Çoban Yıldızı Nedir?

Çoban yıldızı nedir, çoban yıldızının diğer adı, çoban yıldızı gezegen midir, Çoban yıldızı özellikleri, venüs gezegeni özellikleri, venüs gezegeni astroloji vb… akla takılan soruları sizler için araştırdık.

Çoban Yıldızı Nedir ?

İnsanlık var olduğundan itibaren gökyüzü her zaman merak konusu olmuştur. İlk büyük medeniyetlerin din adamlarıyla bilimle uğraşanlarının büyük çoğunluğu, kendilerini gökyüzünün gizemlerini çözmeye adamıştır. Bu dönemlerden günümüze kadar gelişen teknolojiyle birlikte gökyüzünün sırları hala keşfedilmeye devam etmektedir. Bu keşiflerde doğru bilinen bazı bilgilerin de yanlışlığı ortaya çıkarılmaktadır. Böyle durumlara verilebilecek en iyi örneklerden birisi de Çoban Yıldızı‘dır.

Çoban Yıldızının Diğer Adı

İlk başlarda yıldız sanılan ama daha sonra gezegen olduğu anlaşılan Çoban Yıldızı, aynı zamanda Venüs adıyla da anılmaktadır. Diğer bilinen adlarıysa Zühre ve Çolpan’dır. Venüs gezegeni, güneş sisteminde yer alan bir gezegendir ve bazı özellikleriyle sistemdeki diğer gezegenlerden ayrılmaktadır. Çoban Yıldızı yani Venüs gezegeni, güneş sisteminde sırada yer alır.

Venüs Gezegeninin Özellikleri

Venüs’ü özel ve farklı kılan en büyük etken ise bu gezegenin dönüş yönüdür. Bu gezegen, güneş sisteminde ters yönde dönen iki gezegenden biridir (diğer gezegen Uranüs’tür). Bilim insanları ve astronotlarca oldukça fazla araştırılan Venüs gezegeni, büyüklüğü açısından gezegenimizle benzerlik gösterdiğinden Dünya’yla kardeş gezegen olarak ilan edilmiştir. Görünür hareketleri diğer yıldızlardan farklı olan yedi gök cisminden (Mars, Jüpiter, Merkür, Güneş, Ay, Satürn ve Venüs) biri olan Venüs, sahip olduğu bu özellikle Antik Çağ gök bilimcilerinin odak noktası haline gelmiştir.

Venüs Gezegeni Astroloji

Astroloji açısından da önem taşıyan gezegen, birçok dilde haftanın yedi gününe adını veren gök cisimlerinden biri olarak, tarih öncesinden günümüze insan kültüründe yerini korumuştur. Günümüzde oldukça popüler olarak ilgilenilen burç yorumları da Venüs gezegeninin geçmişten bugüne kadar gelen mistik öğelerinden beslenmektedir. Gökyüzünde Güneş’e yakın konumda bulunduğundan ve yörüngesi Dünya’nınkine göre Güneş’e daha yakın olduğundan yeryüzünden sadece Güneş doğmadan önce veya battıktan sonra görülebilir.

Görülebildiği zamanlar, gökyüzündeki en parlak cisim olarak dikkat çeker. Eski Yunan medeniyetinde sabah görülen Venüs gezegeni, “Sabah Yıldızı’, akşam saatlerinde gökyüzünde beliren Venüs gezegeni de “Akşam Yıldızı’ olarak anılırdı. Nitekim Pisagor en sonunda yaptığı çalışmalarla sabah ve akşam saatlerinde gökyüzünde beliren yıldızların aslında aynı gök cismi olduğunu kanıtlamıştır. Keşfi oldukça eskiye dayanan Venüs gezegeninin kendini özel kılan tüm bu özellikleri, bu gezegene özellikle Eski Yunan Medeniyeti’nde oldukça değer verilmesini sağlamıştır.

Venüs Gezegeni Nasıl Bulunmuştur

Venüs gezegeni, bu medeniyette bir Tanrıça olan Afrodit’le birlikte özdeşleştirilmiştir; aynı zamanda mistik güçlerin merkezi olarak kabul edilmiştir. Eski Mezopotamya, Orta Amerika ve Uzak Doğu kültürlerinde de Venüs’ün önemli bir yeri olmuştur. Günümüze ulaşan en eski gök bilimsel belge olan ve M.Ö. 7. yüzyıla ait olduğu sanılan Ammisaduqa tabletinde, Babillilerin M.Ö. 1700-1400 yılları arasında yaptıkları Venüs gözlemlerinden söz edilir. Takip eden yıllarda İlk Çağ insanı Venüs gezegeni hakkında çok daha fazla bilgi edinmeye başlamıştır.

Heraklitos tarafından ortaya atılan Venüs’ün Güneş etrafında döndüğü fikri ise yüzyıllar boyunca tartışılacak “Güneş Merkezli Sistem” görüşünün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Yakın geçmişte yapılan incelemeler, Venüs geze- genin ayrıca “yüzey sıcaklığı” en fazla olan gezegen olduğunun da anlaşılmasını sağlamıştır. Venüs gezegeninin bir diğer özelliği ise en çok uzay aracı gönderilen gezegen olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu