Sevgi Nedir? Aşk Nedir? Sevgi ve Aşk Arasındaki Fark Nedir?

Sevgi Nedir? Aşk Nedir?

İnsanoğlunun en çok hissedebildiği ve en güzel duygular denilince aşk ve sevgi ön plana çıkar. Aşk ve sevgi duygusu güzel görülebilir fakat ikisinin arasındaki fark anlam yönünden değişik olmaktadır. Sevgi nedir, aşk nedir, sevgi ve aşk arasındaki fark nedir? Bu konu hakkında merak edilenler bu yazımızda. Sevgi ve aşk arasında bazı farklılıklar meydana gelmektedir. Bu farklar zihinsel ve fiziksel olmaktadır. Biri hayranlık duygusu verir, diğeri ise gerçek değeri anlatır. Asırlardır aşk ve sevgi arasında fark oluşmuştur.

Sevgi Nedir?

Bir kişiye karşı duyulan ilgi ve bağlılık olarak sevginin tanımını yapmaktadır. Fakat bir sevgi oluşması için zamana ihtiyaç duyulur. Kişiyi iyice tanımak, nasıl değer verdiğini anlamak önemli kriterler arasında yer alır. Kötü zamanlarda tek sığınılacak liman olarak sevgi ön plana gelir. Sevgi Nedir? Aşk Nedir? Sevgi ve Aşk Arasındaki Fark Nedir? Sevgi oluştuğu vakit karşılıksız destek anlamını alır. Kısaca sevgi bir hayat boyu devam eder. Sevgi ve aşk karşılaştırma yapılması durumunda, sevgi çok öne çıkar. Bir bağlılık olarak ortaya çıkan sevginin oluşması için aşkın yaşanması gereklidir. Sevgi ve aşk olunca insanlar birbirine sıkı bir şekilde bağlanır. Bunun sonucu olarak ta kişiler birbirlerini tanıma süresi boyunca doğru olan kriterler oluşursa o zaman sevgi başlar.

Aşk Nedir?

Aşk dilimize Arapçadan gelmiş, aşaka sözcüğünün türemiş hali olmaktadır. Aşaka Arapça olarak sarmaşık anlamını taşır. Aşkın tanımı kişilere göre değişim gösterse de özellikleri bakımından her yerde ve kişide aynıdır. Gerçek aşk denilince üçüncü kişiye yer verilmez. Kişinin kalbinde ve aklında sadece aşık olduğu kişi bulunur. Güven ve sadakat gerçek aşkın meyveleri olarak ön plana çıkar. Kişi aşık olduğu kişiyi görmesi durumunda kalp atışları hızlanır. Aşık olduğu kişiyle konuşmaları sırasında heyecan duyar.

Aşk Ve Sevgi Arasındaki Farklar

Asırlar boyu aşk ve sevgi arasında oluşan farklar tartışılır hale geldi. Öncelik olarak kısaca aşkın ve sevginin tanımı şöyledir.

Aşk: Hormonal olarak yaşanan geçici hayranlık olarak tanımlanır.

Sevgi: Bir kişiye duyulan bağlılık ve ilgi anlamına gelir.

Bu duruma göre anlaşılacağı gibi sevgi ile aşk arasında fark oluşuyor. Bir kişide sevgi oluştuğu vakit, karşılık olmayacak şekilde sevgi daima büyümeye devam eder. Bu gelişen beğeni sonunda vücutta bazı hormonları salgılayarak bu hormonların sonucunda hayranlık oluşur, ve aşkın doğuşu başlar. Fakat bir insan karşı taraftan beklediği kriterleri oluşturamazsa aşk belirli bir zaman sonra sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu