlığa söyleyebildiğinizi düşünün. İşte öyle bir toplumu somutlaştırmak için fantastik bilim kurgu tadında bir hayali makale.

İnsanda Akıl Olmasaydı

Aslında insanda beyin olmasaydı tabirine çok yabancı değilsiniz. Günlük hayatta başka insanlara kullandığınız ve başka insanların yaptığı davranışlara şaşırdığınız zaman kullandığınız bir kelime bu. Peki o zaman sınırsız örnekten oluşan insanda beyin olmasaydı fantastik bilim kurgu filmine biraz örnek verelim.

İnsanda beyin olmasaydı en başta aklımıza temel ihtiyaçlarımız gelirdi. Tuvalete giderdik, yemek yerdik ve uyurduk. En temelde hayatımız bu şekilde geçerdi. İnsanda Beyin Olmasaydı Nasıl Davranırdı Karnımız acıkınca heralde mutfağa ve buzdolabına giderdik ama birşey bulamazsak herhalde dışarıya giderdik. Diğer hayvanları görüp onlar gibi karnımızı doyurmaya çalışırdık ama yemekte seçici olurduk çünkü midemizin hassas olduğunu biliyoruz.

Çabuk kandırılan bir canlı olurduk. Her şeye inanan yada hiç bir şeye inanmayan. Yani duruma göre düşünüp değerlendiren değilde basit düşünen. Yani ya hep kanarız ya hepten kimseye inanmayız. Mesela önünüzde bir araba olsa ve 10 kişi o arabaya gökdelen dese herhalde sizde ona gökdelen derdiniz.

İnsanda beyin olmasaydı sürü psikolojisi tavan yapardı. Zaten insanoğlunun fıtratında bu var ama düşünemeseydik tamamen koyunlar gibi davranırdık heralde. Düşünün parkta oturuyorsunuz ve aniden bir olay oluyor ve herkes aynı yöne koşuyor sizde herkese uyup o yöne koşuyorsunuz. Birde beyin olmasaydı bir düşünün nasıl olacak. Parkta bir olay olmasına gerek yok. Biri gelip 10 dakika sonra buraya dinozor gelecek dese hemen inanıp kaçmaya başlardık.

Çabuk yönlendirilen bir canlı olurduk. İnsanda Beyin Olmasaydı Nasıl Davranırdı Tıpkı çocuklar gibi. Kim bizi nereye çekmek isterse hemen giden bir canlı. Yada bizim inanmamız istenen şeylere hemen inanan bir canlı olurduk.

İnsanda beyin olmasaydı üzerine bilim kurgu tarzında çok örnek verilebilir. Kısaca en temel olanlardan bahsettim. Tabi burada bahsederken sıfır bir beyinden değil bazı davranışları öğrenmiş ve hayatında yaşamış bir beyinden bahsettim. Bilimsel olarak değil de hayatımızda bu şekilde gördüğümüz bazı insanları hatırlatmak için kurgulanmış bir senaryo gibi. Yoksa insanda beyin olmasaydı ne ev ne sokak nede teknoloji olurdu.

Beyin bir çok canlıda var ama onun soyut olan akıl özelliği her canlıda farklı. Aklın en gelişmiş olanı da insandadır. Ancak bu önemli hazine ne yazık ki toplumsal olarak kullanılmıyor. İşte arada bir çıkıyor bilim adamı. Ama çoğu da bilim adamı ne dedi anlamıyor bile. Ne demişler “Akıllı olup dünyanın kahrını çekeceğine, deli ol, dünya senin kahrını çeksin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu