Cildi Güzelleştiren Bitkiler-Evde Maske Yapımı

Cildi güzelleştiren bitkiler, cildi gençleştiren bitkiler, cilde iyi gelen bitkiler, cildi gençleştiren maskeler, evde bitkilerden maske yapımı vb.. kadın makaleleri için aliskanlik.com

Cilde en iyi gelen bitkiler bitkisel ürünlerin cilt yapısına katkısı eskiden beri bilinmektedir.  Saymakla bitmeyen çiçek faydaları da bu kapsamda değerlendirilebilir.

Cildi Güzelleştiren Bitkiler

Çiçekli bir bitkinin kökünde topraktan aldığı bir sürü mineral vardır. Bu mineraller çiçek kısımlarında da bir miktar bulunur.  Toprağın üstündeki görünen kısımlarında bu vitaminleri doğru şekilde değerlendirdiğinizde ortaya güzel sonuçlar çıkabilir.   Cilde iyi gelen bir çiçeğin iyi işlenmesi için de özünün vitaminlerin yüzeye çıkması sağlanır. Bu noktada çiçek özünün doğru faydayı oluşturacağı açıktır.  Yani çiçeğin kendisini öylece cilde sürmek yerine önce özünü çıkaracağınız şekilde işlem yapmak gerekir. Bulabilirseniz soğuk baskı çiçek yağı kullanabilirsiniz. Kendi hazırladığınız maske ve benzeri ürünlerde ise çiçeği düzgün şekilde kullanmalısınız. İşte cildi güzelleştiren bitkiler ve faydaları;

  • Lavanta Özü

Ciltteki iltihaplı sivilce sorunu için lavanta özü en faydalı çiçeklerden biridir.  Lavantada bulunan anti septik özellik bu sorunu çözmede yardımcı olmaktadır.  Sadece iltihaplarda değil aynı zamanda böcek ısırığı nedeniyle oluşan pürüzler, kabarcıklar için de kullanımı yapılabilir. Lavanta çiçeği özünün kaşıntılara karşı yatıştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Saç siparişinizdeki kepeklenme sorununa çözüm isteyenler için de fayda ettiği bilinmektedir. Lavanta çiçeği özünde saç köklerini yatıştırıcı ve kan dolaşımını artırıcı bir etki vardır.

  • Kızarıklıklar İçin Papatya

Cildiniz sıkça kızarıyorsa papatya en iyi çözümlerden biridir. İçerisindeki A,E C vitaminleri sayesinde cildinize önemli destek sağlamış olur.   Ciltteki kötü etkileri bir alandan uzaklaştıran anti septik özelliği,  oluşan istenmeyen sorunların kolay giderilmesinde önemlidir.

Kızarıklık nedeni alerji olabilir. Kuru ciltlerde çok sık biçimde alerji ve tahrişe bağlı kaşıntılar çokça görülebilmektedir. Cildinizin renginin açılması için de düzenli papatya suyunu sürebilirsiniz.

  • Tonik İşlevi Gören Gül

Cildi gençleştiren bitkiler sıralamasında gül ilk sırada yer almakta. Cilt gözeneklerinizin temizlenmesi için tonik işlevi gören gül kaynatılarak hazırlanmaktadır.  Gül yapraklarını kaynatmanızın ardından ılıştırın ve bir şişeye koyarak pamukla temizleyici olarak kullanın.  Cildinizin düzenli olarak temiz ve nemli kalması kırışıklıklarla mücadele açısından önemlidir. Nemlendirici de sürerek düzenli olarak cildinize bakım yapabilirsiniz.

  • Kırışıklık Karşıtı Sümbül

Sümbül, kırışıklık karşıtı en iyi çiçek özleri arasındadır. Cildinize sümbül özü ile düzenli olarak işlem yaptığınızda çizgilerin derinliğinde azalma hissedebilirsiniz.  Sümbülün yaprakları da ayrıca faydalıdır.   Yaprakları suda kaynatarak ılık şekilde cilde düzenli olarak sürdüğünüzde dışarıdan gelen ışın ve kötü etkenlere karşı sıkılaştırıcı etki almış olursunuz.

  • Cildi Yatıştırıcı Menekşe

Cilt yapısı kuru olanlarda tahriş ve kızarıklık yanında alerjiye eğilim çok sık görülür. Bu durumu engellemek için menekşe kullanabilirsiniz. Menekşe içerisinde doğal bir vitamin ve yatıştırıcı olan C vitamini vardır. Menekşe çiçeğini saplarından ayırmadan kaynatınız ve cildiniz için kullanabilirsiniz.

  • Esneklik Katan Yasemin

Yasemin çiçeği kremi veya kendisinden üretilen özü düzenli olarak kullandığınızda cildinizde esneklik daha çok artar. Esnek ciltlerde yaşlanma etkilerini daha az görmeniz mümkündür.

Evde Bitkilerden Maske Yapımı

Evde bitkilerden maske yapımı derinlemesine doğal bakım isteyenlerin en sık tercih ettiği durumlardan biridir.

  • 6 yaprak gülü alarak bir kap içinde iyice ezin ve macun haline gelince cilde sürerek bu şekilde 15 dakika bekleyin. Hemen ardından ılık suyla durulayın.
  • Yeşil çay maskesi cildinizin rahatlaması ve gözeneklerinizin gergin hale gelmesinde etkilidir. Buzdolabına koyacağınız yeşil çayları 5 tane halde göz kapaklarınıza koyarak yanak ve göz kenarlarınızda gezdirin.  Bu işlemin ardından ılık suyla durulama gerekir.

Cilt yapısına iyi gelen çiçeklere aleo vera de eklenebilir. Yapraklarındaki iç kısımda bulunan jeli düzenli olarak cildinize sürebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu