Ateş Böcekleri Nasıl Işık Yayar

Ateş böcekleri nasıl ışık yayar, ateş böceği mucizesi, ateş böcekleri hangi renklerde ışık yayarlar, ateş böcekleri ışığı nasıl üretir, ateş böcekleri ısı verir mi vb… ateş böceği bilgilerini sizler için hazırladık.

Ateş Böcekleri Nasıl Işık Yayar

Ormanlarda ya da köylerde ateş böceklerini görenlerimiz olmuştur mutlaka. Akşam karanlığında ışık saçarak uçarlar ve büyüleyici bir görüntü oluştururlar. Bu büyüleyici görünümleri pek çok sanatçıya da ilham olmuştur. Günlük hayatımızda ışık üretiminin elektrikle yapıldığını ve bir enerji dönüşümü sayesinde şehirlerin aydınlatıldığını biliyoruz.

Peki, ateş böcekleri nasıl ışık üretirler biliyor musunuz?

Ateş Böcekleri Işığı Nasıl Üretir

Ateş böcekleri karın kısımlarında yeşil sarı ışık yayarlar. Işık onlar için haberleşme aracıdır. Bu ışıkla çiftleşme mesajı verirler ya da ışığı düşmanlarına karşı savunma amaçlı kullanırlar. Düşmanları ateş böceklerinin tatlarının kötü olduğu mesajını ışıklara bakarak anlar ve onları yemekten vazgeçerler. Ateş böceklerinde ışık üreten hücreler, oksijen ve lusiferaz adlı bir kimyasalla reaksiyona giren lusiferin adlı bir kimyasal içerir. Böcek, hücrelerine nefes alma tüpleriyle sağladığı hava miktarını ayarlayarak ışığının yanıp sönmesini kontrol eder.

Ateş Böceği Isı Verir mi ?

Normal elektrik ampülleri yüzde on verimle çalışırlar, yüzde doksanı ise ısı olarak açığa çıkar. Buna karşın ateş böcekleri yüzde yüzlük bir verimle ışık üretirler. Ateş böceklerinin bu başarılı elektrik üretimi bilim adamlarına örnek teşkil etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu