Burun Kanaması Nasıl Geçer-Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Burun kanaması nasıl geçer, burun kanaması nasıl durdurulur, burun kanaması gibi sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Burun Kanaması Nasıl Geçer

Burun kanaması bazı bireylerde sık sık ortaya çıkabilen bir problem. Özellikle yaz aylarında‚ güneş altında fazla kalınması durumunda burun kanaması ile daha fazla karşılaşabiliyoruz. Burun kanamalarından bazıları gayet masum kanamalar iken bazılarının ise altında ciddi problemler yatabiliyor. Peki burun kanaması nasıl geçer?

Burun kanaması ile karşılaşıldığında ilk müdahale hastanın başının öne eğilmesi olmalı. Bu konuda çok yanlış bilgiler mevcut. Özellikle kanamanın durdurulması adına başın arkaya yaslanması gerektiğini düşünen çok sayıda insan var. Halbuki bu uygulama hasta için çok tehlikeli sonuçları beraberinde getirebiliyor.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Kanama şikayeti olan hastanın başı öne eğildikten sonra hasta burun ucuna baş parmak ve işaret parmağı yardımı ile basınç uygulamalı. 5 ila 10 dakikalık uygulanacak bu basınç sayesinde burun kanamasının durdurulması hedeflenir. Yapılan basınç uygulamasından sonra ise buz ile soğuk kompres yapmak gerekiyor. Buz kompresi sayesinde burna kan getiren damarlar kasılacak ve kanama ortadan kalkacaktır.

Buz uygulamasında dikkat edilmesi gereken buzun direkt olarak burna uygulanmaması gerektiğidir. Yumuşak bir beze sarılarak uygulanması daha ideal olacaktır. Burun kanaması müddetince hasta nefesini derin ve yavaş almalıdır. Bu uygulamalara ek olarak burun damarlarının kasılmasını sağlayan sprey ilaçlardan tercih edilebilir. Bu yapılan uygulamalar hemen her hasta için çözüm olabilmektedir. Ancak nadir de olsa bazı hastalarda kanama duramayabilir. Bu gibi durumlar başka problemlerin habercisi olabileceğinden acilen bir uzman yardımı almak gerekir.

Burun kanaması zaman zaman çok ciddi hastalıkların bir dışa vurumu olarak gerçekleşir. Bu yüzden sık sık kanama şikayeti olanların bir doktora görüşerek altında yatan bir sebep olup olmadığından emin olmalarını öneriyoruz. Özellikle tek taraflı olan kanamalar çeşitli tümörlerin habercisi olabilir. Bu yüzden burnunuzun sadece tek bir deliğinden kan geliyorsa işin ciddiyetinin farkında olarak bir kliniğe gitmenizi öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu