Ateşleme Bobini Arızası Nasıl Anlaşılır

Ateşleme bobini nedir, ateşleme bobini arızası belirtileri, ateşleme bobini arızası nasıl anlaşılır, ateşleme bobini değişim fiyatı vb… araçlar hakkında detaylı bilgiler…

Ateşleme Bobini Arızası Nasıl Anlaşılır

Aracınızda zaman içerisinde arızalanan parçalar arasında Ateşleme bobinde yer almaktadır. 3 farklı parçadan oluşan Ateşleme bobininde yer alan parçaların neler olduğunu ve bu parçanın arızalanmasından sonra ne gibi sorunların araçta ortaya çıktığına bir göz atalım.

Ateşleme Bobini Nedir?

Ateşeleme Bobini Nedir

Ateşleme bobin parça olarak uç kısmında bujileri barındırmaktadır. Üst kısmında ise Ateşleme bobinin çalışmasına yarayan soket bölümleri yer almaktadır. Orta kısımda ise ateşleme sırasında harekete geçen bobin kısmı bulunmaktadır. Araçların birçoğunda 4 parça olan bu bölünün arızalanmasını tek tek değiştirme şansınız bulunurken, Opel marka araçlarda ise tek bir parça halinde bulunmaktadır. Ancak 6 silindirli araçlarda bu bobinin altı parça bölümünde olduğunu da belirtelim. Araç kaç silindir ise aracınızda bulunan bobin sayısı da buna bağlı olmaktadır.

Ateşleme Bobini Arızasının Belirtileri

Ateşleme Bobini Arızası Belirtileri

Ateşleme bobin arızasının meydana geldiğini gösteren en önemli belirtinin tekleme sorunu olduğunu belirtelim. Aracınız ile seyir halinde giderek gaza bastığınız anda motor meydana gelen teklemenin en önemli belirtisinin motorun güçten düşmesi ve tekleme sorunu olduğunu belirtmek istiyoruz.

Bobin arızasının bir diğer önemli göstergesi de, aracın rölantisinde meydana gelen titremeleri sizlere açıklayabiliriz. Özelikle bunun ilerleyen bobin arızalarında meydana geldiğini söylemek istiyoruz. Yani bobin arızası meydana geldikten sonra yaptırmadıysanız ve bu şekilde binmeye devam ettiyseniz bu sefer aracınızın durduk yere stop etmesi gibi daha büyük sorunların meydana gelmesi muhtemeldir. Aynı zamanda bu tarz bir sorun ile karşı karşıya kaldığınız zaman aracınızın yakıt konusunda da oldukça yüksek bir yakıt tüketimi sarf edeceğini belirtmek istiyoruz.

Ateşleme Bobin Arızası Nasıl Tespit Edilir?

Ateşleme Bobinin Arızası Nasıl Tesbit Edilir

Araçlarda bulunan teknolojini her geçen gün gelişmesi sorunların tespit edilmesi konusunda bizlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle de bilgisayar ile araçların arızasının tespit edilebilmesinden sonra aracınızı en yakın servise veya ustaya götürerek sorunun neyden kaynaklı olduğunu öğrenebilirsiniz. Bilgisayar ile yapılacak olan bu taramadan sonra muhtemel olarak aracınızda yer alan bütün sorunları öğrenme fırsatını yakalamış olacaksınız.

Sorunun bobinden olduğunu öğrendikten sonra arızalı olan bobini bulmak için bobinleri tek tek yerinden çıkartıp sorunun hangisinde olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak bu durumun Opel araçlar için geçerli olmadığını belirtelim. Opel araçlarda bobinlerin tek parça satılması kullanıcıların biraz zor durumda kalmasına neden olmaktadır.

Bobin değişim fiyatı ne kadardır?

Ateşleme Bobini Fiyatı

Bobinlerde meydana gelen arızaların tamirinin günümüzde mümkün olduğunu ancak çok sağlıklı sonuçlar vermediği için önerilmediğini belirtelim. Bobin değiştirme fiyatı olarak ise ustaların sizlerden alacağı ortalama rakamın 50 TL ile 80 TL arasında değişeceğini belirtelim. Serviste bobini değiştirmek istediğiniz zaman ise bu rakamın biraz daha yüksek olacağını ve gideceğiniz servise göre fiyatın farklılık göstereceğini belirtmek istiyoruz.  bobin ile alakalı merak ettiğiniz diğer sorunlar için bizlere yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu