1. Ana Sayfa
  2. Güzel Sözler
  3. İlk Aşk Şiiri Ne Zaman Yazılmıştır ?

İlk Aşk Şiiri Ne Zaman Yazılmıştır ?

İlk aşk şiiri, ilk aşk şiiri ne zaman yazılmıştır, ilk aşk şiirini kim yazmıştır, sümer şiirleri, ilk aşk sözleri vb… aşk sözlerini sizler için hazırladık.

İlk Aşk Şiiri Ne Zaman Yazılmıştır ?

Dünyadaki pek çok şaire ilham kaynağı olan aşk, belki de şiirlerde en sık işlenen temadır. Romantik duyguların birbirinden etkileyici dizelerle ifade edildiği aşk şiirleri, edebiyatta ayrı ve önemli bir yer tutar. Aşkın coşkusunu, acısını, imkânsızlığını yaşayanlar, hislerine tercüman olan bu şiirlerin en sıkı takipçileridir. Hatta duygularını âşık oldukları kadına ya da erkeğe ifade etmek için aşk şiirleri yazanlar da az değildir.

Peki, ilk aşk şiiri ne zaman yazıldı?

Bilindiği üzere yazıyı ilk bulan uygarlık Sümerlerdir. MÖ 4000-2000 yıllarında Mezopotamya bölgesinde büyük bir medeniyet kuran Sümerler, gerek yazı, dil, tip, astronomi, matematik gerekse din, fal, büyü ve mitoloji gibi alanlarda ilk öne çıkan ve bilinen toplumdur. İşte dünyanın ilk aşk şiiri de 1889 yılında Bağdat’ın 150 km uzağındaki Sümer kenti Nippur’da yapılan bir kazıda bulunmuştur. Bir tablet üzerine çivi yazısıyla yazılmış olan şiir, İstanbul Arkeo- loji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Şiirin yazılış hikâyesine gelince…

Sümer inancına göre, toprağın bereketini ve verimli olmasını sağlamak amacıyla Kraľın yılda bir kez Aşk ve Bereket Tanrıçası İnanna’nın rahibelerinden biriyle evlenmesi kutsal bir görevdi. Tahminlere göre, büyük bir olasılıkla Kral Şusin için seçilmiş bir gelin tarafından yeni yıl bayramını kutlama töreninde söylenmek üzere kaleme alınmış olan bu şiir, ziyafetlerde ve şölenlerde müzik, şarkı ve dans eşliğinde söyleniyordu.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. aliskanlik_avatar

    İlk aşk şiirini ben yazdım aşkıma onu sevdiğimi haykırdım suratına

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir