Yararlı Bilgiler

Arı Nasıl Bal Yapar

Arı nasıl bal yapar, nektar nedir, balın son kullanma tarihi geçer mi, arı neden bal yapar vb… arılar hakkında bilgileri sizler için araştırdık.

Altın renkli muhteşem, leziz balın bal arıları tarafından üretildiğini biliyoruz ama bu tam olarak nasıl gerçekleşiyor? Bir çiçekten diğerine koşan bal arıları, taç yapraklarına konup çiçeklerin içindeki tatlı nektarı emiyor. Bal üretimi işte bu noktada başlıyor.

Arı Nasıl Bal Yapar

Nektar, arının özel “bal midesinde” tutuluyor ve buradaki enzimler nektarı bal diye bildiğimiz şeye dönüştürmeye girişiyor. “Bal enzimi” ya da invertaz, nektardaki sükroz şekerini basit iki şeker olan glikoz ve früktoza çeviriyor. Bal toplamaktan dönen arılar, bal midelerinin içeriğini kusarak kovandaki diğer işçi arılara teslim ediyor. Bu arılar da, enzimleri dönüşüm işlemini tamamlayana kadar sindirim ve kusma döngüsünü tekrarlıyorlar.

Ortaya çıkan şekerli çözelti, bildiğimiz ve ekmeklerimizin üstüne sürdüğümüz yoğun baldan çok farklı. Balın su oranı yalnızca %17. O yüzden de fazla suyu kurutmak için arılar sürekli kanat çırpıyorlar. Tümüyle işlemden geçirilen ürün, kovandaki hepimizin bildiği altıgen peteklerde saklanıyor. Balın uzun süre dayanmasını sağlamanın yolu onu hava almayacağı bir yerde tutarak kirlenmesini önlemekten geçiyor.

Balın Son Kullanma Tarihi Geçer mi

Arı Nasıl Bal Yapar 2

Balın en eski örneklerinden bazıları eski Mısır mezarlarında bulundu. Çok şaşırtıcı ama bal hala yenebilir durumdaydı. Bu da akıllara balın neden bozulmadığı sorusunu getiriyor. Yanıt, balın iki ana özelliğinde gizli. Bunlardan ilki, suyun olmayışı. Mikropların gelişebilmesi için belli bir düzeyde su gerekiyor ve buna bir madenin su etkinliği deniyor. Yüzde 17 su içeren balın, su etkinliği 0,60. Oysa bakterilerin yaşaması için bu değerin 0,91; mantarların yaşaması içinse 0,70 olması gerekli. Altın renkli bu mucizevi besinin dayanmasını sağlayan bir diğer etken de asitliği. Balın ortalama pH derecesi 3,9. Bu da bakterilerin büyüyemeyeceği kadar asitli olduğunu gösteriyor. O yüzden de, tatlı seven Mısırlılardan kalma balda gördüğümüz gibi, bal 3.000 yıldan uzun süre bozulmadan kalabiliyor.

Arı Neden Bal Yapar

Arı Nasıl Bal Yapar 3

Arılar doğal olarak insanların talebini karşılamak gibi bir zorunlulukları yok. Yakın akrabaları olan yabanarıları ve eşekarılarından farklı olarak, balarıları kış uykusuna yatmaz. Yani kışın dışarıda yiyecek hiçbir şey olmadığında da beslenebilecekleri bir şeye ihtiyaç duyarlar. O yüzden de kovanda yer olduğu sürece bal üretirler ki nektarın tükendiği yaz sonundan itibaren kendilerini besleyebilsinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu