Keman Çalmayı Öğrenmek İsteyenlerin Merak Ettiği 5 Soru

Keman Çalmayı Öğrenmek

Keman Çalmayı Ögrenmek

Keman Çalmayı Öğrenmek Keman gerek estetik duruşundan olsun, gerekse çıkardığı naif ses olsun oldukça hoş ve dinlesi ise bir o kadar keyifli bir çalgı aletidir. Peki keman çalmaya heves eden, henüz kemanı tanımamış kişiler için neler önerebiliriz. İşte keman hakkında merak edilen beş adet önemli soruları sizler için cevapladık.

Keman Çalmayı Öğrenmek
Keman Çalmayı Öğrenmek

1) Keman Çalmak Ne Kadar Zaman Sürer?

Akıllarda ki en büyük soru belki de bu olabilir. Keman çalarak şarkılara eşlik edip eğlenceli zaman geçirmeyi tüm keman çalmayı ögrenmek isteyen kişiler istemiştir. Keman Çalmayı Öğrenmek Ne zamana kadar ögrenirim tarzında bir soruyu kendisine sormak yerine, amatör keman ögrencimiz kendisine aslında şu soruyu sormalıdır. Gerçekten bir çalgı aletini ögrenmek istiyor muyum? diye sornalıdır kendisine. Keman ögrenmek kişinin yeteneğine bağlı olarak şekil alır. Bir kişi 3 ayın sonunda gözle görülür bir ilerleme kayıt ederken, bir diğer kişi ise henüz yay çekme pratikleri yapıyor olabilir. Zamana göre şekil almak yerine düzenli ve disiplinli şekilde çalışarak ögrenmeye hevesli bir şekilde çok daha sağlam bir yol katedebilirsiniz.

2) Pahalı Bir Keman mı Almalıyım?

Keman eğitimleriniz için elbette şahsınıza ait bir kemanınızın olması çok daha iyi olacaktır. Lakin unutmamak gerekir bir kemanı iyi bir keman yapan verilen para miktarı değil ondan alınan ses tınısı ve verdiği keyiftir. Henüz öğrenme aşamasında olan bir ögrenci iseniz, ögrenmeniz açısından uygun kemanlar ile eğitim almanız daha doğru olacaktır. Keman Çalmayı Öğrenmek Çünkü kemanı boyun altında ellerinizi kullanmadan tutmayı ögrenene kadar kemanınızı yere düşürme riskiniz vardır. Olumsuz sonuçlardan kaçınmak için ilk aşamalarda daha düşük çapta kemanlar ile devam etmek daha mantıklıdır. Tabii ki bu durum kişinin bütçesine göre değişecek bir durumdur. Dileyen istediği kemanı satın almakta özgürdür.

3) Nota mı Yoksa Kulaktan mı Çalmayı Öğrenmeliyim?

Eğer ki çevrenizde nota okuma ihtiyacı olmadan kulaktan keman çalan bir tanıdığınız varsa, bu şekilde her parçayı çalabilmeyi elbette sizlerde isteyeceksiniz. Lakin öğrenmeye yeni başlamış bir amatör kemancının olmazsa olmazları arasında nota okumak vardır. Çünkü nota bilgisi evrenseldir. Dünyanın her yerinde aynıdır. Kulaktan çalan birisinden çalmış olduğu parçayı, bir başka kulaktan çalan kişi elbette diğerinden farklı bir tonda ve yorum ile çalacaktır. Notaları sorunsuz bir şekilde okumayı ögrendikten sonra, bir süre sonra kendimizi geliştirmeye başlarız. Bu süreçte ise kulaktan parçalar çalmaya yönelmek daha doğru olacaktır. Kulaktan keman çalmayı ögtenmek notalar ile ögrenmekten çok daha zordur. Bu arada Kemanı Kim İcat Etti merak ediyorsanız mutlaka bağlantıya bakın.

4) Kemanda Perde Yok Nasıl Nota Çalacağım?

Keman, saz gitar gibi çalgı aletlerinin aksine perdesiz bir çalgı aletidir. Gitarda notalar için ayrılan parmaklarınız ile basıp nota çıkartmanızı sağlayan sap kısmında (yani perde kısmı) bölmeler vardır. Keman Çalmayı Öğrenmek Kemanda ise perde olmadığı için yeni keman öğrenmeye başlayan birisi nota çıkartmada biraz zorlanabilir. Zaman geçtikçe ve pratiklerinizi geliştirdikçe perde olmamasına rağmen elleriniz sanki perde varmış gibi nereye basıp çalacağınızı bilecektir. Çevrenizde ki kişilerin yorumları ile hareket edip gözünüzü korkutmayın. Kemanda perde yok ögrenmesi zordur diyenlere kulak asmayıp pratik yapmaya devam edim. Sonunda keman öğrenip mutlu olacak olan sizlersiniz.

5) Kemanı İyi Tanımak

Kullanmış oldugunuz çalgıyı iyi tanımak ve bilmek gereklidir. Kemanda bulunan parçaları öğrenmeniz sizler için iyi olacaktır. Mesela kemanda pratik yay çekme yaparken tellerinizden bir tanesi koptu. Heman telaşa kapılmak yerine kemanda tel nasıl değiştirilir öğrenmeniz gerekir. Akord yaparken sıkça karşılaşılan bir durumdur bu tel kopması. Bu basit sorunu kendiniz yapmanız hem kemanı ögrenmeye daha iyi bir adım olacaktır hem de herhangi bir olumsuz durumda ne yapacağınızı ögrenmiş olacaksınız. Keman üzerinde bulunan parçaları ve ne işe yaradıklarını arıza halinde onları tamir edebilmeyi öğrenmeniz sizleri daha iyi bir keman öğrencisi yapacaktır. Unutmayın aradan 1 yıl geçtikten sonra çaldığınız parçalara sizlerde inanamayacaksınız. Keman Çalmayı Öğrenmek Sadece dikkatli ve disiplinli bir şekilde ögrenmeye adım atmanız yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu