1. Ana Sayfa
  2. Yararlı Bilgiler
  3. 27 Yaşında Ölen Ünlüler-27’ler Kulübü

27 Yaşında Ölen Ünlüler-27’ler Kulübü

27 yaşında ölen ünlüler, 27 yaşında ölenler kulübü, 27’ler kulübü, 27 yaş laneti, 27 yaş sendromu vb.. en ilginç bilgiler için aliskanlik.com

27 Yaşında Ölen Ünlüler

Müzik dünyasında geriye dönüp baktığımızda pek çok müzisyenin kariyerlerinin zirvesine emin adımlarla çıkarlarken hayatlarını kaybettiklerini görüyoruz. Üstelik enteresan bir şekilde hayatlarını kaybeden bu müzisyenlerin bazıları tam 27 yaşındayken bu dünyaya veda ediyorlar. 27 yaş laneti olarak adlandırılan veya 27 yaş sendromu olarak geçen bunun bir tesadüf mü yoksa ilahi bir kudretin sonucunda mı meydana geldiği ise uzun yıllardan bu yana tartışma konusu. 27 yaşında hayatını kaybeden bu müzisyenlerin çoğunluğu intihar ederek hayatlarına son vermiştir. Günümüzde bu insanlar “27’ler Kulübü” olarak adlandırılan ve kamuoyu tarafından ismi belirlenen bir grubun üyeleri olarak bilinmekteler. Bu yazımızda 27 yaşında ölen ünlüler hayatını kaybeden bu ünlü müzisyenlerin kimler olduklarına bir göz atacağız.

Kurt Cobain

Nirvana grubunun solisti olan Kurt Cobain, Washington Gölü’nün hemen yanında bulunan evinin garajında av tüfeği ile intihar ederek hayatına son verdi. Raporlara bakıldığı zaman ölüm tarihinin 5 Nisan 1994 olduğu ortaya çıkıyor. Ancak cesedinin bulunması 8 Nisan tarihinde. Neden intihar ettiği bilinmemekle birlikte bir süredir uyuşturucu bağımlılığının da devam ettiği konuşulanlar arasında. İntihar ettiğinde ufak bir kız çocuğu sahibi de olan Cobain, grubu ile tüm dünyada tanınan ve daha başarılı işler yapmayı vaat eden usta bir müzisyen olarak tanınmıştı.

Amy Winehouse

Kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanan bir diğer müzisyen olan Amy Winehouse aynı zamanda aykırı kişiliği ile de tanınıyordu. Londra’da garson olarak çalıştığı bir barda şarkı söylemeye başlayan sonrasında ise yapımcılar tarafından keşfedilen Winehouse bir anda tüm dünyanın tanıdığı ünlü bir şarkıcı haline geldi. Kısa zamanda ünlü olan pek çok kişi gibi o da uyuşturucu ve alkol bağımlısı haline geldi. 23 Temmuz 2011 tarihinde Londra’da kaldığı evde ölü bulundu. Yapılan otopsi sonucunda aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybettiği anlaşıldı. Aynı zamanda kanındaki alkol oranı da çok fazlaydı.

Jimi Hendrix

Gelmiş geçmiş en ünlü gitaristlerden bir tanesi olan Jimi Hendrix’de kariyerine başlayalı 6 yıl gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen tüm dünya tarafından tanınan bir müzisyen haline geldi. Öyle ki dünyanın pek çok yerinde konserler vermeye başladı. Zaman zaman yaşadığı uyku sorunu yüzünden reçete ile satılan ve Barbitürat içeren ilacı aşırı dozda alması yüzünden zehirlendi. İlacın etkisiyle uykuya daldıktan bir süre sonra yine ilacın aşırı dozda alınması yüzünden istifra etmeye başladı ancak uyanamadığı için boğularak hayatını kaybetti. 18 Eylül 1970 tarihinde kaldığı dairede arkadaşları tarafından cansız bir şekilde bulunmuştur.

Janis Joplin

Rock müziği denildiğinde özellikle akla gelen önemli müzisyenlerden bir tanesi de Janis Joplin’dir. Tıpkı Amy Winehouse gibi aykırı bir kişiliğe sahip olan Joplin, kariyerine bir müzik grubu ile birlikte söyleyerek başlamış fakat daha sonra gruptan ayrılarak solo olarak devam etmiştir. 4 Ekim 1970 günü alkolle, kullandığı uyuşturucunun tepkimeye girmesi sonucunda zehirlenerek hayatını kaybetmiştir. Ancak yapılan otopside uyuşturucunun aşırı dozda kullanıldığı da ortaya çıkmıştır.

Jim Morrison

The Doors grubunun vokalisti olan Jim Morrison da kısa süre içinde ünlü olan şarkıcılardan bir tanesi. Aykırı davranışları pek çok defa tutuklanmasına sebep olmuştur. Ancak bu davranışları önemli bir kitlenin hoşuna gittiği için önemli bir hayran kitlesi de yaratmıştır. Ölümü hakkında çok çeşitli spekülasyonlar ortaya atılmıştır. Polis raporuna göre aşırı dozda uyuşturucudan ölmüştür ancak birlikte kaldığı sevgilisinin eroin ve kokaini karıştırarak Morrison’a vermesi asıl ölüm sebebi olarak düşünülmektedir. 3 Temmuz 1971’de hayatını kaybeden Morrison’ın sevgilisi de vicdan azabına dayanamayıp 3 yıl sonra intihar ederek hayatına son vermiştir.

Robert Johnson

Başarılı bir Blues müzisyeni olan Johnson’ın ölümü oldukça eski bir tarihe dayandığı için tam olarak neden öldüğü bilinmemekte. Ancak günümüze kadar gelen en önemli kanı, bozuk bir viskiyi içtikten sonra striknin zehirlenmesinden hayatını kaybetmiş olabileceğidir. Ölüm tarihi 16 Ağustos 1938’dir.

Alan Wilson

Pek çok aynı dönem müzisyeni gibi Alan Wilson’ın ölümü de aşırı dozda uyuşturucu kullanımı sonucunda olmuştur. Öldüğü sırada Canned Heat grubunun bir üyesi olan Wilson kariyerinin zirvesine emin adımlarla çıkan bir müzisyen profili çizmekteydi. Ancak listedeki diğer müzisyenler gibi o da 27 yaşında hayatını kaybetti.

Brian Jones

Pek bilinmemesine rağmen Brian Jones, Rolling Stones grubunun kurucu üyelerinden bir tanesiydi. Grup kurulduktan bir süre sonra hayatını kaybetti. Jones’un avukatı enteresan bir suçlama ile kamuoyunun karşısına çıktı. Bu suçlamada Jones’un diğer Rolling Stones üyeleri Keith Richards ve Mick Jagger tarafından gruptan atılmasının uyuşturucu bağımlısı olmasına yol açtığını söyledi. Gruptan çıkarıldıktan sadece 1 ay sonra bir yüzme havuzunda boğulmuş olarak bulundu. Brian Jones’un ölümü polis kayıtlarına talihsizlik sonucunda yaşanan bir ölüm olarak geçti. Jones’un avukatının açtığı dava ise kapandı.

Fat Pat

Amerika’da rapçi ölümleri yıllardan beri yaşanan bir olay. Bunun sebebi ise her rap müzisyenin kendi sevenlerinden bir çete oluşturması ve oluşan bu çetelerin birbirlerine saldırması. Houston’lı bir rap müzisyeni olan Fat Pat de 1998 yılında failleri bulunamayan bir cinayete kurban gitti. İşin daha da garip tarafı ise tıpkı kendisi gibi rapçi olan kardeşi Big Hawk’ın da 2006 yılında öldürülmesiydi.

Kristen Pfaff

Dönemin gelecek vaat eden müzisyenlerinden aynı zamanda Hole ve Janitor gruplarında bas gitar çalan Kristen Pfaff Haziran 1994’de oturduğu apartman dairesinde arkadaşları tarafından ölü olarak bulundu. Yapılan otopside Pfaff’ın aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybettiği anlaşıldı.

Sean McCabe

28 Ağustos 2000 tarihinde bir otel odasında ölü olarak bulunan Sean McCabe o dönemde Ink & Dagger grubunun bir üyesiydi. Ölüm sebebi kayıtlara istifra yüzünden boğulma olarak geçti.

Kim Jonghyun

K-pop müzik tarzının ilk müzisyenlerinden biri olan Kim Jonghyun’un sadece Kore’de değil tün dünyada önemli sayılabilecek bir hayran kitlesi bulunuyordu. Henüz 27 yaşındayken oturduğu apartman dairesinin içinde kömür yakıp kendini zehirleyerek intihar etti. Arkadaşları tarafından bulunup hastaneye kaldırılsa da uzun süre önce kalbi durmuş olduğu için kurtarılamadı.

Jeremy Michael Ward

Mars Volta grubu için ses mühendisi olarak çalışan Ward 25 Mayıs 2003’de hayatını kaybetti. Pek çok kişi tarafından gelecekte çok önemli ses mühendisleri arasında kendisine yer bulacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak birlikte çalıştığı grup olan Mars Volta’nın albümü çıktıktan kısa bir süre sonra yüksek dozda uyuşturucu kullanımından hayatını kaybetti.

Mia Zapata

Bir cinayete kurban giden Mia Zapata’nın ölümü bu listede yer alan diğer müzisyenlerden biraz farklı. 7 Temmuz 1993 günü sabahın erken saatlerinde Zapata önce dövüldü sonrasında ise tecavüz edildi. Birden fazla kişi olduğu düşünülen zanlılar sonrasında ise Zapata’yı boğarak öldürüp cesedini Seattle’da yaşamış olduğu mahalleye atıp kaçtılar.

Jean-Michael Basquiat

Ağustos 1988’de yaşadığı apartman dairesinde ölü bulunan Jean-Michael Basquiat’ın ölüm sebebinin aşırı dozda uyuşturucu olduğu anlaşıldı. Apartman dairesinde yapılan araştırmalarda kanlanmış halde pek çok şırınga bulundu. Etrafın dağınık olması ise Basquiat’ın uyuşturucu aldıktan sonra ayılmak için bir süre çaba sarf ettiğini ancak bunda başarılı olamadığını gösteriyor.

Richey Edwards

Dünyaca ünlü rock grubu Manic Street Preachers’ın bir üyesi olan Richey Edwards, grubun Amerika’ya seyahat edeceği gün olan 1 Şubat 1995’de bilinmeyen bir sebepten dolayı ortadan kayboldu. Bu kayboluş öyküsü dünya tarihine en garip kayboluşlardan bir tanesi olarak geçti. Çünkü Edward’ın hayatta olabileceğine dair kanıtlara ulaşılsa da bir türlü ortaya çıkmadı. Edward’ı kaybolduğu tarihten 23 Kadın 2008’e kadar geçen 13 yıllık süre zarfında arama çalışmalarına aralıklarla da olsa devam edildi. Ancak en sonunda Edwards’ın öldüğüne kanaat getirilerek dava kapandı. İşin bir diğer ilginç tarafı ise Edwards’ın üyesi olduğu Manic Street Preachers grubu, kazandığı paradan Edwards’ın payına düşeni de bu 13 yıllı süre boyunca banka hesabına yatırmaya devam etti.

Linda Jones

6 yaşından beri soul müzik icra eden Linda Jones da şöhret basamaklarını emin adımlarla çıkan müzisyenlerden bir tanesiydi. 14 Mart 1972 tarihinde Apollo Tiyatrosu’nda son konserini verdi. Bu konserden kısa bir süre sonra diyabet teşhisi konuldu ve çok geçmeden de hayatını kaybetti.

Fredo Santana

Karaciğer ve böbrek sorunlarıyla mücadele eden  Fredo Santana Ocak 2018’de evinde ölü bulundur. Yapılan otopsi sonucunda çok ölümcül bir nöbet geçirdiği için hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Bu nöbet sırasına tek başına olması da kurtulma şansını ortadan kaldırmıştır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap