Uşak Önemli Yerler

Uşak önemli yerler, Uşak gezilecek yerler, Uşak gezi rehberi, Uşak gezi rehberi, Uşak turistik yerler, Uşak ili hakkında bilgiler için alışkanlık

Tarihinin yanı sıra farklı bir kültürel zenginliğe sahip olan Uşak, kaplıcalar ve doğal güzellikleri ile de öne çıkan ege illerinden biridir. Uşak önemli yerler listemizde, tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin görülmeye değer konumlarına sizler için yer verdik.

Uşak Önemli Yerler

Uşak gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık. İşte Uşak önemli yerler listesi;

1.Uşak Bedesteni

Osmanlı döneminin son zamanlarında inşa edilen Uşak Bedesteni, tıpkı Osmanlı döneminde olduğu gibi günümüzde de sahaflar çarşısı olarak hala hizmet vermektedir.

1980 senesinde tadilat gören ve orijinal yapısını büyük oranda koruyan tarihi bedestenin ortasından geçen uzun koridorun sağ ve sol taraflarında sıralanmış küçük dükkânlar, halen kuyumcu ve sarraflar tarafından işletilmeye devam etmektedir.

2.Hamamboğazı Kaplıcaları

Ege Bölgesi’ndeki diğer illerimizde olduğu gibi Uşak Hamamboğazı Kaplıcaları da, termal turizm açısından insanların ilgi gösterdiği merkezler arasındadır. Uşak’ın Banaz ilçesinde yaklaşık olarak 8 kilometre kuzeyde bulunan kaplıcalar, romatizma hastalıkları, bağırsak ve mide rahatsızlıkları, eklem ve kas ağrılarının yanı sıra cilt rahatsızlıklarına karşı daha şifalı suyu ile bilinmektedir.

3.Blaundus Antik Kenti

Roma döneminden kalma antik kent, Uşak en büyük ve en önemli antik kenti olma özelliğini taşımaktadır. Ulubey ilçesinde bulunan antik kent, il merkezine 41 kilometre mesafede bulunmaktadır. İçerisinde farklı tarihi yapıların bulunması nedeniyle, Uşak turistik yerler listesinde en fazla yer verilen konumlardan biridir.

4.Uşak Atatürk Ve Etnografya Müzesi

İl merkezinde Bozkurt Mahallesi’nde bulunan Uşak Atatürk ve etnografya müzesi, Kurtuluş Savaşı esnasında Atatürk’ün kalmış olduğu iki katlı konağın müzeye çevrilmesi ile günümüzdeki halini almıştır.

Atatürk aynı zamanda bu yapı içerisinde, Yunan ordusunun başkomutanı ile savaş döneminde görüşme yapmıştır. Müze içerisinde Atatürk’e ait bir oda olup bu oda içerisinde, Atatürk’ün birkaç eşyası sergilenmektedir. Müzenin diğer sergi salonlarında ise özellikle tarihi silahlar, halılar ve çeşitli yöresel kıyafetler sergilenmektedir.

5.Clandras Köprüsü

2500 yıl önce yapıldığına dair tahminleri bulunan Clandras Köprüsü, Karahallı ilçesi sınırlarında Banaz Çayı üzerinde bulunmaktadır. Kayalıklarının üzerine oturtulmuş ayaklarıyla dikkat çeken tarihi köprü yerden 17 metre yüksekliğe sahip olup, 24 metre uzunluğundadır.

1,75 metre eninde olması sebebiyle araç geçişi için müsait olmayan tarihi köprüye, muhteşem görselliği ve 2500 yıllık geçmişi sebebiyle Uşak gezi rehberi listelerinde yer verilmektedir.

6.Aksaz Kaplıcası

Uşak termal turizmi için önemli bir yere sahip olan Aksaz Kaplıcası, Ulubey ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Romatizma, felç, kadın ve cilt hastalıkları gibi farklı rahatsızlıklara şifalı olduğu bilinen suyuyla özellikle yerli turistler tarafından, sıklıkla ziyaret edilmektedir. Kaplıca ilçe merkezinden 25 kilometre mesafedeki, Aksaz köyü sınırlarında bulunmaktadır.

7.Banaz Çayı

Uşak’ta gezilecek yerler arasında doğal güzelliklere meraklı olan kişilerin tercih ettiği çay, ilkbahar ve yaz aylarında insanların yoğun olarak ziyaret ettiği yerlerden biridir. Toplam uzunluğu 165 kilometre olan Banaz Çayı, Uşak için en önemli doğal güzellikleri arasında bulunmaktadır.

8.Ulubey Kanyonu

Yaklaşık 45 kilometre uzunluğa sahip olan kanyon, 170 metreyi bulan derinliği ile de dünyanın en büyük ikinci kanyonu konumundadır.

Uşak önemli yerler arasında önemli bir yer tutan Ulubey Kanyonu, yabancı turistler tarafından daha fazla ziyaret edilen bir yerdir.

9.Taş Yaran Vadisi

Uşak’ın doğal güzellikleri arasında mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz Taş Yaran Vadisi, il merkezinden 45 kilometre uzaklıktadır. Vadide bulunan yeme içme alanları ve piknik yerleri, burayı daha canlı kılmaktadır.

10.Uşak Arkeoloji Müzesi

Şehir merkezinde bulunan arkeoloji müzesi, 1970 yılında açılmıştır. İçerisinde Uşak sınırlarında yapılan kazı çalışmalarında bulunan tarihi eserlerin yer aldığı müzede, Roma dönemine ait birçok eser bulunmaktadır.

11.Burma Minerali Camii

Burma yivli bir minareye sahip olması nedeniyle Burma Minerali Camii olarak anılan camii, Evliya Çelebi’nin Seyahatname kitabında da bahsedilmektedir. Seyahatname kitabında Hacı Mustafa Camii olarak anılan caminin, geçmiş tarihlerde isminin değiştiği tahmin edilmektedir.

Miladi 1572 yılında yaptırılan tarihi caminin, günümüzde de hala ibadet amacıyla kullanıldığı görülmektedir.

12.Uşak Tarihi Evler

Uşak gezilesi yerler arasında, şehir merkezindeki tarihi evlere de ayrı bir yer açmak gerekir. Zaten şehri ziyaret ettiğinizde göreceğiniz evlerden bazıları, sergi amacıyla kullanılmaktadır. İki katlı ahşap yapıdan oluşan bu evlerden sergi amacıyla kullanılanların içerisine girerek, bu kültürel mirası daha detaylı inceleyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu