10 numara giyen futbolcular, en iyi 10 numara futbolcular, 10  numara mevkisi oyuncuları, en iyi 10 numaralar 2020 vb… futbolcular hakkında detaylı bilgiler…

10 Numara Giyen Futbolcular

 10 numarayı kimlerin sırtında görmedik ki? Takımın en yıldız oyuncuları giydi hep 10 numarayı. Mahallede futbol oynayan her çocuğun hayaliydi o forma, kendi tuttuğu takımın 10 numarasının ismini söyleyerek tekmeledi topu. Sizler için en iyi 10 numara giyen futbolcular listesini oluşturduk. Küçük bir not: Elbette eksikler vardır ve bu liste sırasız hazırlanmıştır.

Messi

Messi

Dünyanın en iyi 10 numarası desek itirazlar olabilir ama futbol kariyerine devam eden en iyi 10 numara desek kimsenin sesi çıkmaz. Arjantin asıllı yıldız muhteşem oyunu, soğukkanlılığı ve efendi tavrıyla seven sevmeyen herkesin saygı duyduğu bir isim.

 

 

Francesco Totti

Francesco Totti

Totti, Roma’nın modern imparatoru, gemisini terk etmeyen kaptan, gerçek bir lider… Onu hangi sıfat anlatabilir ki? Totti, büyük paralar kazanabilirdi, onu transfer etmek için çıldıran bir sürü kulüp vardı. Daha fazla kupa kazanabilirdi fakat bunların hiçbirini Roma aşkına değişmedi. 25 yılını Roma’ya veren efsane kaptan, modern futbol zamanlarında böylesi bir kaptana rastlamak çok zor. Seni özleyeceğiz.

 

 

 

Neymar

Neymar

Bu listedeki en tartışılan isim olacağından şüphemiz yok. Saç stilinden, faul yapılınca kendini hemen yere bırakması gibi sebeplerden çok fazla eleştiriliyor. Neymar, günümüzde Brezilya futbolunun en önemli temsilcisi, bir düşünün kim kaldı o hareketleri yapan, çalımlarıyla gözlerimizi büyüleyen?

 

 

Sergen Yalçın

Sergen Yalçın

Listedeki tek Türk! Onun adını anmasak olmazdı. Oynadığı dönemler futbolculuğundan çok özel hayatıyla gündeme getirilip, basın tarafından itibarsızlaştırılmaya çalışılsa da Sergen, Türk futbolunun en özel yeteneklerinden biriydi! Dört büyük takımda da forma giymiş olmasına rağmen Beşiktaş’la özdeşleşen oyuncu, 100.yılda şampiyonluğu getiren golü atarak adını Beşiktaş tarihine altın harflerle yazdırdı.

 

Zinédine Zidane

Zinédine Zidane

Zizou, gençler tarafından harika bir teknik direktör olarak tanınsa da aynı zamanda efsane bir futbolcuydu, dünya kupasında Materazzi’ye attığı kafa ise kariyerinde attığı efsane gollerden daha fazla ses getirdi. Real Madrid tarihinde de önemli bir yere sahiptir.

 

 

 

Gheorghe Hagi

Gheorghe Hagi

Türkiye’de oynamış tartışmasız en iyi 10 numara! Galatasaray’ın Uefa Kupası’nı kazanmasının en büyük mimarlarından birisi. Romanya futbolunun yetiştirdiği en büyük yetenek!

 

 

 

Ronaldinho

Ronaldinho

Kendi imzası haline gelen dişleri, hakem kart gösterirken bile gülmesi, gol sevinci olarak yaptığı sambayla her zaman sempati duyulan bir futbolcu olmayı başardı. Attığı çalımları hangimiz mahallede maç yaparken denemeye çalışmadık ki? İzlemesi en keyifli futbolculardan biriydi. Ertem Şener’in tanımıyla: “Yıldız özlemiyle yanıp tutuşan futbolun tüm coğrafyadaki en büyük temsilcisi.”

 

Pele

PELE

Listemizdeki üçüncü ve son Brezilyalı, herkes kabul etmeli ki futbolu İngilizler icat etti ama Brezilyalılar oynuyor. Eşsiz yetenek Pele, henüz 17 yaşındayken 1958’de Dünya Kupası’nda oynadı. Üstelik 6 gol attı! Daha sonradan 2 Dünya Kupası daha kaldırdı! Brezilya hükümeti onu milli hazine ilan etti, yurtdışına transfer olması yasaklandı. Hakkında daha fazlasını merak edenlere “Pele: Bir Efsanenin Doğuşu” filmini öneriyoruz.

Johan Cruyff

Johan Cruyff

Listedeki tek 14 numara, onu koymasak olmazdı. En büyük futbol dehalarından birisi. Futbolculuğu kadar teknik direktörlüğü de efsaneydi. Ajax’la özdeşleşmiş bir isim Cruyff. Altyapı hakkındaki görüşleri, oyun felsefesi, futbol hakkındaki düşündürücü sözleriyle ve en önemlisi total futbolun ateşli bir savunucusu olmasıyla futbol ve Ajax tarihinde eşsiz bir yere sahiptir. Rondo yani bizdeki adıyla ortada adlı antrenman sistemini kurdu, bu sayede oyuncular rakip takım pres yaptığında soğukkanlı davranabiliyordu. Çoğu romantik futbolsever için Cruyff ve Ajax bambaşka bir yerdedir. Pahalı transferler yerine takım oyununun önemini savunmasıyla endüstriyel futbola karşı gelen bir kahramandır. Umarız Ajax onun bu mirasına sahip çıkmaya devam eder.

Diego Armando Maradona

Diego Armando Maradona

Boca dinimdir, Maradona peygamberimdir, La Bombenera kilisemdir. Bu sözler Boca’nın stadı La Bombenera’nın girişinde yazıyor. Arjantinliler onu Tanrı olarak görüyor. Barcelona’ya rekor ücretle transfer oldu, maç sırasında rakip takımla kavga etmesi onun Barcelona’dan ayrılığına sebep oldu. Tekrar rekor ücretle transfer oldu bu seferki durağı Napoli’ydi. Napoliler onu çok sevdi, çocuklarına onun ismini verdi, Napoli tarihinde ilk Seria A şampiyonluğunu Maradona’yla kazandı, yetmedi UEFA Kupası’nı da hediye etti bu şehre. 1990 Dünya Kupası’nda Napoli halkına İtalya’yı değil Arjantin’i desteklemelerini söyledi, bu isteği kabul edildi! Napoli şu an ise 10 numarayı emekli etmiş durumda. Maradona, sadece bir futbolcu değil aynı zamanda bir halk kahramanıydı. 1986 Dünya Kupası’nda İngiltere’ye el ile attığı efsane golün ardından “Biraz Maradona’nın kafası, biraz da Tanrı’nın eli.” açıklamasını yaparak Falkland Savaşı’nın intikamını almıştı. Halk artık ona tapıyordu, ülkesine bir de dünya kupası hediye etti. Che Guevara dövmesi yaptırdı, her zaman halkın yanında bir futbolcu oldu, asi duruşunu hiçbir zaman unutmayacağız Maradona!

7 numara giyen futbolcular listemizi okumak için tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap