Adım Adım Ehliyet Alma

Adım Adım Ehliyet Alma Sürücü belgesi; karayolunda giden tüm motorlu ve motorsuz araçların kullanılmasına olanak sağlayan resmi belgedir. Bir aracı trafiğe açık bir yerde kullanmak isterseniz ehliyet almak zorundasınız. Ehliyetsiz araç kullanırsanız size ehliyetsiz araç kullanma cezası verilecektir. Ehliyet almak süreci belli bir sürece dayanır. Bu yazıda da sizlere adım adım ehliyet nasıl alacağınızdan bahsedeceğim.

Adım Adım Ehliyet Alma

Ehliyet alma işlemi bu konuda bir bilgisi bulunmayanlar için karmaşık gelecektir. Bu yazımızda ehliyet almak isteyenler için merak ettikleri tüm konular hakkında bilgi vermiş olacağız.

1.ADIM: Alacak olduğunuz ehliyet sınıfına karar verin 

Ehliyet almak için ilk önce hangi araçları kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ehliyet sınıfları: M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F sınıfı olmak üzere 16 farklı kategori bulunmaktadır. Örneğin otomobil kullanacak olanlar B sınıfı, tır kullanacak olanlar CE sınıfı ehliyet almaları gerekiyor.

2.ADIM: Kurs seçimi ve kayıt işlemleri 

Ehliyet sınıfını ayarlayıp yaş şartını sağlıyorsak artık bu aşamaya geçebiliriz. Sürücü kursu seçimi yaparken hangi araçlarla eğitim verdiklerine, direksiyon eğitiminin kaç saat olduğunu ve eğitim masraflarını sorup öğrenmeniz gerekiyor. Adım Adım Ehliyet Alma Örneğin birçok sürücü kursu fiyatları düşük göstererek ilk başta sizin ödeyeceğiniz ücretin tamamını söylemezler. Daha sonra sıkıntı yaşamamak için tüm fiyatı öğrenin ve seçiminizi de buna göre yapın. Sürücü kursu fiyatları ilden ile, aynı bölgede olanlarda bile farklılık gösterebilmektedir. Kurs seçiminizi yaptıktan sonra gerekli evrakları hazırlayarak kayıt olabilirsiniz.

ehliyet alma
ehliyet alma

Ehliyet Alma Gerekli belgeler nelerdir? 

-Kimlik fotokopisi

-4 adet biyometrik fotoğraf

-En az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir. Diploma fotokopisi veya öğrenim devam ediyorsa öğrenci belgesi almalısınız.

-Sağlık raporu.

Bunların yanında ekstra müracaat, adres, imza beyan, sabıka beyan, kurs sözleşme formu doldurmanı gerekecektir.

Sürücü kurslarında verilen dersler nelerdir? 

-Trafik ve çevre bilgisi

-İlk yardım

-Motor ve araç tekniği

-Trafik adabı

Bu derslere katılım zorunlu değildir. Teorik derslere katılmadan da ehliyet sınavına girebilirsiniz.

3.ADIM: Ehliyet sınavına girmek 

Teorik dersleri tamamladıktan sonra ehliyet sınavına girmeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle elektronik sınav giriş ücreti; Ziraat, Halk Bankası, Vakıfbank gibi kamu bankalarına yatırılmaktadır. Sınav ücreti 2022 yılı için 100 TL’dir. Ehliyet sınavı tarihi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirleniyor. Adım Adım Ehliyet Alma  Sınav tarihi belli olunca sınav giriş belgenizi sürücü kursunuzdan alarak ve kimliğinizle birlikte sınava girebilirsiniz. Sınavda; İlk yardım: 12 soru, Trafik ve çevre: 23 soru, Araç tekniği: 9 soru Trafik adabı: 6 soru olmak üzere 50 adet soru bulunacaktır. Bu sorulardan en az 35 doğru yaparsanız sınavı geçmiş sayılırsınız. Sınav sonuçları 1 saat içerisinde açıklanacaktır.

4.ADIM: Direksiyon eğitimi alıp direksiyon sınavına girmek 

Sürücü kursunuz tarafından verilen direksiyon eğitiminde; park etme, geri park, ani fren, yokuş kalkış gibi eğitimler alacaksınız. En çok zorlanılan adımlarda aslında bunlar.

Direksiyon eğitimi aldıktan sonra MEB tarafından yayınlanan direksiyon sınavı tarihini bekleyeceksiniz. Direksiyon sınav ücreti 2022 yılı için 160 TL’dir. Sürücü kursunuz sizin adınıza bu ücreti yatırabilir. Bu yüzden parayı yatırmadan önce kursunuzla konuşun. Direksiyon sınavına girerken yanınızda sınav giriş belgesi ve kimliğiniz olmalıdır. Direksiyon sınavı 35 dakikadır ve ilk 5 dakikada araç içi donanımlarla ilgili sorular sorulur. Sorulara doğru yanıt veremezseniz sınavdan geçemezsiniz. Doğru cevap verdikten sonra; heyecan faktörü, direksiyon hakimiyeti, yokuşta kalkış, geri geri park etme, geri geri gelme, takip mesafesi, aynalar, sinyal kullanımı gibi şeyler ve sürüş kabiliyetinizin incelenerek parkurda aracı sürmeniz gerekir. Sonuçları aynı gün sürücü kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Araçtan inmeden de sınav gözetmenlerinden sınavın olumlu veya olumsuz olduğunu sormanız mümkündür.

5.ADIM: Ehliyetinizi teslim alma 

Teorik ve direksiyon sınavlarından başarılı olanlar sürücü belgesi almaya hak kazanmışlardır. Sürücü kursunuzdan sizin adınıza oluşturulmuş dosyayı teslim almalısınız. Bu dosyada sınav sonuçları, başvuru evrakları, sürücü belgesi almaya uygun görüldüğünüze dair belgeler bulunmaktadır. Fakat bunlarla araç kullanamazsınız. Ehliyetinizi teslim almak için nüfus müdürlüğüne müracaat etmelisiniz. Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce randevu almalısınız. Sürücü kursundan aldığınız dosya, kimlik, son 1 sene içerisinde almış olduğunuz sağlık raporu, 2 adet biyometrik fotoğraf, kan grubu belgesi, ehliyet harç ücretinin yatırıldığına dair dekont , Sabıka kaydı (E-Devlet üzerinden alınır) alıp gitmeniz gerekmektedir. Evrakları teslim ettikten sonra parmak iziniz alınacaktır. Burada size geçici ehliyet belgesi verilecektir. Bu belge yanınızda bulunduğu sürece araç kullanabilirsiniz.

Gerçek ehliyetinizi PTT ile en geç 1 hafta içerisinde tarafınıza gönderilecektir. Tüm bu adımlar 2 ile 3 ay arasında tamamlanmaktadır. Adım Adım Ehliyet Alma  Ehliyetinizi aldıktan sonra stajyer ehliyet sahibi oluyorsunuz. İki senede toplam 75 ceza puanına ulaşmamanız gerekiyor. Bu puan barajını aşarsanız ehliyetinize el konulur tüm adımları baştan tekrarlamak zorunda kalırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu