GEBELİK SÜRESİNCE YAŞANAN SORUNLAR

Gebelik Süresince Yaşanan Sorunlar Bildiğiniz gibi hamilelik dokuz ay, daha az veya biraz daha fazla sürebiliyor. Hadi gelin sizinle kadınların hamilelik süresince karşılaştığı sorunlara göz atalım.

GEBELİK SÜRESİNCE YAŞANAN SORUNLAR

Hamilelikte en sık görülen sorunlardan bazıları; sabah kalktığınızda mide bulantısı, fazlasıyla idrara çıkma, idrara çıkmanın yanı sıra idrar kaçırma, mide yanmaları, kasıklarda kramplar, şişkinlik ve ödem. Gün geçtikçe ağırlaştığı için gece biraz daha az uyku uyuma görülmektedir. Gebelik Süresince Yaşanan Sorunlar  Eşlere karşı cinsel duygu değişikliği. Yorgunluk, göğüslerde şişkinlik, gebelik şekeri ve zehirlenmesi ve ruhsal bozukluklar görülmektedir.

GEBELİKTE SABAH BULANTISI

Her ne olursa olsun sabah bulantısı anne adaylarımız için doğal bir durumdur. Can sıkıcı bir durum olduğu gibi mide bulantısının olması hormonların işlevini yerine getirdiğinin göstergesidir. İkiz bebeklere hamile olan annelerde bu bulantı biraz daha fazladır ama bu kusmaların sebepleri hala kesin olarak bilinmemektedir.

Hormon derecesi yüksekse stres sinir düzeyleri normal değilse bu bulantıların derecesi değişebilir. Bu dönemde doktorlarımız ve gebe olan kişinin yakınlarının desteği kaçınılmaz bir durumdur

TERLEMELERDE ARTIŞ

Hamilelik süresinde bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için vücudumuz kan ve vücut sıvısını fazlasıyla üretir. Bu yüzden gebelerde fazlasıyla terleme görülebilir. Gebelik Süresince Yaşanan Sorunlar  Terleme hususu için şu aylarda görülür diyemeyiz ama en çok beşinci ayda terleme görülür. Terlemenin en çok olduğu bölgelerse; eller, bacaklar ve yüzde görülür. Terlemeye karşı alınacak önlemler vardır. Çok fazla sıcağın olduğu günlerde dışarıya çıkmamak, vücudu çok fazla saran kıyafetler giymemek vb. gibi şeyler deneyebiliriz.

GÖĞÜSLERDE DEĞİŞİM

Hamilelik süresince göğüslerdeki değişim, büyüklük, göğüslerin duyarlılaşması hormonlardaki artışa bağlıdır. Belki duymuşsunuzdur büyüklerimiz “ bir kadın doğum yapınca göğüsleri büyür” derler. Doğumdan sonra göğüsler büyüyebilir ama kalıtsal özelliklere bağlı olarak küçük de olabilmektedir. Gebelik Süresince Yaşanan Sorunlar  Doğumdan sonra göğüsler sarkabilir göğüslerin sarkmaması için gebelerin gece yatarken sütyenini çıkarmamaları tavsiye edilir ve kullanılan sütyenler kaliteli ve destek sağlamalıdır.

HAMİLELİKTE ASIL ŞİŞLİKLER VE ÖDEMLER 6. AYDAN SONRA BAŞLAR

Hamilelikte vücudunuz fazlasıyla sıvı ürettiğinden ve bu ürettiği sıvıları vücutta tuttuğu için ödem ve şişlikler oluşabilir. Hamilelikte rahim büyüdüğünden ayak ve bacaklara şişlik yapar. Bu şişlik ve ödem altıncı aydan sonra doğrudan başlar. Peki en çok kimlerde görülür?  Hamilelik öncesi kilolu olanlar, şeker hastası olanlar, hamilelik süresince çok fazla yemek yiyen gebelerde görülmektedir.

ARTAN VAJİNAL AKINTI VE SEBEPLERİ

Gebelikte artan vajinal akıntı doğal bir durumdur. Rahim ağzında kan akışı fazla olduğu için vajinal akıntı görülebilir, korkmanıza gerek yoktur. Fakat vajinal akıntının rengi ve kokusunda her zamankinden farklı bir değişim söz konusuysa doktorunuza danışabilirsiniz.

GEBELİKTE DUYGUSAL DEĞİŞİMLER

Hamilelik döneminde oluşan ve normal kabul edilen duygusal değişiklikler hamileliğin ilk aylarında görülmektedir. Gebe kalmak isteyen ama gebe kalınca kendi içinde çelişkiler yaşayan gebelerimiz vardır. Mesela örnek verecek olursak “ ben artık güzel değilim, beni kimse sevmiyor” gibi duygusal değişimler görülebilir. Anne adaylarında oluşan, uyku bozuklukları, bir işe adapte olamama, depresyon iki haftadan fazla görülüyorsa psikolojik destek alınmalıdır.

CİLTTE DEĞİŞİKLİKLER

Hamilelerde ciltte kuruluk fazlasıyla rastlanan bir durumdur. Gebelik Süresince Yaşanan Sorunlar  Ama gebelikte yağ salgılanması fazla olduğundan yağlanmalar da oluşabilir. Gebelerde kırık şeklinde çizgiler de görülebilir bunlar hormonal kaynaklıdır. Doğumdan sonra kaybolur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu