Kolonya nasıl yapılır, kolonya kimyasal formülü, evde kolonya yapımı vb… kolonya bilgilerini sizler için hazırladık.

Kolonya Nasıl Yapılır

Eve ve bir misafir geldiğinde, geçmişte tabii ki artık bu tür güzel adetlerimiz maalesef yok olup gidiyor, yoldan geldiği için ferahlaması amacıyla eline kolonya dökülür; ağzı tatlansın, muhabbet şeker tadında olsun diye şeker ikram edilirdi.

Eskiden otobüsle uzun bir yola çıkıldığında da muavinler tüm yolculara tek tek, “Kolonya ister misiniz?” diye sorardı. Şimdilerde kişisel bir kullanıma dönüşen kolonyanın nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi?

Kolonya dediğimiz madde bir çeşit alkol çözeltisinden başka bir şey değildir. Kolonya üretmek için en kullanışlı alkol, etil alkoldür. Metil alkol zararlıdır ve kullanılmaz. Farklı kokularda kolonya elde etmek için bu çözeltiye çeşitli esanslar katılır. Kolonya içindeki alkol miktarı o kolonyanın derecesini verir. Örneğin, 80 derecelik bir litre limon kolonyası elde etmek için; 883 ml. etil alkole, 15 ml. limon esansına ve 152 ml. damıtılmış suya ihtiyacımız vardır. Önce limon esansını etil alkolde çözeriz, sonra çözeltiye damıtılmış su (saf su) ekleyerek çözeltiyi bir litreye tamamlarız. Oluşturduğumuz çözeltiyi özel bir bezde süzeriz ve kolonyamız artık kullanılmaya hazırdır.

Yorum Yap

Yorum Yap