Tatilde Çocuklara İngilizceyi Nasıl Öğretebiliriz?

Tatilde Çocuklara İngilizceyi Nasıl Öğretebiliriz? Dünyanın artık küçük bir köye dönüşmesi diğer ülkelerde yaşayan insanlarla iletişimi gerekli kılıyor. Bu nedenle çocukların kendi yetiştiği ülkenin dili ile yetinmesi düşünülmemelidir. Bir dil öğrenmenin çocuğa sağlayacağı katkıları düşünerek hareket etmede fayda vardır. Dil öğrenmeye küçük yaşlardan itibaren önem verilmelidir. Küçük yaşlarda öğrenilen dil daha kalıcı olur. Çocuklar bu sayede daha fazla pratik yapma imkânı bulur. Dil öğrenimini sadece okullarda verilen derslerde gerçekleştirmek mümkün değildir. Okulların yarıl tatiline girdiği şu sıralarda, siz de çocuğunuzun dil öğrenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için ek bir masrafa da gerek yok.

Tatilde Çocuklara İngilizceyi Nasıl Öğretebiliriz?

İngilizce, günümüz dünyasında en çok konuşulan diller arasında yer alıyor. İnsanların, yabancı bir dil öğrenmek için tercih ettiği dillerin ilk sıralarında geliyor. Tatilde Çocuklara İngilizceyi Nasıl Öğretebiliriz? Çocukların yeni bir şey öğrenmeye meraklı oluşu ve dil öğrenmeye istekli olmalarından istifade ederek çocuğunuzun İngilizce öğrenmesine katkı sağlayabilirsiniz. İngilizce eğitimin her yerde verilebileceği düşünülürse, evde de bu gerçekleştirilebilir. İngilizce öğrenmek için günümüzde kullanılan pek çok yöntem var. Bu yöntemleri uygulamak için okul olmasına gerek kalmıyor. Günümüzde İngilizce öğrenmek için klasik yöntemlerin yanında pek çok modern yöntem, araç gereçler kullanılıyor. Evde İngilizce öğrenmenin yollarından en önemlileri…

 • Öğrenci ile Beraber Bir Çalışma Planı Hazırlayın

İngilizce öğrenmek için öncelikle evde bir plan belirlemeniz gerekir. Bu planı hazırlarken çocuğun öğrenme seviyesini ve dikkat düzeyini dikkate alın. Çocuğun dikkatinin kısa sürede dağılabileceğini düşünerek planınızı ona göre yapın. Bu süre 15-20 dakika olabilir. Tatilde Çocuklara İngilizceyi Nasıl Öğretebiliriz? Her gün belli saatlerde çocukla beraber İngilizce öğrenme ve konuşma, okuma yazma uygulamaları yapılabilir. Öğrenilen konunun kalıcı olması için düzenli tekrar yapmak faydalı olacaktır. Etkinlikler arsında küçük molalar vererek çocuğu dinlendirin.

 • İngilizceyi Oyunla Öğretin

Oyunla öğretim çocuklar için en güzel etkinliklerden biridir. Hem oyun ihtiyacını karşılarken diğer taraftan öğrenme etkinliğini gerçekleştireceklerdir. Tatil döneminde oyun oynamadan çocuklar mahrum edilmemelidir. Bu iki faaliyeti bir arada yürüterek hem zamandan tasarruf sağlar, hem de öğrenirsiniz. Oyunla öğrenme gerçekleşmez diyenlere de en iyi cevabı vermiş olursunuz. İngilizceyi oyunlaştırarak öğrenmek için;

 1. İngiliz’e kelimeleri ezberleme ile ilgili oyun oynayabilirsiniz.
 2. İngilizce bir harf veya bir kelime verip bununla ilgili kelime veya cümleler üretmesini isteyebilirsiniz.
 3. İngilizce kelime ile ilgili bulmaca çözdürebilirsiniz.
 4. Sayılarla ilgili etkinlikleri oyunlaştırarak öğretebilirsiniz.

Unutmayın! Çocuklar eğlenirken daha kolay öğrenirler.

 • İngilizce İle İlgili Görsel Materyalleri Kullanın

Çocukların en fazla meraklı olduğu alanlardan biri de resim yapmak ve resimli araç-gereçlerle ilgilenmektir. Bu nedenle çocuklar; materyallerde yazıdan çok, resim ile daha fazla ilgilenir. Dil öğrenmede bu resimli kitap ve diğer materyallerden faydalanmak gerekir. Görseller; harfleri, sayıları, meyve ve eşya isimlerini öğretmek amacı ile kullanılabilir. Görsellerdeki resimler gösterilerek bunun İngilizcesi sorulabilir. Bunun yanında kendisinin gösterdiği bir nesnenin İngilizcesini söylemesini de istenebilir. Tüm bu etkinlikleri de oyunlaştırarak yapmak da mümkündür. Çocuğun seviyesine göre resimli kitap ve dergileri, çizgi romanları, kısa öyküleri de okuması sağlanabilir. Bu arada oğluma sözler ve kızıma sözler sayfasına göz atabilir iyi bir ebeveyn olabilmek için ilk adımı atabilirsiniz.

 • Uzaktan Eğitim İle İlgili Uygulamaları Kullanın

Evde İngilizce öğrenmenin en etkili yollarından biri de bu konuda eğitim veren sitelerdir. Bu sitelere ücretsiz üye olunarak seviyeye göre öğrenme gerçekleştirilebilir. Bu konuda velilerin çocuklarına gerekli alt yapı desteğini sağlamaları gerekir. Ayrıca; telefon, tablet gibi dijital araç- gereçlerde bulunan uygulamalar ile İngilizce öğrenilebilir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken husus, uzman pedagog ve deneyimli eğitimcilerce hazırlanmış programlar olmasıdır. Bu tür programlara ücretsiz ve ücretli olarak ulaşmak mümkündür. Bu programlar sayesinde çocuk, kendisi için en uygun zamanlarda çalışma imkânına sahip olur.

 • Çocuğun Seviyesine Uygun Şarkılar Ezberletin

Ezber yöntemi dil öğreniminde kullanılan yöntemlerden biridir. Bunun için çocuğunuza gerek kendi bildiğiniz, gerekse internette bulunan şarkılar öğreterek çocuğun dil gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Dinlemen bir şarkı, tekerleme çocuğun kelimeleri doğru telaffuz etmesine faydalı olacaktır. Bu sayede çocukta ezber ve telaffuz becerileri gelişecektir.

 • Sokağa İnip Pratik Yapın

Öğrenilen bir şeyi unutmamanın en etkili yolu onu kullanmaktır. Dilde böyledir. Kullanılmayan bir dil unutulmaya yüz tutacaktır. Bu nedenle öğrenilen konular belirli aralıklarla tekrar edilmelidir. Bu tekrarlar evde yapılabileceği gibi sokakta da yapılabilir. Yapılan bu faaliyet çocukların dil öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Çocukların herhangi bir konu hakkında konuşabilmelerine yardımcı olacaktır. Veliler bu nedenle, günlük konuşmalarla ilgili çocukları teşvik etmelidir. Pratik için şunlar yapılabilir:

 1. Yapılan etkinlikler hakkında konuşulabilir.
 2. Evin farklı bölümleri tanıtılabilir.
 3. Evdeki kullanılan eşyalar ve kullanım yerleri hakkında konuşulabilir.
 4. Sayılar, renkler, sebze ve meyveler hakkında konuşulabilir.
 5. Sokaktaki insanlarla kısa röportaj yapılıp sohbet edilebilir.
 6. Çocuğunuza İngilizce Çizgi Filmler İzletin

Çizgi filmler çocukların severek izlediği programlardır. Tatilde Çocuklara İngilizceyi Nasıl Öğretebiliriz? Bu filmlerdeki karakterler çocuğun hayatında model aldığı karakterlerdir. Çizgi filmler, İngilizce öğrenmede kullanılabilecek en önemli materyallerdendir. Bu sayede çocuklar hem yeni kelimeler öğrenecekler, hem de öğrendiği kelimeleri doğru telaffuz edeceklerdir. Gerek önce filmin Türkçesi izletilip daha sonra İngilizcesi izletilebilir veya gerekse doğruda n filmin İngilizcesi izletilebilir. Bununla ilgili materyallere eğitim sitelerinden ulaşmak mümkündür.

Yabancı Dil Öğrenmek Çocuğa Hangi Yararları Sağlar?

Küçük yaşta dil öğrenmenin çocuğa pek çok faydası vardır. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Yabancı bir dil öğrenmek çocuğun hafızasının gelişmesine katkı sağlar.
 2. Çocukta eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirir.
 3. Zihinsel becerilerin gelişmesine yardımcı olur.
 4. Diğer toplumların yaşayışı hakkında bilgi sahibi olur.
 5. Çocukta iletişim becerisini geliştirir.
 6. Çocuk eğlenirken aynı zamanda öğrenir.
 7. Farklılıklara daha rahat uyum sağlar.
 8. Başka dilleri öğrenme isteği artar.
 9. Bilimsel ve matematik yeteneğinin gelişmesine katkı sağlar.
 10. Dil öğrenme çocukta özgüvenin gelişmesine yardımcı olur.

Dil öğrenmenin öneminin günden güne arttığı bir dünyada yaşamaktayız. Önümüzdeki dönemlerde de daha da artacağa benziyor. Çocukları, bulunduğumuz çağa göre değil, geleceğin şartlarına göre yetiştirmek gerekir. Anne babaların çocuğa karşı en önemli sorumluluklarından biri de budur. Tatilde Çocuklara İngilizceyi Nasıl Öğretebiliriz? Yarıyıl tatili dil öğrenmek için bulunmaz fırsatlardan biridir. Bu fırsatı avantaja çevirmek ise velilerin elindedir. Şimdiden iyi tatiller ve iyi çalışmalar…

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu