Yerebatan Sarnıcı Tarihi

Yerebatan Sarnıcı- İstanbul

Yerebatan Sarnıcı Tarihi İstanbul’da pekçok gezilecek mekan yer almaktadır. Bunların başında tarihi mekanlar göz önüne gelmektedir. Bunun nedeni; tarihin kokusunu günümüzde hala aynı heyecanla hissedebilmek ve bunu koruyor olabilmenin verdiği duyguyu tatmak istemektedir. Büyükten küçüğe ziyaret edilen turistlik mekanların en gözde yerlerinden biri de Yerebatan Sarnıcı’dır.

Yerebatan Sarnıcı Tarihi

Sarnıç 532 yılında İmparator Justinianus tarafından inşası yaptırılan Yerebatan Sarnıcı’nın Stoa Bazilakası’nın altında yer aldığı için bir diğer adı da Bazilika Sarnıcı’dır. Sarnıcın uzunluğu 140 m, genişliği ise 70 m’dir. Yapı gereği dikdörtgen biçimde tasarlanan sarnıcın doğaüstü bir tarih kokusu olduğu söylenebilmektedir. 52 basamaklı taş bir merdivenle inilen bu sarnıcın içerisinde her biri 9 metre yüksekliğinde 336 sütun bulunur. Birbirine 5,80 metre aralıklarla dikilen sütunlar her sırada 28 tane olmak üzere, 12 sıra meydana getirirler. Sarnıcın içinde bulunan sütunlar suyun içerisinde yer almaktadır.

Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı- İstanbul

Sarnıç Sultanahmet’te yer almaktadır. Sarnıca komşu olan Ayasofya müzesi bugünlerde cami olarak ona eşlik etmektedir. Tarihin güzel esintilerinin aynı mevkilerde yer alması turistlik gezilerde bir rotasyon oluşmasına ve aynı zamanda yoğunluğun hep aynı noktalarda buluşmasına neden olabilmektedir. Yerebatan Sarnıcı Tarihi  İstanbul’un göbeği Roma ve Bizans dönemlerinde gözde yerlerden biri olduğu için birçok amaçla inşaa edilen sarnıçların, en büyüğü olan Yerebatan Sarnıcı yiyeceklerin o dönemlerde saklanabilmesi için gözde koruma mekanlarından biri olmuştur.

Sarnıcın içerisinde su yer almaktadır. Bazı inanışlara göre suya dilek tutularak para atılması dileklerin gerçekleşeceğine haber olurmuş.

İstanbul’da tarihi bir gezinti yapılmak istenildiğinde bu tarihi mekanların ziyaret.i zayısındaki artışı artırmaktadır. Tarih denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Şehr-i İstanbul harikalarla dolu bir rüya gezegenidir. Yerebatan Sarnıcı Tarihi İle ilgili daha detaylı bilgilere resmi internet sitesindende ulaşmanız mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu