Kekik Yağı Ne İşe Yarar-Saf Kekik Yağı

kekik yağı nasıl içilir, kekik yağı zayıflatır mı, kekik yağı ne işe yarar, kekik yağı diş ağrısına iyi gelir mi, kekik yağı cilde nasıl sürülür, saf kekik yağı vb.. sağlık bilgileri için alışkanlık

Kekik Yağı Nedir

Kekik, güneşli ve daha çok kurak topraklarda yetişen çok yapraklı bir bitkidir. Haziran ve ekim ayları arasında toplanır ve hava alan bir yerde kurutulur. Birçok yemekte baharat olarak kullanılır. Kendine ait güzel bir kokusu vardır. Yani kekik yağı nedir sorusunun cevabı kekiğin kurutulmadan çıkarılan yağına ise kekik yağı denir. Kekik yağının birçok hastalığa ve ağrıya faydası vardır. Kozmetik alanında şampuanlar, kremler, cilt bakım ürünleri ve diş macunu gibi ürünlerde kullanılır. Ayrıca ilaç yapımı gibi birçok alanda da kullanılır. Kekik yağı her yerde bulabileceğiniz bir üründür. Kekik bitkisinden elde edilen saf kekik yağı aktar gibi birçok yerlerde bulabilirsiniz. Peki, bu yağın ne gibi faydaları vardır?

Kekik Yağı Ne İşe Yarar

İnsanların daha çok yemeklere baharat olarak kullandığı kekiğin başka birçok kullanım alanı vardır. Her yörede farklı bir isimle anılan kekiğin direk kendisini kullanabileceğiniz gibi yağından da birçok alanda faydalanılabilir. Bu faydaların neler olduğuna gelirsek şöyle sıralayabiliriz.

Kekik yağı ne işe yarar öncelikle solunum rahatsızlıklarına iyi gelir. Solunum sıkıntılarına sebep olan öksürük, astım ve bronşit gibi birçok hastalığı iyileştirici etkisi vardır. Kekik yağını cildinize uyguladığınızda mantar, sedef, egzama, sivilce gibi sorunlarla baş eder ve iyileştirir. Kekik yağını ağız bakımında kullandığınıza bakterileri öldürür ve diş çürüklerini, diş eti iltihaplarını ve ağız kokusunu tedavi eder. Kekik yağında bulunan antioksidanlar ve vitaminler vücudun direncini arttırır ve toksinlerin vücudumuzdan atılmasına yardımcı olur. Böylece hastalıklara kolayca yakalanmamızın önüne geçer. Kekik yağının faydaları içerdiği bazı bileşenlerin hücre yenilenmesine katkıda bulunduğu bilinmektedir. Bu bileşenler organların işlevlerini yerine doğru bir şekilde getirmesine destek olur.

Kekik yağı içerisinde bulunan lifler sayesinde sindirim sistemini düzenler ve sindirimi kolaylaştırır. Sindirim sorunlarıyla ortaya çıkan şişkinlik ve gaz problemlerine etki eder. Bağırsak da meydana gelen kabızlık gibi sorunları iyileştirir. Ayrıca bağırsakta oluşan solucan ve tenyaların düşürülmesine etki eder. Ciltte oluşan sinek ısırığı, arı sokması ve böcek ısırması gibi sorunların meydana getirdiği şişlik, ağrı ve kaşıntıyı yok edici özelliği vardır. Yani kekik yağı zayıflatır mı cevabı şişliği aldığı için evettir. Aynı zamanda mikropları öldürücü ve iltihap kurutucu etkisi olduğundan dolayı akneli ciltlerde tedavi edici bir özelliğe sahiptir.

Kekik yağını idrar yollarında oluşan mikrop ve iltihabı yok eder. Aynı zamanda idrar söktürmede de oldukça etkilidir. Metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteksizliği tedavi eder ve cinsel isteği arttırır. Çocuklarda meydana gelen anemiyi tedavi eder, kansızlığa iyi gelir. Bel fıtığı ve romatizma gibi hastalıkların neden olduğu ağrılarda ağrı kesici özelliği vardır. İltihaplı yaralara uygulandığında yaralara hızlı iyileşme sağlar. Sinüzite iyi gelir. Sinüzitin sebep olduğu baş ağrısı veya burun akıntısı gibi sorunların azalmasına yardım eder. Kan şekerini düzenler ve şeker hastalığına iyi gelir. Kadınlarda oluşan adet düzensizliğine iyi gelir. Adet sancılarının geçmesinde etkilidir.

Kekik Yağı Diş Ağrısına İyi Gelir Mi

Kekik yağı hamileler ve emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır. Gebelikte düşük riskini arttırır. Tiroit bezlerinin çalışmasını desteklediği için guatr hastaları tarafından kullanılması oldukça sakıncalıdır. Vücudunuzdaki demirin emilimini arttırdığı için doz aşımı ve sürekli kullanımda demir eksikliği yapabilir.Kekik yağı diş ağrısına iyi gelir mi sorusu çok defa sorulmaktadır. Kekik yağında bulunan vitaminler ağrılara iyi gelmektedir.

Kekik Yağı Nasıl İçilir

Kekik yağı nasıl içilir cevabı ise suya karıştırıp buhar yoluyla alırsanız solunum yolları için ve sinüzit sorunları için fayda sağlayacaktır. İdrar yolları ve mide sorunları için kullanıyorsanız suyunuza 1-2 damla damlatıp içebilirsiniz. Cilt rahatsızlıkları için krem gibi yüzünüze sürebilirsiniz. Ayrıca ağrılar için de aynı şekilde sorunlu bölgeye sürebilirsiniz. Ancak kekik yağını saf bir şekilde kullanmamalısınız zeytinyağı ile karıştırıp uygulayabilirsiniz. Kekik yağını 10 gün kullanabilirsiniz çünkü fazla kullanımın nasıl bir etki yapacağı henüz bilinmemektedir. Ayrıca kullanmadan önce mutlaka doktor onayı almalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu