Vitamin Eksikliği ve Belirtileri

Bu makalemizde vitamin eksikliği nedir? Vitamin eksikliği nasıl oluşur? Vitamin eksikliği nasıl giderilir? Vb. konular hakkında bilgi paylaşımı yapacağız.

Vitamin Eksikliği Nedir?

Vitaminler vücudumuzda birçok yaşamsal faaliyet için gerekli maddelerdir. Ancak insan vücudu bu maddeleri kendi üretemediğinden dışarıdan beslenme ile alınması zorunludur. Çoğu zaman dengeli bir beslenme bunun için yeterli olur. Ancak bazı durumlarda ise takviye vitamin ilaçları almak gerekebilir. Aksi taktirde vitamin eksikliği neticesinde küçük‚ büyük birçok rahatsızlık meydana gelebilir.

Vitaminleri genel olarak iki ayrı başlıkta inceleriz. Bunun sebebi ise sahip oldukları farklılıklardır. İlk grup yağda eriyen vitamin grubu‚ yani A‚ D‚ E ve K vitaminleridir. Yağda eriyebilen bu vitaminlerin özelliği vücutta depolanabiliyor olmasıdır. Vücut dışarıdan alınan bu vitaminlerden ihtiyacı kadar olanını kullanır‚ bir kısmını da yağ dokusunda biriktirir. Diğer bir grup ise suda eriyen vitamin grubudur. Bunlar da B ve C vitaminlerinden oluşur. Suda eriyen vitaminler vücutta depolanamazlar. Ancak vücudumuzun sürekli olarak bu vitaminlere ihtiyacı olduğundan devamlı olarak dışarıdan alınması gerekmektedir.

Vitamin Eksikliği
Vitamin Eksikliği

Vitaminler Yeteri Kadar Alınmazsa Ne Olur

Vitaminlerin yeteri kadar alınamaması‚ eksikliği durumunda birçok hastalık baş gösterir. Yağda eriyen vitaminlerin eksikliklerinde meydana gelen hastalıklara değinerek başlayalım. A vitamini yokluğu görme bozukluklarını‚ yüksek tansiyon değerlerini‚ saç‚ cilt ve tırnaklarda problemleri beraberinde getirir. Aynı zamanda halsizlik ve enfeksiyonlara karşı savunmasızlık oluşur. Çünkü A vitamininin işlevi enfeksiyon direncini oluşturmak ve hücre yenilenmesine yardımcı olmaktır.

Diğer bir yağda eriyen vitamin olan D vitamini ise vücutta iskelet sisteminde görev alır. D vitamini eksikliğinde ise başta raşitizm hastalığı baş gösterir. Çocuklarda büyüme bozuklukları‚ diş çürükleri‚ kemiklerde meydana gelen rahatsızlıklar vücutta yeteri kadar D vitamini bulunmadığında gerçekleşir.  E vitamini antioksidan görevi görür. Bu sayede kansere karşı önemli bir rol oynar. Hücre yenilenmesinde etkili olan E vitamini eksikliği birçok yaşamsal faaliyeti olumsuz etkiler. Yeteri kadar E vitamini bulunmayan bireyler normalden daha erken yaşlanır. Bunun yanında kısırlık gibi rahatsızlıklara da daha elverişli oldukları görülmüştür.

K Vitamini ve B Grubu Vitamin Eksikliği 

Yağda eriyen vitaminlerin sonuncusu ise K vitamini. K vitamini sayesinde kan pıhtılaşması gerçekleşir. Yani herhangi bir yaralanma‚ kanama durumunda K vitamini devreye girerek kan pıhtılaşır ve çok fazla kanama olmasının önüne geçilmiş olur. K vitamininin yokluğunda yaralanmalar daha geç iyileşir. Bağışıklık sistemi güçsüz düşen vücut hastalıklara daha açık olur.

B grubu vitaminlerinden B1 vitamini sinir sistemi ve kan dolaşımında etkilidir. Eksikliğinde sinir sistemi ve dolaşım sisteminde problemler meydana gelir. Halsizlik ve yorgunluk hali olur. B6 vitamini ise kan‚ kalp ve böbrekler için oldukça önemli bir vitamin. Onun eksik olması durumunda ise böbreklerde taş birikmesi oluşur‚ kansızlık ve benzeri rahatsızlıklar olur. B12 ise hücre yenilenmesinde rol oynar. Proteinleri vücutta aktive ederken‚ sinir sistemini güçlendirir. Oldukça önemli bir vitamin olan B12 yeteri kadar alınmıyorsa kişide birçok sinir sistemi rahatsızlığı oluşur. Gelişim problemleri‚ halsizlik‚ hastalıklara karşı zayıflık olabilir.

Son olarak C vitaminine değinecek olursak C vitamini dolaşım sistemimizi düzenleyen‚ hücre yenilenmesinde görev alan‚ diş eti sağlığında rol oynayan bir vitamin. Düzenli olarak vücuda alınması gereken C vitamini yokluğunda kaslarda zayıflık‚ romatizmal rahatsızlıklar‚ dolaşım problemleri gibi hastalıklar meydana gelebiliyor.

Vitamin Eksikliği Nasıl Giderilir

Bu kısımda vitamin eksikliği nasıl giderilir ona değineceğiz. Vitamin eksikliğini giderebilmemiz için öncelikle hangi vitamin grubunda eksikliğimiz bulunduğunu belirlememiz ve ona göre yol almamız gerekmektedir. Öncelikle hiç bir vitamin grubunun eksikliğine izin vermememiz gerekmektedir. Çünkü vitaminler hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımızı son derece koruyan ve uyku düzenimizin oluşmasını sağlayan en önemli unsurlardır. Ondan dolayı sebze ve meyve grubunun tüketimine dikkat ederek vitaminleri düzgün şekilde aldığımıza emin olmalıyız.

D Vitamin Eksikliği
D Vitamin Eksikliği

D Vitamini Eksikliği

D vitamini vücudumuza besinlerle birlikte girmesine rağmen sentezlenebilmesi için güneş ışığına ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı vücuttaki D vitamini kış aylarında düşmektedir. Yazın bunu telafi edemezsek bir çok sağlık sorunuyla karşılaşabilmekteyiz. Yazın D vitaminini düzgün şekilde alabilmek için vücudumuzu belirli aralıklarla güneşlendirmeliyiz. Bu sayede kendimizi kış aylarına da hazır hale getirebiliriz.

D vitamini hem kemik gelişiminde hem de kalsiyumda önemli bir yer tutmaktadır. D vitamini deniz ürünlerinde, sütte, yağlı balıklarda, yumurta ve mantarda bulunmaktadır. Bu ürünleri tüketerek ve bedenimizi belirli aralıklarla güneşlendirerek D vitamini seviyemizi koruyabiliriz. D vitamini eksikliğinde halsizlik ve kas ağrıları görünmektedir. Uzun süreli D vitamini eksikliğinde kemik erimesi ve çocuklarda raşitizm görünmektedir.

A Vitamini Eksikliği
A Vitamini Eksikliği

A Vitamini Eksikliği

A vitamini bizleri güneşin zararlı etkilerine karşı korumaktadır. Cilt kanserini, lekelenmeyi ve kırışıklığı önleyen A vitaminine vücudumuz ihtiyaç duymaktadır. Yazın daha dik açıyla gelen güneş ışınlarıyla birlikte vücudumuz A vitaminine daha çok ihtiyaç duymaktadır.

A vitamini eksikliğinde tüketmemiz gereken besinler turuncu meyve ve sebzeler, sakatat, yumurta, kırmızı et ve balıktır. Bu besinleri yaz aylarında daha çok tüketerek vücudumuzda A vitamini eksikliği oluşmasını engelleyebiliriz.

Anahtar Sözcükler: Vitamin eksikliği, vitamin eksikliği belirtileri, vitamin eksikliği nasıl oluşur, vitamin eksikliği nasıl giderilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu