İdeal Öğretmen Nasıl Olmalıdır?

İdeal Öğretmen Nasıl Olmalıdır?  Öğretmen olmak, öğretmenlik mesleği, ideal öğretmen gibi kavramlar uzun yıllar boyu tartışılmıştır ve tartışılmaya da devam etmektedir.

İdeal Öğretmen Nasıl Olmalıdır?

Nasıl daha iyi bir öğretmen oluruz? İdeal Öğretmen Nasıl Olmalıdır? Bunun için neler yapmalıyız? Herkes öğretmen olabilir mi? Bu konular hakkında birçok makale, kitap, dergi yazılmış, araştırmalar yapılmıştır. Biraz bu sorulara değinmeye çalışalım.

İdeal öğretmenlik nedir? 

İdeal öğretmene baktığımız zaman genel olarak:

-değişime ayak uyduran

-kişilerarası ve sosyal iletişimi kuvvetli olan

-değerlere önem veren

-saygılı, hoşgörülü

-meraklı, aştırmacı

-öğrenciye değer veren

-adil, dürüst

-çözüm odaklı

-güler yüzlü

-kendi alanına hakim olan

-öğretmen mesleğine değer veren

-bireysel farklılıklara önem veren ve göz önünde bulunduran

-öğrenciye yol gösterici, rehber olan

-kişi hak ve sorumluluklarını bilip buna göre davranan öğretmenlerin genellikle ideal öğretmen olduğu düşünülmektedir. Bu özelliklere daha birçok özellik ve davranış ekleyebiliriz. İdeal öğretmen ilk önce öğrenciye değer verip ona sevgiyle yaklaşmalıdır. Onlar için fedakarlık yapabilmelidir. İdeal öğretmen sevgi ve saygının yanında sabırlı da olmalıdır. Bireylerle uğraşmak her zaman zor olmuştur. Özellikle de karşınızdaki kişiler bir çocuksa o zaman daha da sabırlı ve mücadeleci olmanız gerekmektedir.

İdeal öğretmen, öğrencilerine karşı her zaman hoşgörülü, güler yüzlü, merhametli ve içten olmalıdır. Bunun yanında tabiki de disiplini de elden bırakmamalıdır.

İdeal Öğretmen Nasıl Olunur?

İdeal öğretmen, olumlu bir öğretmen olmalıdır. İdeal Öğretmen Nasıl Olmalıdır? Öğrencilerin problemleri, sıkıntıları olabilir. Her zaman ruhsal durumları aynı olmayabilir. Bu durumlarda öğrencilere destek olmak gerekir. Öğrencilerin öğrenmelerinde bir yavaşlama varsa yada performanslarında görürseniz onları zorlamayın. Onları anlamaya sıkıntılarını dinlemeye çalışın.

İdeal öğretmen, hem arkadaşça hem de profesyonel davranmalıdır. Onlara yardımcı olun, kişisel sorunları hakkında konuşun, onları dinleyin. Ama bunları yaparken kim olduğunuzu unutmayın. Okulda olduğunuzu ve bir öğretmen olduğunuzu unutmayın.

İdeal öğretmen, derslerinde öğrencilerin hayatlarına yer vermelidir. Derslerinizde onların hayatlarından konulara değinin. Hayatla konuları bağdaştırın.

İdeal öğretmen, zamanı iyi kullanmalıdır. Zamanınızı öğrencilerinizin sıkılacağı şeylerle geçirmeyin. Öğrenciler, öğretmenlerinin sürekli kendi hayatından bahsetmesinden sıkılırlar. Zamanınızı öğrenciler için verimli olacak şekilde kullanın.

İdeal öğretmen, daha fazla açıklama yapmalıdır. İdeal Öğretmen Nasıl Olmalıdır? Öğrencilerinizin hepsi aynı seviyede olmayacağı için derslerinizi çok açık ve temel anlatmalısınız. Bütün öğrencilerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Onların soru sormalarına izin verir ve anlamadıkları yerleri tekrar açıklayın.

İdeal öğretmen, farklı şekillerde öğretir. Öğrencilerinize konuyu anlatırken farklı materyaller kullanın. Hem görsel hem işitsel hem psikomotor becerileri bir arada sunmalısınız. Farklı zeka alanlarına hitap etmelisiniz.

İdeal öğretmen, kararlı ve hedefleri olandır. Yaptığınız davranışlarınızda kararlı olun. Kendinize hedefler koyun. Kişisel gelişiminize önem verin. Kendinizi öğrencilerinizle beraber bir öğrenen olarak görmelisiniz. Onlarla beraber siz de öğrenmelisiniz.

İdeal öğretmen, rehber olmalıdır. Aslında en önemli olan şey öğrencilerinize rehber örnek olmanızdır. Sadece öğrencilere sözel telkinlerde bulunmayın. Onlara davranışlarınızla yaşamınızla örnek olun. Öğrenciler öğretmenlerinin onlara söyleyip sizin yapmadığınız davranışlarınızı almazlar. Onlara her yönünüzle örnek olun. Onları yönlendirin ve geliştirin.

Bu yazımızda ideal öğretmenin taşıması gereken ve yapması gereken davranışlardan bahsetmeye çalıştık. Tabii ki de sadece bunlarla sınırlandıramayız. İdeal Öğretmen Nasıl Olmalıdır? Önemli gördüğüm birkaç noktaya değinmek istedim. Umarım size ve öğrencilerinize bir şeyler katabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu