Dünyanın En Kurak Yeri

Dünyanın en kurak yeri, sahra çölü yağmuru, dünyanın en rüzgarlı yeri,sahra atacama çölü vb.. ilginç bilgileri sizler için toparladık.

Dünyanın En Kurak Yer

Dünyanın en kurak yeri olarak geçen Antarktika Kıtasının bazı bölümleri iki milyon yıldır yağmur görmedi. Çöl, teknik olarak yılda 254 milimetreden daha az yağmur alan yer olarak tanımlanır.

Sahra Çölü Yağmur

Sahra çölü yılda yalnızca 25 milimetre yağmur alır. Antarktika’nın yıllık ortalama yağış miktarı da hemen hemen aynıdır, ama yüzde ikisi, Kuru Vadiler olarak bilinen, buzsuz ve karsız bir bölgedir ve orada asla yağmur yağmaz. Antarktika Kıtasından sonraki en kurak yer ise Şili’deki Atacama Çölüdür. Bazı bölgelerde, 400 yıldır hiç yağmur yağmadı ve bölgenin yıllık yağış miktarı 0,1 milimetredir. Bütün olarak ele alırsak, bu onu dünyanın en kurak yeri yapıyor. Sahra’dan 250 kat kuru.

Dünyanın En Rüzgarlı yeri

Dünyanın en kurak yeri olmasına ek olarak, Antarktika’nın aynı zamanda en nemli ve en rüzgârlı yer olduğu da savunulabilir. Dünya’nın temiz suyunun yüzde yetmişi orada buz formunda bulunur ve rüzgâr hızları şimdiye kadar kaydedilenler arasındaki en hızlısıdır. Antarktika’daki Kuru Vadi’nin eşsiz koşulları, Katabatik denilen (Yunancada “aşağı gitmek” anlamına gelir) rüzgârlar sayesinde oluşur. Bunlar soğuk ve yoğun havanın, yerçekiminin gücüyle aşağı çekilmesiyle oluşur.

Rüzgârların hızı 320 kilometreye kadar ulaşılabilir ve bütün nemi, buzu, suyu ve karı buharlaştırır. İşin garip yanı, Antarktika’nın bir çöl olmasına rağmen, bu tamamen kuru bölümlerine vaha deniliyor. Mars’taki koşullara o kadar benzerler ki NASA buraları Viking Programını test etmek için kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.